Úvod > stavba > Dřevěné terasy

Dřevěné terasy

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Autor:    Foto: buildtek.eu, h-parket.cz, energie-as.cz
Dřevěné terasy

Kdo má u domu malý kousek pozemku, a neví co s ním, může ho smysluplně využít pro stavbu dřevěné terasy. Otevřené prostory vyhrazené většinou k sezónnímu relaxování a grilování si v našich zeměpisných šířkách a délkách získávají stále větší oblibu – jsou totiž praktické, relativně levné, většinou dobře vypadají a mimo to o pár metrů čtverečních zvětší užitnou plochu domu.Využití teras se ovšem neomezuje na výše uvedené aktivity. Lze na nich vytvořit letní posezení, zvát sem hosty nebo zde pěstovat zahradní rostliny. Fantazii se meze nekladou.
 
Vsaďte na odolnou exotiku
Při stavbě terasy můžete využít nejrůznějších materiálů. Asi nejtypičtější, ne však nejlevnější variantu představují exotické druhy dřeva, jejichž názvy vám toho většinou mnoho neřeknou: massaranduba, merbau, okumé a mnohé další. Některé exotické dřeviny mohou být výrazně odolnější než ty místní, jež představují další z dostupných možností. Nejčastěji se používá dřeva borovicového a smrkového, ale pro daný účel může dobře posloužit i například modřín.

 

Stanovte si vstupní náklady
U terasy je nutné si již předem určit, jaké budou vstupní náklady a zda je budeme schopni je akceptovat. Na ceně materiálu se projeví mimo jiné i to, v jaké fázi úpravy si dřevo zakoupíme. Můžeme koupit latě dosud neohoblované, které si dále upravíme sami, nebo naopak již naolejované a naimpregnované s protiskluzovými drážkami. Každá předchozí úprava dřeva se však samozřejmě projeví na ceně.
 
Pamatujte na údržbu
Náklady ovšem neznamenají jenom dřevo, práci a nějaké ty vruty, kovové patky a materiál pro betonování. Důležitá je i následná údržba, jež se mnohdy vyšplhá i na stovky korun za metr čtvereční ročně. Největší položku nákladů údržby představuje koupě speciálního oleje s voskem, kterým je třeba celou terasu dvakrát ročně (na začátku a na konci sezóny) natřít. Cena oleje potom ročně šplhá řádově do tisíců, přičemž zde bude záležet na druhu použitého dřeva a samozřejmě také na celkové ploše terasy.
 
Náklady na údržbu lze téměř anulovat zvýšenými náklady počátečními: výběrem speciálních dřevopolymerových terasových prken Woodplastic, neboli zkráceně WPC. Tento materiál má oproti dřevu tu výhodu, že nehnije, neplesniví, nemění barvu ani ho nenapadá dřevokazný hmyz. Oproti plastu má potom výhodu takovou, že nevypadá jako plast.

 

I terasa vyžaduje projekt
Prvním krok ve stavbě terasy představuje projekt. Je nutné si uvědomit, k jakým účelům bude terasa sloužit a co od ní očekáváte. Také byste si měli důkladně naplánovat, jaký materiál a v jakém množství budete potřebovat, abyste v období samotné realizace předešli zbytečným komplikacím s jeho nedostatkem.
 
Následný postup zde uvedeme jenom rámcově, a to z toho důvodu, že většina lidí pro realizaci terasy volí specializovanou firmu, a tudíž by podrobnější popis překračoval zamýšlený rámec tohoto článku. V prvé řadě je nezbytné vyměřit plochu terasy. Dále zabetonujeme na tuto plochu v určitém rozmezí kovové patky, jež budou držet trámky tvořící konstrukci terasy. Ještě před umístěním trámků doporučujeme pokrýt plochu fólií zamezující prorůstání plevele v terase.
 
Tuto fólii poté zatížíte souvislou vrstvou štěrku, a dále už jenom vruty přiděláte k trámkům latě, které by mezi sebou měly mít mezery široké 0,5 – 1 cm z důvodu tepelné roztažnosti dřeva. Následně lze k terase postavit třeba zábradlí, pro větší soukromí i zeď nebo přístřešek.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama