Úvod > recepty > Ochutnejte jaro v Jižním Tyrolsku

Ochutnejte jaro v Jižním Tyrolsku

Rubrika: Recepty (nejen) z cest    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: SuedTirol, ed, MeinsuedTirol
Ochutnejte jaro v Jižním Tyrolsku

Je to od nás, co by kamenem dohodil. A nebo by se dalo říci, pár hodin jízdy autem. Svět pod horami vonící středomořským jarním podnebím. Moc toho s sebou nepotřebujete, snad jen pevné boty, pohodlné oblečení a pořádně mlsný jazyk…
 
Jihotyrolské jaro, to jsou třpytící se zasněžené vrcholky, ale také rozkvetlé mandloně uprostřed vinic a všudypřítomná svěží zeleň probouzející se přírody po dlouhé zimě. Užít si ho můžete např. na kole v údolí Vinschgau/Val Venostas, nacházejícím se na západě Jižního Tyrolska. Čeká zde na vás 150 km cyklostezek bílou krajinou, ovšem nikoli zapadanou pod sněhem ale ozdobenou záplavou jabloňových květů. 

 

Stejným údolím procházejí kilometry dlouhé strouhy, obklopené bujnou zelenou vegetací, táhnoucí se až k městu Meran/Merano. Tomuto systému vodních kanálů se říká Waale a vybudovali je už před mnoha staletími farmáři, obhospodařující půdu ve vysokohorských oblastech trpících suchým podnebím. Svým okolím nabízejí příjemně relaxační jarní procházku pro ty, kterým třeba kolo zrovna moc neříká.  

 

V horách nad Meranem se nachází další zajímavá atrakce – vyhlídková plošina s posezením, z níž se otevírá překrásný pohled do údolí Etschtal/Val d´Adige, Ultental/Val d´Ultimo a masiv Ortler/Ortles. Jak dlouho zde budete pozorovat úchvatné proměny přírody už závisí čistě na vás. Ne nadarmo se tomuto místu říká KnottnKino, neboli přírodní kino. Při správném počasí zde můžete spatřit dokonalé přírodní úkazy, které předčí i hollywoodské trháky o přírodě. Pro relaxaci a odpočinek je zde umístěno 30 pevných křesel, vyrobených z kaštanového dřeva, pocházejících z dílny Franze Messnera. Na kopec Rotsteinkogel, kde se představení promítá, se dostanete z vesnice Vöran, kam vás přiblíží lanovka.

 

Pokud vás neoslovuje ani kolo, ani přírodní krásy, nezbývá než se vydat po jihotyrolské vinařské stezce. 14. května odstartovaly v Bolzanu 87. ročníkem vinařské degustace Týdny Jihotyrolské vinařské stezky, během nichž budete moci vybírat z různých akcí, ať již seminářů, ochutnávek, návštěv vinařství i vinic, ale také různých setkání nesoucích se v duchu nejznámějších jihotyrolských odrůd: Gewürztraminer, Pinot Nero, Vernatsch nebo Lagrein. Celé období vyvrcholí 13. června ,,Nocí otevřených sklípků“ s více než 40 druhy vína.

 

Jaro se v Jižním Tyrolsku nese ve znamení chřestu. Ten se zde pěstuje již od konce 19. století především v údolí řeky Etsch/Adige v okolí vesnic Terlan, Vilpian a Siebeneich. V této oblasti se mu daří především díky písčité zemině a chladnému podnebí. Sklízí se čtyřikrát denně a najdete ho nejenom na trhu, ale také na jídelníčku mnoha restaurací. Stojí za to ochutnat některou z místních specialit, a to nejenom kvůli lahodné chuti, ale také kvůli hojivým účinkům, kterými je chřest známý již od dob antiky.

 

Návštěva Jižního Tyrolska se samozřejmě neobejde bez receptu. Zkusíme něco lehkého, výživného a báječně chutného:
 
Rizoto s bílým vínem, jihotyrolským špekem, jablkem a mladým pórkem
 
Ingredience:
 
160 g rýže na rizoto, 60 g cibule n. šalotky, 20 ml olivového oleje, 1/2 l jablečné šťávy, 1/2 l bílého vína Weissburgunder  DOC, (zredukované na 50 ml), 1/2 l zeleninového hovězího vývaru, 1 oloupané a na kostičky nakrájené jablko, 80 g jihotyrolského špeku nakrájeného na kostičky a opečeného, 100 g mladého pórku nakrájeného na kolečka a lehce podušeného, 80 g másla, 40 g nastrouhaného zralého horského sýra, sůl, pepř
 
Příprava:
Cibule nebo šalotky nakrájíme nadrobno a necháme zesklovatět na olivovém oleji. Přidáme rýži na rizoto a spolu s cibulkou krátce podusíme. Zalijeme zredukovaným bílým vínem, postupně doléváme jablečnou šťávu a zeleninový nebo hovězí vývar a pomalu vaříme. Po cca 17 minutách by měla být rýže uvařená hezky na skus. Pak přidáme kostičky špeku a
jablek, pórek, nastrouhaný horský sýr a máslo, krátce promícháme. Dochutíme solí, pepřem a můžeme servírovat.reklama