Úvod > stavba > Energie získaná ze Slunce

Energie získaná ze Slunce

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Autor:    Foto: ppse.cz, enviweb.cz, nazeleno.cz
Energie získaná ze Slunce

Solární energie zažívá v poslední době nebývalý rozmach. Technologie se neustále vylepšují, zlevňují a zpřístupňují běžnému člověku. Jaké jsou aktuální možnosti využití sluneční energie v domácnosti, na to se podíváme v tomto článku.
 
V první řadě musíme rozdělit tyto technologie na dvě základní skupiny: takzvanou fotovoltaickou technologii, vyrábějící elektrickou energii, a dále solární termický přenos, vyrábějící teplo, a to pro následné vytápění bytu nebo ohřev vody.
 
V současné době nemá solární energie příliš vysokou účinnost. Ta se pohybuje kolem 20 %, ale vzhledem k tomu, že tato energie v podstatě „nikde nechybí“, je teoreticky ekologičtější než například energie získávaná z uhlí či uranu, u níž se účinnost pohybuje kolem 30 %.

 

Ve vývoji jsou ale i další technologie, které by v budoucnu měly účinnost solárních systémů dále zvyšovat, a to na 30 % u technologie zvané „nano flakes“, což jsou krystalické struktury schopné pohltit veškeré světlo, které na ně dopadne. Energetické ztráty minimalizuje tento systém i tím, že zkracuje vzdálenost „přepravy energie“. Již před dvěma lety proběhla médii zpráva o plánovaných systémech tzv. nanoantén, které nejen že zvýší účinnost až na 80 % a při sériové výrobě sníží cenu materiálu, ale jsou schopny získávat energii i po západu Slunce.
 
Vraťme se ale zpět na zem. Jak jsme již uvedli, v současné době solární systémy příliš velkou účinnost nemají, a tedy nejsou ve většině případů schopny vytvořit dostatečné množství energie pro vytápění celého bytu. Proto se integrují do stávajících systémů ohřevu vody a vytápění a kombinují se s dalšími zdroji, jako jsou krby a krbová kamna, olejové a plynové kotle, dále kotle na tuhá paliva či na biomasu.

 

Praktické využití sluneční energie

Fotovoltaickou technologii lze využít nejen k získávání elektřiny pro vlastní domácnost, ale i k prodeji přebytečné energie do veřejné sítě, a to za státem garantované vysoké výkupní ceny. Tyto ceny jsou zaručeny na 15 let dopředu, což však podle ekonomů v konečném důsledku vede ke zvyšování ceny elektřiny pro konečné spotřebitele a snižování efektivity energetického systému.
Veřejná solární energie má ale bohužel i další negativa. Jedná se hlavně o masivní zábor plochy potenciální zemědělské půdy. To však neplatí pro malé domácí sluneční kolektory, které mají úskalí v podstatě jedno jediné – nefungují v noci.

 

V našich podmínkách dává větší smysl využití získané sluneční energie pro ohřev vody a přitápění, bavíme se tedy o druhé z technologií, solárním termickém přenosu. Na rozdíl od výroby elektřiny je takovýto druh zelené energie dotován již v počátcích. Více informací naleznete na webových stránkách www.zelenausporam.cz.




Najdete nás na Facebooku: Facebook




Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domy



reklama