Úvod > hobby > Velikonoční vajíčko a jarní tipy na osázení truhlíků

Velikonoční vajíčko a jarní tipy na osázení truhlíků

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Velikonoční vajíčko a jarní tipy na osázení truhlíků

Velikonoce jsou už za dveřmi a my si podobně jako o vánocích budeme zdobit svá obydlí nejrůznějšími dekoracemi.
 
Protože se jedná o svátky jara, v dekoracích používáme jarní symboly jako:
- mladé větvičky listnáčů – např. březové či vrbové proutí
- slepičí či křepelčí vajíčka, celá nebo jejich části
- osení, jarní cibuloviny (narcisky, hyacinty, krokusy), primule či sedmikrásky
- krepový papír ve veselých jarních barvách
- slupky cibulí nebo malou cibuli sazečku aj.

 

Dnes si ukážeme, jak si udělat závěsné proutěné vajíčko na dveře nebo na stěnu. Budeme k tomu potřebovat následující materiál a pomůcky:
- proutěná podložka (můžeme si ji také vyrobit stočením březových proutků a vytvarovat do požadovaného tvaru – kruh, vajíčko, čtverec apod.)
- krepový papír zelené barvy (bude nám nahrazovat trávu pro kuřátko)
- malé žluté kuřátko nebo slepičku
- pedig (jedná se o vnitřní část liány Calamus rotang, která se používá například k výrobě ratanového nábytku, kdy po oloupání povrchové vrstvy se vnitřní porézní jádro používá k výrobě pedigu. Ten lze po namočení použít i k výrobě košíků. Dnes si ho můžete běžně zakoupit v různých barvách a možná jste se s ním setkali i ve vazbě s živými květy.)
- malá papírová vajíčka
- peříčka
- mašli
- tavnou pistoli, vazačský drát, štípací kleště na drát a zahradnické nůžky.
 
Nejdříve si připravíme proutěnou podložku, tzn. že uděláme snůpek stejně dlouhých březových větviček, které na několika místech fixujeme vazačským drátem. Proto, abychom mohli konstrukci vytvarovat bychom měli jeden drátek vložit do snůpku, aby se dala konstrukce ohýbat. Poté si vezmeme pedig a vpleteme ho do připravené podložky, zde byly použity dvě barvy, žlutá a zelená. V horní části přilepíme tavnou pistolí připravenou mašli (moc hezky vypadají kostkované látkové mašle) a ve spodní části vlepíme polovinu vajíčka, v níž jsou vlepené kousky krepového papíru a tavnou pistolí přilepené kuřátko.

 

Po obvodu nalepíme peříčka a nezapomeneme na vajíčka.

 

Nakonec připevníme ve vrchní části drátěné očko a vajíčko zavěsíme na předem určené místo.

 


Dalším velikonočním tipem, může být ošatka pro slepičku a kohoutka. K jejímu zhotovení budeme potřebovat proutěnou misku (ouška vytvoříte z větviček), dále slepičku, kohoutka, kuřátka a slepičí vajíčka, mech (bude tvořit podklad), zdobené velikonoční vajíčko a velikonoční zápich. Zapomenout nesmíme na aranžovací hmotu OASIS pro suché květiny, do které veškeré komponenty připevníme. OASIS koupíme v květinářstvích, ten, který je určený pro živé květy je zelený, ten, který je pro sušinu je šedivý.

 


Je-li vám líto likvidovat dekoraci, kterou jste pracně vyrobili, pak je pro vás řešením aranžmá z umělých květin. Jedná se o kombinaci umělých listů maranty, květů zlatice, konvalinek a narcisů,  které vévodí kuřátka ve skořápkách. Naaranžovat je můžete do jakékoli misky, kterou opět vyplníte OASISEM.

 


A budete-li mít velikonoční přípravy za sebou, vrhněte se ještě na truhlíky. Větvičky jehličnanů v nich už vypadají unaveně a omšele a než budeme moci vysázet balkónovky, na to si budeme muset ještě měsíc a půl počkat. Co třeba jarní klasika? Primulky a sedmikrásky?  Nebo vám snad zbyly vřesovce? V tom případě se nebojte a zkombinujte je. Jistě ještě udělají mnoho radosti.


 

 

Za názornou ukázku velikonoční vazby děkujeme žákům SOŠ Bohemia Regia Praha, www.bohemia-regia.cz, a jejich profesorce Ing. Jiřině Neckářové.reklama