Úvod > recepty > Kávový dýchánek

Kávový dýchánek

Rubrika: Recepty (nejen) z cest    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: SXC, Nespresso
Kávový dýchánek

Máte rádi chvilky pohody v kavárničce nad šálkem dobré kávy? Omrzela vás rozpustná nebo turecká káva? Máte chuť na vynikající kávovou specialitu? Hledáte vhodný vánoční dárek? Pokud jste alespoň na dvě z těchto otázek odpověděli ano, čtěte dále.
 
Pryč jsou doby, kdy byly hitem kávovary vyrábějící překapávanou kávu přes celulózový filtr. Dnešní trh toho nabízí mnohem více, stačí si jen dobře vybrat. Výběr z různých designů a barev je nepřeberný, proto bude hrát hlavní roli při rozhodování cena a užitné vlastnosti.

 

 

Na začátku stojí rozhodnutí, zda si pořídíte kávovar na kapsle nebo klasickou mletou či zrnkovou kávu. Pokud žijete uspěchaným životním stylem a ráno potřebujete kávu rychle ihned po probuzení, doporučujeme vám jednoznačně kávovar na kapsle. Výrobci jednotlivých typů kávovarů dnes spolupracují s renomovanými firmami, které dovážejí a vyrábějí kávu, a proto zde neutrpí ani kvalita chuťového požitku. Výběr kapslí se neomezuje jen na kávu, ale můžete si koupit i kapsle na kapučíno, ledový nebo horký čaj, latté a jiné chuťovky.
 
Navíc údržba je o mnoho snazší, nemusíte čistit přívody mléka a sítka na kávu. Kapsle mají dlouhou dobu trvanlivosti a v balení jsou přesně nakombinované mléčné a kávové kapsle podle jednotlivých druhů nápojů. Množství vody se ohřívá pouze v objemu zvoleného nápoje, přístroje fungují jako průtokové ohřívače, nemusíte proto plýtvat energií na ohřev většího množství vody.

 

 

Na co se tedy při nákupu soustředit?
- cena přístroje – pohybuje se od 2 000 až do 15 000 Kč – podle typu přístroje a výrobce
- design – některé kávovary byly dokonce oceněny na designových soutěžích, výběr barev je nepřeberný, od bílé, černé, přes růžovou, oranžovou, zelenou či modrou
- způsob přípravy kávy – kapsle x mletá zrnková káva
- zjistěte si, zda je přístroj schopen vyrábět pouze teplé nebo i studené nápoje (což oceníte zejména v létě)
- zjistěte si způsob a četnost údržby – k minimální údržbě patří odvápňování speciálními tabletami
- cena kapslí – zpravidla se pohybuje mezi 100 – 140 Kč, u kombinovaných nápojů jako je latté z nich vyrobíte 8 nápojů, u klasické kávy 16 (pokud vám tato cena připadá vysoká, spočítejte si, kolik zaplatíte za kávu v kavárně – cena klasického latté se pohybuje mezi 40 až 60 Kč, při domácí přípravě mezi 12 až 18 Kč) ¨

 

 

A protože se cení dobrý nápad, před vánoci dvojnásobně, darujte kávovar jako milého společníka do kuchyně. Potěší dceru, manželku, maminku i babičku a nadšení budou určitě i pánové. Abychom vás na závěr kávově naladili, přidáváme kávový recep:
 
Horká káva s vanilkovou zmrzlinou a karamelovým mlékem
Pro přípravu ve vysoké sklenici budete potřebovat:
2 kávové kapsle (pro přípravu 80 ml espressa)
1 kopeček vanilkové zmrzliny
3 lžíce napěněného mléka
2 čajové lžičky karamelového sirupu
1 lžíce čokoládových hoblinek

 

 

V přístroji si připravte napěněné mléko, pokud váš kávovar touto funkcí nedisponuje, můžete ho napěnit s pomocí malého ručního mixéru. Jakmile je mléko hotové, přidejte do něj karamelový sirup a odložte. Připravte si ve velkém šálku dvě espressa a nalijte je do studené sklenice. Přidejte kopeček zmrzliny a zakryjte čepičkou z napěněného mléka. Ozdobte kousky čokolády. reklama