Úvod > stavba > Vlastní cestou

Vlastní cestou

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto: doxprague.org, konopisteresort.cz,future-systems.com
Vlastní cestou

Řada z vás již nepochybně zažila pár chvil obklopena fantazií, hravostí, elegancí důvtipností a nadčasovostí celoživotní tvorby člověka s otevřeným srdcem a velkou duší, jenž šel svou vlastní cestou, Jana Kaplického. Jeho umění, myšlenky i díla se nyní představují v pražském výstavním prostoru DOX PRAGUE.
 
Celá expozice vznikla jako ohlédnutí za rozsáhlou tvorbou Jana Kaplického, jak jeho samostatnou, tak pozdější, kterou vytvářel ve spolupráci se svým studiem Future Systems. Výstava je současně jakousi vzpomínkou na architekta světového formátu, jenž si vytvořil svébytně osobitý a obecně uznávaný styl, kterým do jisté míry předběhl svou dobu.

 

Kurátoři se oprostili od faktu, že Kaplický, byť umělec světového formátu, u nás došel určitého nepochopení, a tvorbu tohoto významného architekta představují čistě ve spojení s jeho životem z těch příjemnějších stránek. Celá expozice je komponována jako životní linka, kdy můžete pozorovat Kaplického vývoj od studentských prací, z nichž některé byly i realizovány - např. Dvořákova vila na Dobešce v Praze 4 Braníku, až po projekty z posledních let realizované po celém světě.
 
Větší prostor je věnován stavbám, které se již staví či se mají stavět na území České republiky, jako je Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích nebo společenský klub Volavka, či vila Platýs pro Konopiště Resort. Poměrně značná část je logicky věnována i tolik diskutované Národní knihovně, na jejíž projekt vyhrál Kaplický soutěž. Veškeré práce jsou provázeny přesnými modely, jež vám umožní je zcela pochopit a docenit jejich ojedinělost. Setkáte se i s designem a módou, kterým se Kaplický se svým studiem rovněž věnoval, ale také ukázkou jeho práce pro NASA.

 

Kompozice výstavy pochází z rukou architektky Evy Jiřičné, bývalé partnerky Jana Kaplického a jeho celoživotní přítelkyně. Ve velkém sále Centra současného umění se v ladných křivkách odvíjí s Kaplického lehkostí křivka výstavních panelů, na kterých jsou formou vizualizací a nákresů prezentovány projekty tohoto vizionářského architekta, doplněné asi 60 modely.
 
Najdete zde i zákoutí s videoprojekcí ze života Jana Kaplického provázené řadou dobových fotografií. Nechybí zde ani velká bílá sedačka, která pochází z Kaplického bytu a která je pro jeho interiéry tak typická. Vyznění celé expozice jakoby podtrhuje obří růžový koberec v oblíbeném Kaplického odstínu.

 

Jan Kaplický je bezesporu jedna z největších postav české moderní architektury. Našel si svůj vlastní osobitý, velice funkční styl inspirovaný přírodou a jejími biomorfními tvary, podtrhnul ho zářivou barevností a jeho fantazie a lehkost s jakou tvořil, jej vynesla do síně slávy. Dal architektuře nový rozměr a z jeho nadčasových myšlenek budou vycházet další a další generace mladých architektů a umělců vůbec, pro něž bude vzorem.

 
Expozice v DOX Centru současného umění trvá do 2. srpna a má přinést ještě mnoho diskuzí a přednášek s ní spojených, na kterých by se měly objevit i jedny z nejslavnějších jmen světové architektury jako Zaha Hadid či Richard Rogers. Rozhodně byste si proto neměli nechat ujít tuto ojedinělou možnost shlédnout výstavu, která skvěle dokumentuje životní pouť architekta Jana Kaplického, jež vždy šel svou Vlastní cestou.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama