Úvod > hobby > Smaltované šperky

Smaltované šperky

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky a dílny Kajjka
Smaltované šperky

Pokud si myslíte, že k výrobě smaltovaných šperků je zapotřebí pícky, pak se mýlíte. Smaltovaný šperk si můžete vyrobit snadno i doma. Není to sice ten opravdový dokonalý smalt, ale to mu nijak neubírá na kráse a hlavně trvanlivosti.

 

Pokud máte tedy chuť vyzkoušet si domácí smaltování, poohlédněte se ve výtvarných potřebách po práškových smaltech a měděných výsecích, nebo skleněných polotovarech. Když už budete v obchodě s výtvarnými potřebami, zeptejte se na šablony pro embosing. Ty se totiž báječně hodí k vytváření smaltovaných vzorů. Doma pak najděte vhodnou plotýnku. Nejlepší je starší plotýnkový vařič. Můžete samozřejmě smaltovat i na kuchyňském sporáku, jen dejte pozor, ať si smaltovací prášek nerozsypete a nezapečete tam, kam nechcete.
 
Elektrický vařič je pro smaltování nejlepší, ale máte-li jen plynový, nezoufejte. Stačí si koupit mřížku, která teplotu plynového hořáku pravidelně rozprostře. Připravte si ještě kovový kroužek na krájení brambor a zeleniny do salátu. Mlsání nechte na jindy, zatím budete kroužek potřebovat při zapékání smaltů. Najděte doma ještě několik drobností: manželovy kleště, svoje starší silonky, gumičky, pár čistých papírů a zatoulanou pletací jehlici, a můžete se pustit do práce.

 

Co máte nachystáno:
- práškové smalty různých barev
- kovové šablonky
- kovové kolečko
- kleště
- několik čistých papírů
- pletací jehlice
- plotýnkový vařič
- měděné výseky, nebo sklíčka


Práškové smalty

 

Jak na to:
1) Připravte si lahvičky se smalty. Před otevřením klepněte lahvičkou o stůl, aby se sklepl prášek z víčka. Potom lahvičku opatrně otevřete. Navlečte přes lahvičku kousek silonky a zajistěte gumičkou. Silonka působí jako jemné sítko, přes které se bude prášek sypat. Podle toho, jak moc silonku napnete, bude sítko jemné.


Šablona

 


2) Na čistý papír položte měděný výsek a posypte ho práškovým smaltem. Můžete ho posypat i více odstíny najednou.


Posyp práškovým smaltem

 

3) Opatrně přeneste výsek na kovové kolečko a to pak položte na plotýnku.
4) Nechte smalt rozpustit a pak kolečko z plotýnky sundejte. Pozor! Kolečko sundejte kleštěmi, je horké.


Vypálení na plotýnce

 


Jak vytvořit různé vzory:
1) Pokud nasypete na výsek větší množství různých barev smaltu, můžete je nechat rozpustit a přímo na plotýnce pak mezi sebou barvy opatrně promíchat špičkou pletací jehlice. Tím získáte zapouštěný vzor.


Zapouštěný vzor

 

2) Můžete také posypat výsek nejprve jedním odstínem smaltu a ten nechat zapéct. Na vystydlý posmaltovaný výsek pak nasypte další vrstvu jiné barvy smaltu a do té za studena vyrýt vzor. Teprve pak výsek znova zapečete a získáte tak proškrábaný vzor.


Proškrábaný vzor

 

3) Další možností je posypat výsek jednou barvou smaltu, kterou zapečete a potom na vystydlý výsek nasypete přes šablonku další vrstvu smaltu. Výsek pak znovu zapečete. Tím získáte vzorování šablonami.


Vzorování šablonou

 


Při práci se sklíčky postupujte stejně jako s měděnými výseky. Můžete smaltovat i na další kovy. Posmaltujte klíče ať si je nikdy nespletete, posmaltujte si lžičky ať se o ně doma neperete, posmaltujte spony k páskům anebo zapojte fantazii a smaltujte spony do vlasů atd.
Malá dobrá rada: Pokud to jde, sypte vždy smalt jedné barvy na jiném čistém papíru. Zbylý smalt pak můžete snadno sesypat zpátky do lahvičky.


Mohlo by se hodit


reklama