Úvod > stavba > Zastřešení bazenů prodlouží koupání

Zastřešení bazenů prodlouží koupání

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Limes
Zastřešení bazenů prodlouží koupání

V posledních letech dáváme čím dál více přednost vlastnímu bazénu před často nevyhovujícími koupališti či přírodními nádržemi. Avšak horkých dnů, kdy si můžeme koupání spokojeně užít, je v našich klimatických podmínkách poměrně málo, proto většinou řešíme také otázku, jak se vykoupat i za nepříznivého počasí.  Odpověď je jednoduchá: pomůže nám bazénové zastřešení…
 
Krytý bazén nabízí koupání nejenom za deště či chladnějších dnů, ale současně snižuje i noční tepelné ztráty vody ohřáté během slunečního svitu.  Jeho další výhodou je mnohem menší znečistění vody, díky čemuž se sníží spotřeba bazénové chemie.  Zakrytý bazén rovněž zabraňuje nepříjemnému pádu do vody, a to jak malých dětí, tak i domácích mazlíčků.

 

Zastřešit se dá jakýkoli bazén
Začneme tím nejjednodušším a nejideálnějším, a to je situace, kdy si zastřešení pořizujete rovnou s bazénem. Jelikož jsou obě jednotky kompatibilní, není  třeba zakrytí jakkoli  upravovat, stačí ho pouze nainstalovat. Pokud se ovšem zastřešení bude montovat na stávající bazén, je třeba počítat s úpravami, které slouží k zajištění plné funkčnosti výrobku.
 
Zastřešení podle typu bazénu  
Nejčastějším typem bazénu je obdélníková varianta, pro kterou se hodí např. posuvný systém Limpool. Ten se skládá z hliníkových a plastových profilů. Jako výplň je použit komůrkový polykarbonát o síle 8 mm. Jednotlivé díly jsou opatřeny kolečky, která zajišťují jejich snadný pohyb po kolejnicích. Kolejnice je z eloxovaného hliníku, vzhledem k tvarovému uzpůsobení se velmi snadno udržuje. Těsnění segmentů zajišťuje gumová stěrka, která těsní konstrukce mezi sebou. Stěny segmentů jsou vybaveny těsnícím kartáčem. Konstrukci zastřešení tvoří plastové profily s hliníkovými výztuhami. Díky výklopným čelům se tento typ dá použít jak pro zapuštěné, tak i nadzemní bazény.


Zastřešení bazénu systémem Limpool

 

Bezpečné koupání si mohou dopřát i majitelé kulatých bazénů. Např. systém Limfolio nabízí sklopné oblouky zastřešení, čímž umožňuje bez velké fyzické námahy bazény odkrývat či zakrývat.  Jedná se o konstrukci z hliníkových profilů překrytou speciální fólií o síle 0, 3 mm s UV stabilizátorem. Již zmíněnou jednoduchou manipulaci zajišťuje kloubový spoj postavený tak, aby minimálně namáhal fólii a zachoval její maximální životnost.  Ukotvení konstrukce je poměrně jednoduché, na jedné straně se s pomocí háků připevní k zemi, na druhé straně je pak zajištěna proti odklopení. 


Bazénový kryt kulatého bazénu Limfolio

 

Skleník jako zastřešení
V poslední době se s oblibou využívají jako luxusní zastřešení bazénů také skleníky. Ty je ovšem třeba vylepšit, a to jednak nátěrem konstrukce, který podstatně prodlouží její životnost a také výměnou běžných pozinkovaných šroubů za nerezový materiál. Rovněž je vhodné nahradit běžné sklo bezpečnostním kaleným modelem. Po těchto úpravách se ze skleníku stane rázem luxusní zastřešení s podchozí výškou až 2,2 m, se 4 širokými dveřmi a velkým počtem oken. 


Bazénový skleník Variant

 

Až zaťuká zima…
I když je zima ještě daleko, řadu z vás nejspíš napadne, co se zastřešením v tomto nevlídném ročním období. Zazimování se liší podle jednotlivých typů. Pokud si pořídíte zastřešení s fólií, je vhodné ho na zimu složit, protože přemrzlá fólie je křehká a díky tomu náchylná k poškození.
Zastřešení bazénů s pevnými díly se samozřejmě nechává nad bazénem, ale při větší sněhové nadílce je důležité sníh odstranit, aby nedošlo k deformaci vrchních dílů stavby.
 
Proč bychom si měli pořizovat zastřešení?
Zkusme se zeptat jinak: má vůbec smysl si pořizovat bazén bez zastřešení? Důvodů proč nikoli, se najde mnoho.  Bazén bez zastřešení je mnohem náročnější na údržbu, před a po každém koupání musíme bazén odkrývat a zakrývat krycí fólií. Odkrytý bazén je stále plný pylu, prachu, jehličí, listí, nebo i hmyzu. 
 
Naopak zakrytý bazén vám umožní jej využívat již brzy na jaře a prodlouží koupání až do podzimu.  I když nesvítí sluníčko a  voda není ještě tolik ohřátá, je teplota pod zastřešením vždy o několik stupňů vyšší než venku - a navíc - nikdy tam nefouká.  Proto jsou nejideálnější vyšší zastřešení. Můžete vylézt z bazénu, a pokud si zastřešení postavíte o něco delší – najde se prostor i pro křesílko a malý stolek, kde si můžete dát třeba kávu a v teple oschnout.


Solární panel Limsun ohřeje vodu a zvýší komfort koupání

 

Tip na závěr
Bazénové zastřešení vyžaduje určitou investici, proto byste měli vybírat takového dodavatele, který má nejenom víceleté zkušenosti, ale který vám současně dokáže poradit i vyjít vstříc při individuálních požadavcích.  Více informací najdete na www.limes.cz.reklama