Úvod > stavba > Bezpečnostní zámky - umíte bránit svůj majetek?

Bezpečnostní zámky - umíte bránit svůj majetek?

Rubrika: Šetřit se nevyplácí    Vyšlo:
Autor:    Foto:mystoresecurity.com, thinkgeek.com, SXC
Bezpečnostní zámky - umíte bránit svůj majetek?

Přiznejme si to, zatím v našich zeměpisných šířkách není tak bezpečně, abychom si mohli dovolit nehlídat svůj majetek. Vždy se najdou nějací nenechavci či lapkové, kteří se věcmi ponechanými bez dozoru nezákonně obohatí na úkor poctivějších a pracovitějších spoluobčanů.
 
Metody těchto zlodějů a zlodějíčků se postupem času samozřejmě inovují a vylepšují, a tak nám nezbývá, než se proti nim účinně bránit stále dokonalejšími bezpečnostními prvky. Motivují nás k tomu i pojišťovny, které odměňují své klienty, aktivně se starající o zvýšení bezpečnosti svého obydlí, nižšími sazbami pojistného.

 

Dveře či kvalitní zámek
Proti zlodějům se lze bránit různými způsoby. Kromě elektronických zabezpečovacích systémů, o kterých jsme již psali (http://www.zivotnistyl.cz/clanky/bydleni/1372/elektronicke-zabezpecovaci-systemy.html), existuje i možnost zajistit vchodové dveře do nemovitosti kvalitnějším zámkem.
 
Pokud o takovém zajištění uvažujete, máte k dispozici v zásadě dvě možnosti. Zaprvé můžete učinit radikálnější rozhodnutí a vyměnit celé dveře do bytu či domu, neboť jsou nějakým způsobem nevyhovující či nevhodné k aplikaci druhé možnosti, kterou představuje instalace bezpečnostní vložky nebo kování do dveří stávajících.
 
Rozhodnete-li se pro první možnost, existuje několik dalších způsobů, jak docílit její realizace. Výrobci většinou rozdělují vstupní bezpečnostní dveře do čtyř základních kategorií (bezpečnostních tříd), stanovených evropskou normou, podle nichž se pak řídí i pojišťovny. Tato norma se odvozuje od výsledků mnoha různých zkoušek odolnosti, na základě nichž jsou konkrétní dveře zařazeny do jedné z kategorií.

 

Bezpečnostní kategorie
Kategorie jsou definovány dle nutného vybavení zloděje, který se snaží překážku v podobě vstupních dveří překonat. Dveře splňující základní ochranu před zlodějem používajícím k jejich překonání pouze vlastní tělo jsou zahrnuty v kategorii první. Druhá bezpečnostní třída charakterizuje všechny dveře, které odolají zloději využívajícímu k proniknutí do objektu jednoduchých mechanických nástrojů. K těmto nástrojům se v třetí bezpečnostní třídě přidává i páčidlo či delší šroubovák. Dveře ve čtvrté kategorii by pak neměl překonat ani „profesionální“ lupič vybavený sekerou, palicí či elektrickou vrtačkou.
 
Do podobných bezpečnostních tříd jako celé dveře jsou potom dělena i kování či bezpečnostní cylindrické vložky. U těch pro zařazení do konkrétní třídy existují přísná kritéria, jejichž definice však přesahují rámec tohoto článku.
 
Poraďte se s odborníkem
Každopádně existuje i několik jednoduchých kritérií k tomu, aby konkrétní cylindrická vložka „sedla“ na míru vašim stávajícím dveřím. Existuje vložka jednostranná i oboustranná, další typ může být vybaven z jedné strany otočným knoflíkem (abyste nemuseli při odemykání domu zevnitř vytahovat klíče). Důležitá je také celková tloušťka dveří. Nejlepší a nejjistější řešení však představuje konzultace se zkušeným zámečníkem, kterému sdělte svoje požadavky na míru zabezpečení a následně si nechte poradit v tom, jaká bezpečnostní vložka bude pro vaše potřeby nejvhodnější.

 

Bezpečnostní speciality
V prodeji jsou samozřejmě i různé „speciality“, jako například otevírání dveří čipovou kartou, PIN kódem zadaným na klávesnici „krabičky“ u dveří, dálkové ovládání či dokonce biometrické zámky rozeznávající otisky prstu. Všechny tyto vynálezy samozřejmě dále zvyšují bezpečnost majitelů nemovitostí a chrání jejich majetek, ovšem obvykle vyžadují sáhnout o něco hlouběji do rodinného rozpočtu.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama