Úvod > stavba > Tenhhle byt mám rád

Tenhhle byt mám rád

Rubrika: Design    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 2
Autor:    FOTO PETRA HAJSKÁ
Tenhhle byt mám rád

Všechno začalo před pár lety rozprodáváním jednotlivých bytů v činžovním domě, včetně půdy. Ta byla rozdělena na dvě bytové jednotky, v nichž okamžitě odstartovaly stavební práce. Úspěšně dokončit se ale podařilo jen jednu.

Osud druhé se začal odvíjet až po nějaké době, v roce 2001, kdy sejí „ujal" nový investor. Začátek nebyl právě jednoduchý — zanedbaný, napůl rozestavěný půdní prostor s heraklitovými stěnami, shnilou střešní konstrukcí a dispozicí podle představ původního investora poněkud přivíral dveře fantazii nového majitele. S pomocí své kamarádky, architektky Kláry Hradečné, se mu však nakonec podařilo vybudovat příjemný a danému účelu prostorově odpovídající byt, který navíc doplňuje terasa s výhledem do svažité zahrady.

DISPOZICE A MATERIÁLY
Po celou dobu přípravy projektu i samotné stavby panovala mezi investorem a architektkou vzájemná důvěra. Jednotlivé stavební kroky se promýšlely „za pochodu", na zásadních věcech i detailech se oba vzácně shodovali. „Chtěl jsem rozhodně dřevěnou bukovou podlahu, barevnější vyznění stěn a hodně se mi líbil Klářin nápad s prosvětlenými spárami ve zdech," vysvětluje majitel své zásadní požadavky.
Skromné prostorové možnosti využila architektka maximálně. Z malé, ale funkčně dokonalé předsíně vedou jedny dveře do koupelny, druhé do samotného centra bytu. Kuchyň, vyrobená na míru z nerezového plechu s matovou úpravou, je propojena s jídelní částí a obývacím pokojem, za točitým schodištěm se vchází do ložnice. Prostorná terasa přiléhá k bytu z jihu. Vstupuje se z ní do technické místnosti, kde je umístěn plynový kotel.
Pod střešními okny jsou radiátory, u vchodu na terasu podlahové konvektory kryté pochozí mřížkou. V koupelně postačuje topný žebřík. Okna zvolili dřevěná s termoskly, u střešních se rozhodli pro Velux. Některé příčky jsou zděné, ovšem obvyklého sádrokartonu je zde poskrovnu, především na obložení trámů — ostatní i šikmé plochy tvoří omítnutý heraklit, které zvolil dřívější majitel bytu. Laické oko ale rozdíl mezi starou a novou technologií nepozná. Sedmdesát pět metrů čtverečních podlah je z lisovaných parket (3 vrstvy, z nichž 8 mm tvoří bukový masiv, zbylé dvě spodní vrstvy dřevo stabilizují a zabraňují kroucení).

Z ROURY SCHODIŠTĚ
Dalším prvkem, který investor považoval za nezbytný a jenž je páteří celého interiéru, je do prostoru umístěné točité kovové schodiště. Vřeteno tvoří ocelová roura o tloušťce stěny 0,5 centimetru a průměru 43 centimetrů. Je rozříznuta v podélné ose, vzniklé dvě části jsou postaveny na sebe a svařeny. Tím vznikl polootevřený tubus z vnitřní části zpevněný navařovanými výztuhami, které zároveň plní funkci polic. Všechny práce se odehrávaly přímo na místě.
Schodiště zpřístupňuje malé patro, které může fungovat případně jako další ložnice, spaní pro hosty, pracovna nebo knihovna. Je dobře zásobeno denním světlem střešními okny, nevýhodou je ovšem nižší pochozí výška, která nedovoluje vzpřímené stání.

SPOKOJENÝ INVESTOR
„Tenhle byt mám rád a myslím, že se nám opravdu povedl. Zpočátku jsem se jen obával, že pro všechny moje kamarády nebude dost velký, ale na poslední party se jich sem bez problémů vešlo kolem dvaceti a to nepočítám jejich děti. Dospělí se vrhli na terasu a děti se zašily do ložnice. Zatím jsem neobjevil jedinou věc, která by mi tady vadila," dodává majitel.
Od koupě půdního prostoru po nastěhování uběhly dva roky, byt se osvědčil jak v zimě, tak v horkém létě - především díky terase, která ho skrze velké okno příjemně otepluje i ochlazuje, jak je právě potřeba.
Kompletní cenu bytu majitel odhaduje na 2 400 000 Kč, včetně jeho koupě, zařizovacích předmětů, rekonstrukce a stavebních úprav i honoráře pro architektku, která zároveň zajišťovala i stavební dozor.
      

  
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama