Úvod > hobby > Pletení z pedigu – sluníčko

Pletení z pedigu – sluníčko

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Pletení z pedigu – sluníčko


Pedig je kouzelný materiál ze kterého můžete uplést téměř cokoli. I naprostý začátečník dokáže vytvořit krásnou jarní dekoraci. Navíc se při pletení takového jarního sluníčka naučíte také základům vyplétaného dna košíku. Dnes tedy zkuste tuto jednoduchou ozdobu na stěnu, či kamkoli jinam a příště se pustíme do opravdového koše, nebo ošatky. 

 

Připravte si :
pedig o síle 2,5 mm
štípací kleště
šídlo
ručník na klín ( pedig se plete mokrý)
větší nádobu s vlažnou vodou na máčení pedigu
stuhy a jarní dekorace na ozdobení
 
Postup výroby :
1) Připravte si 16 osnov dlouhých 50 cm.
2) Osnovy namočte a spolu s nimi i opletový prut. ( barvený prut v původní délce pedigu – alespoň 1,5 m dlouhý)
3) Nejprve složte základní kříž vždy ze čtyř prutů, založte opletový prut pod kříž a začněte proplétat mezi čtveřicemi prutů kříže střídavě vrchem a spodem. Takto udělejte tři řady.

 

4) Nyní je potřeba změnit pozici opletového prutu. Docílíte toho tím, že v jedné čtveřici ho provlečete za prvními dvěma pruty nahoru. Pak pokračujete další tři řady tak, že opletový prut vedete mezi čtveřicemi opačně. (kde byl prut vespod, teď vede vrchem)

 

5) Po třech řadách začněte rozplétat osnovy. Docílíte toho tím, že prut povedete nad čtyřmi pruty a pod dva. Tohle stále opakujte a osnovy se tím samy rozdělí do dvojic. (japonská vazba – přes čtyři pod dvě) 

 

6) Po osmi řadách opletový prut ukončete zapíchnutím do opletku.

 

7) Vezměte nový opletový prut, přehněte ho cca na polovinu a v místě ohnutí ho založte za osnovu ve vzdálenosti asi 4 cm od středového kruhu. Levý konec prutu veďte přes pravý, pak za následující osnovu a zase ven k sobě. Tímto způsobem pleťte stále dokola celkem pět řad.

 

8) Po pěti dokončených řadách oba konce opletového prutu zakončete zapíchnutím do opletku.

 

9) Přesahující osnovy zkraťte na stejnou délku. ( podle nejkratší osnovy) Jeden prut ze zdvojené osnovy vždy ohněte a zapíchněte do opletku k vedlejší osnově.

 

10) Základní „sluníčko“ – dekorace, je hotové.

 

11) Nyní ozdobte dekoraci podle vlastní fantazie. Nejsou-li květy živé, můžete použít květy umělé. Použijete-li květy živé, nezapomeňte na připevnění ampulky s vodou, aby květina netrpěla žízní.Mohlo by se hodit


reklama