Úvod > stavba > Bazénové vysavače

Bazénové vysavače

Rubrika: Šetřit se nevyplácí    Vyšlo:
Autor:    Foto: bazenyshop.cz, bazeny-niveko.cz, bazeny.it
Bazénové vysavače

Léto je tady a spolu s ním i období koupání. Mnozí i v této oblasti trávení volného času dávají přednost soukromí, a tak je u nás čím dál běžnější stavba domácího bazénu. Je jistě příjemné mít před domem či chalupou vlastní bazén a celé léto nemuset navštěvovat veřejné koupaliště, ale je třeba počítat s tím, že údržba takového bazénu není právě jednoduchou záležitostí…
 
Pro tyto účely je totiž nutné nakoupit vhodné a kvalitní příslušenství, na což byste měli pamatovat již při předběžném rozpočtu projektu bazénu. Jednu z největších investic mezi bazénovým příslušenstvím obvykle představuje bazénový vysavač (netýká se nejjednodušších ručních typů). Na dně a stěnách vaší vodní nádrže se totiž postupem času ukládají různé nečistoty, které je potřeba efektivně zlikvidovat. Pokud nechcete při každém čištění kompletně vypouštět vodu, je asi jediným řešením právě koupě vysavače.

 

Vyberete si podle komfortu i ceny
V zásadě dělíme bazénové vysavače na tři základní druhy, jež se od sebe samozřejmě liší cenou a komfortem používání. Prvním typem jsou již zmíněné vysavače ruční, které pořídíte i v řádu několika stovek korun. Jednoduchá zařízení napojíte na pískovou filtraci bazénu. Jejich součástí může být také skimmer na odstranění plovoucích nečistot, často se však jedná přímo o součást bazénu. Ruční vysavač napojíte na teleskopickou tyč a hadici, následně několik hodin bazén čistíte. Existují i vysavače, které mají opačný princip, tedy nenasávají, ale pod tlakem vypouštějí vodu například ze zahradní hadice, a lze si je snadno představit jako nějaký podvodní vysokotlaký čistič.
 
Je libo poloautomat?
Kdo si chce ušetřit námahu a rád si připlatí za větší komfort, sáhne po dalším typu bazénového vysavače, kterým je typ poloautomatický. Poloautomatické vysavače se cenově pohybují v řádech tisíců korun, u některých modelů se však ceny vyšplhají i výrazněji nad deset tisíc. Poloautomatická zařízení se od ručních liší tím, že značně usnadňují práci jejich uživateli, neboť membrána v nich umístěná pohybuje hadicí připojenou přes skimmer k pískové filtraci bazénu, a tato hadice točí sací hlavou vysavače, který tak „vysává sám“. Je samozřejmě nutné vybrat zařízení podle velikosti bazénu, s tím už vám ale ochotně poradí každý prodejce.

 

Stačí zapnout…
Jako poslední si představíme plně automatické vysavače, jež jsou snem asi každého majitele bazénu. Platí přitom, že se hodí zejména pro bazény rozměrnější. Nicméně se jedná o sen poměrně dostupný, jejich cena se totiž pohybuje řádově v desítkách tisíc korun. Automatické vysavače jsou řízeny elektronicky, a tak vaši jedinou práci s nimi představuje jejich umístění do bazénu a zapnutí. Levnější modely čistí pouze dno, dražší si potom poradí i se stěnami bazénu, schody či hladinou, na níž se často ukládá prach, listí, hmyz či větvičky. Automatické vysavače se také dělí podle schopnosti čistit různé tvary bazénů - zde opět platí, že ty levnější zvládnou spíše jednodušší a pravidelnější bazény se čtvercovým či obdélníkovým půdorysem, naopak ty dražší si poradí i s atypickými plovárnami „na míru“.

 

Koupi bazénového vysavače doporučujeme individuálně konzultovat s odborníkem, který by vám měl poradit, jaký typ se hodí právě pro váš bazén. Jedním z nejdůležitějších faktorů pro výběr je samozřejmě velikost vašeho bazénu.


Mohlo by se hodit


reklama