Úvod > recepty > La Rioja – perla mezi španělskými víny a první španělská DOCa apelace

La Rioja – perla mezi španělskými víny a první španělská DOCa apelace

Rubrika: Recepty (nejen) z cest    Vyšlo:
Autor:    Foto: spanelska-vina.eu
La Rioja – perla mezi španělskými víny a první španělská DOCa apelace

Oblast La Rioja je jednou ze 17 autonomních oblastí Španělského království a rozprostírá se v severní části této země, kterou protéká řeka Ebro se svými úrodnými údolími. Zmíněná geografická poloha skýtá obyvatelům oblasti La Rioja ideální klimatické podmínky pro pěstování vinné révy, jehož historie zde sahá až do románského období. Zdejší producenti si především zakládají na přesném dodržování technologických postupů při zpracování vinné révy a doby jejího zrání ve skle a v dubových sudech. Kombinace těchto uvedených faktorů je důležitým předpokladem k dosažení vysoké kvality vína Rioja.

 

 


Vynikající kvalita vína z oblasti La Rioja je zejména zaručena, pokud dané víno nese ochrannou známku Denominación de Origen Calificada (DOCa), jejíž užívání je spojeno se splněním celé řady velmi přísných kritérií a regulací. Tato ochranná známka byla zavedena roku 1970, přičemž La Rioja byla první vinařskou oblastí ve Španělsku, která toto prestižní ocenění získala. Při výrobě zdejších vín tak nejsou kupříkladu využívány žádné chemické prostředky, sběr vinné révy je i v dnešní době prováděn ručně či je stanoven minimální a maximální počet hlav vinné révy na jeden hektar.

 

 

 

Pro vinařskou oblast La Rioja je typická především produkce červených vín, která se tradičně řadí mezi nejvyhlášenější na celém světě. Nicméně jsou zde vyráběna i neméně kvalitní vína bílá a růžová. Ročně se zde celkově vyprodukuje přibližně 300 miliónů litrů vína, přičemž 90 % z tohoto objemu připadá na červená vína, o zbytek se dále dělí vína bílá a růžová. Dle doby zrání se vína La Rioja dělí na vína jakostní (joven), vína šlechtěná (crianza) a vína archivní (reserva a gran reserva).

 

 

Vína La Rioja byla za své ročníky 2010 a 2011 oficiálně místním kontrolním orgánem (Consejo Regulador) ohodnocena jako excelentní, což znamená, že dosáhla nejvyšší možné kvality. Ročník 2011 se navíc umístil ve vybrané skupině třech nejkvalitnějších vín za posledních 30 let.

 

 

V případě, že jsme Vás těmito informacemi navnadili a máte chuť španělské víno La Rioja ochutnat, doporučujeme Vám navštívit internetový obchod Španělská vína La Rioja, kde si uvedené víno můžete zakoupit.reklama