Úvod > hobby > Perleť nejen pro nevěstu

Perleť nejen pro nevěstu

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Perleť nejen pro nevěstu

Vyrobte si šperk, který vám bude sedět doslova na míru, podle nálady, barvy vašich šatů a situace. A stačí vám k tomu málo, pár korálků, vlasec či drátek a špetka kreativní inspirace. Tak hurá do toho…
 
K dnešnímu životnímu stylu patří „korálkování“. Nikdo mi to nevymluví. Korálkují už skoro všichni. Dokonce i lidé o kterých bych si řekla, že je korálky „nedostanou“. Někteří korálkují v obchodech s bižuterií a jejich forma korálkování je zkrátka pasivní. Jednoduše korálkové šperky nakupují. Jiní ale korálkům podlehli dočista. To znamená, že korálkují aktivně. Šperky sami vyrábějí a to nejen z jednoduchých korálků a komponentů, ale třeba i z perletí a drátů. Pro všechny, kdo jsou v té druhé skupině korálkářů a také pro všechny, kdo mají chuť se do druhé skupiny přidat, je následující návod. Použitá bílá perleť působí slavnostně a svatebně, ale perleti se dají koupit v mnoha barvách a tvarech. Vyberte si ji podle svého vkusu. Postup výroby se přece barvou nemění…
 
Co budete k výrobě šperku potřebovat :
 
- bílou vrtanou perleť
- stříbrný (nebo postříbřený) drát o síle 0,8 a 0,4 mm
- bílé stužky na zavěšení
- štípací kleště
- ketlovací kleště
- ploché kleště
 
Postup výroby :
 
1) Připravíte si drát o síle 0,8mm – délka drátu se rovná obvodu vsazované perleti + cca 4 cm
2) Jeden konec drátu ohnete asi 1,5 cm od kraje a  zasunete do dírky perleti.

 

3) Zbytek drátu obtočíte po obvodu perleti a konec ohnete kolmo vzhůru. Tím si vytvoříte kostru pro vsazování.

 

4) Připravenou kostru vyjmete z perleti. Slabým drátem obtočíte celou délku mezi oběma ohnutími silného drátu. Počáteční konec slabého drátu (blíže u ohnutí, které bude zasunuté v perleti)  začistíte štípacími kleštěmi. Do obtočené kostry nasadíte perleť. Oba konce kostry zpevníte několika otočkami slabým drátem, kterým jste kostru obtáčeli. Slabý drát zatím nezkracujte!!!

 

 

5) Nyní si připravíte kousek silného drátu, cca 12 cm dlouhý. Na jednom z konců stočíte malou spirálku a za ní silný drát obtočíte slabým drátem. Na konci silného drátu necháte asi 2 cm volné a stočíte koncovou spirálku. Oba konce slabého drátu začistíte štípacími kleštěmi. Takto připravený drát vytvarujete do kliček, které budou perleť přidržovat na lícové straně šperku.

 

6) Přiložíte drát s kličkami na lícovou stranu šperku a za obě spirálky ho přidrátujete ke kostře. K přidrátování použijete slabý drát, kterým jste obtáčeli drát kostry.

 

7) Pomocí ketlovacích kleští vytvoříte na zbytku silného drátu očko pro zavěšení.

 

8) Na zadní straně šperku přidržuje perleť slabý drát přetahovaný od očka na zavěšení k oběma spirálkám.

 

9) Nakonec připevníte vsazenou perleť k připraveným stužkám.
10) Stejným způsobem můžete vyrobit k přívěsku i náušnice.


Mohlo by se hodit


reklama