Úvod > hobby > Adventní věnec krok za krokem

Adventní věnec krok za krokem

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Adventní věnec krok za krokem

Období adventu s sebou nese nejenom spoustu předvánočních tradic, ale také hezkou výzdobu – adventní věnce. Pokud jste ještě žádný nestihli koupit, nechte se inspirovat podle našeho návodu a zkuste si takový věnec připravit sami doma. Vlastnoruční výrobek nejenom potěší, ale ještě vám provoní celý byt.
 
K výrobě věnce budete potřebovat:
 
• Slaměnou podložku – její průměr záleží na tom, jak velký budete chtít mít věnec a jak velké budou svíčky, které na něj umístíte
• Vázací drát
• Chvojí – nejlépe z jehličnanů, které nám v bytě záhy nezačnou opadávat – například jedlička nebo túje
• Stuhy na výrobu mašlí
• Lesní plody – žaludy, šišky, ořechy vlašské i lískové, bukvice, aj.
• Šípky
• Koření – skořice, badyán, vanilka, aj.
• 4 svíčky – dle vlastního výběru, nemusí být pouze klasicky kulaté, ale mohou to být i krychličky nebo kvádry
• 4 podložky pod svíčky – možno zakoupit v zahradnických potřebách nebo květinářstvích (1 ks = 5 – 10,- Kč)
• dále můžete použít lýko, zvonečky, sušené plody citrusových plodů, jablíček, kdoulí nebo hrušek nakrájené na plátky a vysušené např. v sušičce ovoce a další materiál podle vašich nápadů.
 
K práci budeme dále potřebovat:
 
• tavnou lepicí pistoli
• štípací kleště na vázací drát
• zahradnické nůžky

 

 

A jak tedy budeme postupovat? Nejdříve si vezmeme chvojí a z něj nastříháme větvičky o délce zhruba 10 cm (záleží na velikosti podložky). Připravíme si jich dostatečné množství, abychom se při samotném vázání nezdržovali jejich stříháním. Poté vazačským drátem několikrát omotáme podložku věnce a uděláme očko. Vezmeme si první várku větviček a rovnoměrně je rozprostřeme po obvodu podložky (někteří floristé ponechávají spodní stranu podložky, na které věnec leží bez větviček, někteří ho větvičkami obalí ze všech stran, jako by se jednalo o věnec na závěs, tady bude záležet jen na vás a množství větviček, které máte k dispozici). Jakmile umístíme první řadu větviček ovážeme drátkem a tak, abychom drátek zakryli, umístíme druhou řadu větviček. Tak postupujeme po celém obvodu věnce a neustále kontrolujeme (přikládáním věnce na stůl), jestli není vidět podložka a větvičky jsou pěkně rovnoměrně rozmístěné po celém věnci. Jakmile dojdeme zpět na začátek, několikrát drátek omotáme, podvlékneme, uštípneme a zbytek drátku zapíchneme do podložky.
 
Nyní je na řadě zdobení věnce, ze stuhy si připravíme mašle a zapíchneme podložky pod svíčky. Můžeme je umístit klasicky do čtvercového tvaru (viz. obr. ) nebo je můžeme dát k sobě na jednu stranu věnce (viz. obr. ). Veškerou výzdobu, kterou chceme na věnec umístit si nejprve rozvrhneme předtím, než ji na věnec natrvalo nalepíme tavnou pistolí. Snažíme se dávat jednotlivé dekorace do skupinek a zároveň skupinky neopakovat podle řádu, spíš je nahodile rozmístit. Pokud používáme k dekoraci půlky vlašských ořechů, je důležité vydlabat vnitřek, protože odhalené jádro by se mohlo stát lákadlem pro zavíječe (vypadají jako moli), kteří škodí v našich potravinových zásobách. Pokud máme vše promyšlené, tavnou pistolí přilepíme jednotlivé dekorace. Nakonec na podložky umístíme svíčky, pokud budeme věnec ještě transportovat, můžeme je na věnec dát až později, aby se nepoškodily. Pokud nám na podložce špatně drží, můžeme otvor ve spodní části zakápnout lepidlem z tavné pistole a ihned umístit na bodák podložky.
 
A jaké jsou trendy pro nadcházející zimu? Rozhodně budete „in“, pokud vaše aranžmá vyladíte do bílé barvy, možné je přidat i stříbrné akcenty. Pozadu nebude ani klasická červená. Jedno pravidlo je však třeba dodržet. Uvědomte si, do jaké barvy budete věnec ladit a podle toho vyberte svíčky, stuhu a ostatní doplňky ve stejné barvě nebo podobném odstínu.
 
Zvláštní poděkování patří SOŠ Bohemia Regia Praha, s. r. o., konkrétně studentce 4. ročníku, Monice Novákové za ukázku vazby věnce, bez níž by nemohla tato „fotoreportáž“ vzniknout.
Přejeme vám hodně trpělivosti, dobrých nápadů a radosti z vašeho vlastnoručně vyrobeného věnce.

 


Větvičky nastříháme na 5 – 10 cm dlouhé kousky.
 

Drátek několikrát omotáme a uděláme očko.
 

Poté je klademe po celém obvodu věnce tak, aby nikde nezůstala holá místa.
 

Podložky můžeme umístit vedle sebe…
 

...nebo klasicky do čtverce.
 

Rozvrhneme si všechny přízdoby, které posléze přilepíme tavnou pistolí, umístíme svíčky a…
 

…věnec je hotov.
 

 …nebo je libo v modré barvě?


Mohlo by se hodit


reklama