Úvod > stavba > Dům, jenž si stojí za svým jménem

Dům, jenž si stojí za svým jménem

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto/Video: ultimatehouse.tv,casaderetiroespiritual.com
Dům, jenž si stojí za svým jménem

Pohodlně se usaďte, zavřete oči a nechte se unést představivostí do horkého a divokého jihošpanělského vnitrozemí. Do kopcovité krajiny poseté háji olivovníků a pláněmi vonící ostřice, kde se pasou stáda koní, nespoutaná a nezkrotná jako tato země - Andalusie. Na břehu průzračného jezera na jednom z pahorků stojí socha, dům zcela jedinečný a fantaskní. Stavba, v níž se propojila moderna s tradicí a dala vzniknout Casa de Retiro Espiritual.

 

Zcela unikátnímu dílu, jenž se každému vryje do paměti a nedá zapomenout, „vdechl život“ architekt s argentinským původem - Emilio Ambasz, zakladatel Institute of Architecture and Urban Studies v New Yorku.
 
Dům duševního útočiště
Casa de Retiro Espiritual bychom mohli volně přeložit jako ,,Dům duchovního útočiště“. Obří monument patrný již z dálky svou svítivě bílou omítkou na pozadí tmavé krajiny, byste jen těžko odhadovali na rodinný dům. Stavba je umístěna na pozemku o rozloze 600 ha s dalekým výhledem na jezero a krajinu kolem a spolu s úrodným paloučkem, na němž se rozkládá, vybízí tato situace k úvahám o venkovském stavení, o to zde vyvstává dramatičtější kontrast.

 

Na první pohled obrovský objem se rozpadá v pocit neúplnosti, dvě monstrózní stěny se schodišti na vnitřní straně tvoří všeobjímající skulpturu, která jakoby člověka chránila, dovolovala mu vydechnout od starostí tohoto světa a dala mu možnost soustředit se ve své duši. Vše s geometrickou přesností čisté hrany pak nabývá důrazu v kombinaci s tradičními vyřezávanými dřevěnými prvky na detailech těchto stěn, s bohatě členitou vstupní bránou a arkýřem a s přenádherným výhledem na jezerní krajinu, spojení tradiční architektury dané lokality s moderním myšlením blízkému japonskému pojetí avšak v západoevropském duchu.

 

Na návštěvě v podzemí
Samotný dům se rozkládá překvapivě v podzemí, oku patrné zůstávají pouze vnější projevy horního osvětlení tvarovaného do organických ornamentů a dvorany, jež vytváří atria, přinášející vzduch a prostor. Celý objekt funguje jako divadelní scéna, každý nový pohled vám odhaluje nové zážitky a pocity, necháte se unášet neustále se měnící hrou světla a stínu. Podzemní část dotváří odezvu nadzemí, sdílí spolu atrium se schodištěm, okolo kterého se celý komplex rozkládá.
 
Na jedné straně síla a energie, která z předsazených stěn proudí do téměř klášterního ambitu s vyřezávanými španělskými až arabskými prvky a proniká do místností samotného domu, na straně druhé komorní pojetí obytných prostor s jednoduchostí a čistotou dnešních loftových bytů září svou nadčasovostí i přesto, že zde tento architektonický skvost stojí již od roku 1975. Provozní části domu jsou divákovi skryty, vnímá pouze obývací pokoj, který ústí do obou atrií a je díky nim světlý a vzdušný. Veškeré materiály hrají na čistotu, jednoduchost a prozáření celé stavby.
 
Na podlahách najdete bílý kanárský mramor, stěny jsou bíle omítnuté a zbylý materiál tvoří pouze sklo, případně v menší míře dřevo a kov. Čistě soukromé partie domu jsou naopak obdařeny zářivou barevností v odstínech modré a žluté.

 

Srdce a mysl
Casa de Retiro Espiritual je komplex, který má především uchvátit vaše srdce a mysl, je to dílo určené k rozjímání a čerpání energie jak z domu samotného, tak z nádherné a divoké krajiny, jež ho obklopuje. To byl i jeden ze záměrů autora. Ambasz zde vytváří nové a jedinečné vztahy mezi architekturou a přírodou, naprostá čistota a bezchybnost se zde mísí s nezkrotností a různorodostí toho kraje. Dům je jedinečnou ukázkou umění architekta, jeho fantazie a snů.

Video najdete na stránkách Casa de Retiro Espiritual.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama