Úvod > recepty > Vinotéka - nejenom designový doplněk bytového zařízení

Vinotéka - nejenom designový doplněk bytového zařízení

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto Baumatic
Vinotéka - nejenom designový doplněk bytového zařízení

I sebelépe zařízená místnost se časem okouká. Cest jak ji osvěžit se jistě najde mnoho, ale pro tentokrát bychom mohli zkusit spojit příjemné s užitečným a zvolit solitérovou skříň, skrývající leckdy zajímavý obsah – domácí vinotéku.
 
Vhodně zvolený design skříně dokáže podtrhnout celkový dojem daného místa a vinotéka se tak často stává solitérem, který mnohdy představuje pastvu pro oči nejenom svým obsahem. Ať už máte byt zařízený ultramoderním nábytkem či vzpomínkami na minulá století, trh nabízí poměrně širokou škálu typů provedení, takže na své si přijde zastánce každého stylu. Nedisponujete–li dostatkem místa, bude pro vás ideálním řešením vinotéka zabudovaná do nábytku, ať již do obývací stěny nebo kuchyňské linky, efektní na pohled pak může být vinotéka zabudovaná přímo do zdi.
 
Dokonalý přehled o vínech nabízejí prosklené dveře a dřevěné výsuvné police. Důležitý faktor tvoří osvětlení vnitřního prostoru a jeho barva. Láhve lépe vystupují ze světlého prostoru, ale s ohledem na estetickou stránku věci bychom neměli zapomenout na fakt, že pro určité typy interiérů skříní se hodí tmavý vnitřní prostor. Je totiž decentnější a vytváří dojem vysokého standartu a luxusu.

 

Před koupí
Než se rozhodnete ke koupi skříně, v níž se bude skrývat vinotéka, měli byste si ujasnit k jakému typu uskladnění ji budete potřebovat. Pokud patříte mezi pravidelné degustátory, takže spolehlivě doplňujete zásoby, zvolte tzv. temperovanou vinotéku. Vzhledem k různým teplotním zónám v jednotlivých patrech sem můžete krátkodobě ukládat jakékoli druhy vín, které jsou tak připraveny k okamžité konzumaci. Výrobci nabízejí velikosti na 25 ale také například na 60 láhví. Pokud chcete vína dlouhodobě skladovat, měli byste raději zvolit klimatizovanou skříň. Ta již nabízí potřebné podmínky pro dlouhodobé uložení a zrání vína. Tedy především co nejstálejší teplotu, požadovanou vlhkost, ochranu před UV zářením, pachy apod.
 
Kam s ní
Letitá, zdánlivě jednoduchá otázka, na kterou není nijak snadná odpověď. Při umístění skříně do prostoru bychom především měli dbát na potřeby vína. Skříň by neměla stát u zdrojů tepla, chvění, pod přímým sluncem ani ve vlhkém prostředí, např. sklepě. Našli jste v bytě ideální místo? Fajn, ale nezapomeňte, že musí být, ale také dobře dostupné, aby se vaše snaha nabídnout hostům vybrané víno nezměnila ve stěhování nábytku půlky místnosti. A navíc, co může být příjemnější než exkurze s přáteli po červených, bílých či šumivých patrech. 
 
O vinotéku se musíme samozřejmě také dobře starat. To v praxi znamená zhruba po roce vyměnit pachový filtr. Jednou za měsíc pak zkontrolovat, zda se uvnitř nenacházejí usazeniny a prach. Případné nečistoty pak stáhnnout vlhkým hadříkem a umýt saponáty, určenými do těchto prostor.

 

Proč právě vinotéka
Všimněte si jedné věci, kdekoli v interiéru se nachází skříň na víno, nejvíc zvědavců se najde právě u ní a nemusí to být ani milovníci vína. Ostatně i vinné etikety nabízejí samy o sobě zajímavý pohled a informace nejenom o víně, ale také regionu z něhož pochází. Proč tedy nedopřát sobě i návštěvníkům takové potěšení…
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama