Úvod > stavba > Dům v objetí viktoriánské doby

Dům v objetí viktoriánské doby

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto: Rien van Rijthoven
Dům v objetí viktoriánské doby

Pro některé z architektů je velmi obtížné navrhnout bydlení pro vlastní potřeby. Americký architekt Craig Steely se dokázal s brilancí a lehkostí zkušeného profesionála oprostit od všech předsudků. Se svou manželkou Cathy Liu proměnil starý viktoriánský dům na zdařilý velkorysý prostor, který je plný života…
 
Jenom pár detailů
Dům se nachází v residenční čtvrti Beaver Street Reprise v San Franciscu. Původní stavba, pocházející z roku 1900, byla postavena ve viktoriánském stylu, který korespondoval s ostatními budovami.

 

Architekt již hned od začátku věděl, že se vzhledem ke své profesi i ambicím bude chtít odlišit. Z tohoto důvodu se rozhodl pro kompletní rekonstrukci, která měla původní objekt proměnit na několikapodlažní multifunkční prostor, respektující soukromí i pracovní povinnosti jeho uživatelů.

 

Renovace byla navržena tak, aby na jedné straně vytvořila kontrastní místo a na straně druhé zapadla do prostředí, ve kterém se dům nachází. I když je projekt novostavby zaměřen na moderní architekturu, Steely domu ponechal několik původních detailů, jako je například palubová podlaha, která prošla jenom přebroušením a nátěry.
 
Život ve třech podlažích
Steely patří k architektům, kteří ve svých pracích kombinují eleganci s modernou. Výjimkou není ani tato realizace. Na všech podlažích se prolínají charakteristické prvky autorova rukopisu, který je doplněn o invenci manželky, jež pomáhala při řešení interiéru.

 

Z hlediska dispozice je dům rozdělen do čtyř základních úrovní, které na sebe navzájem navazují.
 
Podzemní patro slouží jako garážový prostor. Na prvním podlaží se nachází obytná jednotka určená k pronájmu. Druhé podlaží je rozloženo do dvou samostatných částí – ateliéru a obytného prostoru, ve kterém žije architekt s manželkou.

 

Ateliér se samostatným vchodem o rozloze o rozloze 60m2  vznikl otevřením dispozice směrem do ulice. Poskytuje kvalitní a reprezentativní pracovní zázemí pro majitele domu a jeho spolupracovníky.
 
První část soukromé zóny, nacházející se v zadní úrovni druhého podlaží je tvořena dvěma ložnicemi a koupelnou.

 

Na třetím podlaží se nachází společenská místnost s jídelnou a kuchyní, na kterou navazuje venkovní terasa se stropním krbem. Všechna podlaží jsou propojena schodištěm.
 
Pohodlný eklektický styl
Dominantou celého interiéru je velkorysá plocha, zvýrazněna velkými prosklenými plochami.

 

Celý prostor je zařízen v pohodlném eklektickém stylu, který prezentuje bohatou paletu luxusních materiálů, jako je eben, různé druhy kamenů  či dřevěná dýha „Zebra“ na kuchyňské lince, s nimiž je architekt zvyklý pracovat. 

 

Výstřední elegance je vhodně skombinována s více komerčními, ale vysoce kvalitními  produkty z plastu nebo textilií, které zvýrazňují pocit uvolněnosti a tepla.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama