Úvod > stavba > Gabiony, kámen trochu jinak

Gabiony, kámen trochu jinak

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Autor:    Foto: via Dezeen, gabiony.cz, pletivo.com
Gabiony, kámen trochu jinak

Gabionové koše můžete použít nejenom jako venkovní zídky či obklady, ale současně i jako zajímavý prvek v interiéru. Víte, co se skrývá za touto metodou starou již 7000 let?
 
Ale začněme pěkně od začátku. Roku 1998 spatřil světlo světa dům, jenž otevřel novou etapu moderní architektury. Jeho průlomovou ideou bylo především použití zvoleného materiálu. Vynikající Jacques Herzog se svým studiem Herzog & de Meuron tehdy realizoval Dominus Winery, dům uprostřed prosluněných kalifornských vinic postavený čistě z prostého železobetonu a především gabionových košů.

 

Tento minimalistický objekt slouží jako vinařský sklep, ve kterém dozrávají ta nejlepší Chateau Petrus. Gabionové koše jsou zde využívány především jako prvek fasády, střídá se zde užití lícové skladby kamene s volnějším uložením. Architekt tak docílil, krom začlenění stavby do krajiny, téměř chrámového osvětlení, kdy sluneční záře proniká skrz koše a tříští se v mnoho světelných paprsků, jenž tančí po interiéru dle denní doby.

 

Co tedy přesně gabiony jsou?
Dle definice se jedná se o konstrukci - drátokamenný prvek tvaru krychle, kvádru případně matrace, vyrobený ze svařovaných ocelových sítí, vyplněný přírodním nebo lomovým kamenem, případně s možností vyplňování zeminou či recyklátem. Na tyto koše je používán speciální antikorozní drát, tvořící síť o rozměru oka 10 x 5cm případně 10 x 10cm, pro jejich výplň je možno použít velké škály druhů kamene dle potřebných vlastností jak technických, tak estetických. Takto vytvořené jednotlivé „kamenné cihly“ se potom skládají do zdí a požadovaných útvarů, na problematických místech bývají spojovány speciálními sponami, které konstrukci zaručí tvarovou stálost. Pro zhotovení je používán speciální postup skládání sítě a umisťování výplně.

 

Rozhoduje cena
Užití gabionových konstrukcí se v posledních letech stalo velmi moderní, ačkoli díky své ceně především v menším měřítku, na opěrné zdi a ploty. Ve větším množství jsou dnes gabiony používány převážně pro vodohospodářské stavby, zpevňování a revitalizaci břehů vodních toků. Notně jsou uplatňovány i u inženýrských staveb, u silničních a železničních komunikací a s nimi spojených objektů.

 

Od faraonů až do současnosti
Tento stavební princip je známý již 7 000 let. První doložené informace o užití pocházejí z doby egyptských faraonů. Tehdy byly náhrady dnešních gabionů, splétané rákosové rohože plněné pískem a kameny, používány jako protierozivní opatření na březích Nilu. Tyto koše se používaly pro vojenské účely nejen v Egyptě ale i v Číně. Další zmínka pochází až z doby renesance, kdy Leonardo da Vinci navrhl tzv. Leonardovy koše pro založení hradu San Marco v Miláně.
 
Během Občanské války v USA se gabiony používaly hlavně pro vojenské účely. Koše z vrbového proutí se vyráběly manufakturně a měly kónický tvar bez dna pro usnadnění transportu. První gabiony z ocelového drátu, tedy blížící se těm dnešním, byly roku 1893 použity pro úpravu koryta řeky Reno v Casalecchio di Reno v severní Itálii. Počátkem 20. století se již gabiony vyvinuly do dnešní podoby a široké spektrum jejich užití je důkazem jejich funkčnosti.

 

Vsaďte na přírodní vzhled i technickou variabilitu
Gabiony jsou multifunkčně využitelné, mají vysokou technickou variabilitu, a jejich instalace je vcelku jednoduchá, jde jen o přípravu mělkých základů. Realizace se dá provádět ve všech ročních obdobích, za relativně krátkou dobu, a pokud se rozhodnete později pro změnu či dostavbu, není to velký problém, navíc gabiony jsou snadno recyklovatelné.  Asi největší jejich předností je však jejich přírodní vzhled, kterému můžete ještě dopomoci výsadbou popínavých rostlin, nebo přímo zasázením květin do samotných gabionových košů. Další z bonusových vlastností gabionů je vynikající zvukový útlum, dají se užívat jako protihluková bariéra.
 
Celkově tyto koše stabilizují terén a staticky s ním spolupůsobí, proto jsou vhodným řešením i pro opěrné zdi, jež nesou určitou tíhu svahu, zde je výhodou i propustnost vody a zároveň schopnost absorbovat její energii, tedy působí protierozivně.
Gabionové koše můžete užít prakticky u většiny staveb, všech užití a typů, moderních a s citem i lidových, v některých případech mohou gabiony sloužit i jako zajímavý prvek interiéru.

 

Cena
Souhrnně vzato, gabiony nejenom skvěle vypadají, ale mají i mnoho praktických vlastností. Ovšem, vcelku zásadním možným problémem, jenž vyvstává v případě těchto konstrukcí je jejich cena, za metr krychlový zaplatíte v rozmezí od 3000 Kč do 6000 Kč, záleží na dodavateli a objemu odebrané konstrukce.  Naštěstí i přes to vznikají po světě i v České republice nové a nové komplexy, které používají technologii gabionových košů a využívají jejich netradičního kouzla.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama