Úvod > recepty > Svatomartinské víno 2012

Svatomartinské víno 2012

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: SXC, beaujolais.com, svatomartinske.cz
Svatomartinské víno 2012

V neděli 11. listopadu 2012 slavili svátek všichni Martinové. Někteří s nadšením a jiní se zklamáním zaznamenali, že tento rok nepřijel na bílém koni. Pro všechny milovníky vína ale byla neděle svátkem. Mohli totiž ochutnat první mladé víno této sezóny, víno Svatomartinské.
 
Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Chuť bývá svěží a ovocitá a ačkoli tato vína zrála pouze několik týdnů, získala za tuto dobu svůj osobitý charakter. Podle vinařského zákona mohou být Svatomartinská vína vyrobena pouze z bílých hroznů odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané a modrých hroznů Modrého Portugalu a Svatovavřineckého. Z těchto odrůd se mohou vyrobit klasická červená nebo rosé vína. Svatomartinské je česká reakce na Beaujolais nouveau – druh mladého, svěžího francouzského vína nafialovělé barvy, z vinařské oblasti Beaujolais, severně od města Lyon. Toto víno se začíná prodávat každý rok vždy třetí čtvrtek v listopadu. Tento den je ve Francii nazýván „Den Beaujolais“ a rovná se téměř státnímu svátku. Víno je charakteristické silnou vůní s ovocným buketem, podává se při teplotě 11 – 13 °C.

 

 

Svatomartinská tradice
Tradičně se naše první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celé republice. Všechna vína musí projít hodnocením odborné komise, která naslepo posuzuje standardním stobodovým systémem vlastnosti vína, jakými jsou vzhled (čirost a barva), vůně (intenzita, čistota a harmonie), chuť (intenzita, čistota, harmonie a perzistence) a celkový dojem z vína. Degustátoři v Národním vinařském centru ve Valticích udělili tento rok značku Svatomartinského vína 380 vzorkům (10 vzorků z Čech a 370 vzorků z Moravy). V přepočtu na lahve můžeme na trhu očekávat 2 193 000 lahví Svatomartinských vín od 122 vinařů a vinařských firem.

 

 

Co ochutnáte letos
V letošní nabídce bílých Svatomartinských vín je nejvíce zastoupena odrůda Müller Thurgau se 106 druhy vín. U dalších bílých odrůd Veltlínského červeného raného je to 22 a u Muškátu moravského 39 druhů. Svatovavřinecké vévodí růžovým vínům se 74 víny, u červených můžeme vybírat z 35 vín. Modrý Portugal dominuje mezi červenými se 70 víny a nabídku doplňuje Modrý Portugal Rosé s 21 víny. Scelovaná neboli cuvée vína budou prezentována 13 zástupci. Celkem se o udělení značky Svatomartinské ucházelo 431 vzorků, 51 vzorků hodnocením komise neprošlo. Za nízkým počtem vyřazených vzorků stojí příznivé léto a zodpovědný přístup vinařů, kteří přihlašují k hodnocení jen velmi dobrá vína.

 

 

Střípky z historie
Označení Svatomartinské víno ve spojitosti s vítáním nového vína se začalo používat na dvoře císaře Josefa II. Začátkem listopadu končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba a některá vína bývala už tou dobu ve sklepě „vyčištěna“, a proto bylo zvykem ochutnávat novou úrodu. Toto období připadalo na dobu, kdy byla sklizeň již pod střechou a blížil se klidný advent, spojený s předvánočním půstem. Svatomartinské bylo spjato s časem bohatého hodování a veselí. Neodmyslitelnou součástí těchto hodů je i svatomartinská husa.

 

 

Svatomartinské logo
Svatomartinská vína jsou vždy označená logem – bílým jezdcem na koni v barevném (často červeném, růžovém nebo zeleném) kruhovém poli na červeném nebo bílém podkladu, ve spodní části s označením Svatomartinské a ročníkem. Vypít byste ho měli do jara následujícího roku. Ale to určitě nebude problém… Tak na zdraví na ročník 2012!


Mohlo by se hodit


reklama