Úvod > stavba > Mobilní bydlení

Mobilní bydlení

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto: mobilheimcentrum.cz, autoslany.cz, media.novinky.cz, naturcamping-badduerrheim.info
Mobilní bydlení

Mobilní domky, pro něž se u nás vžil německý název „mobilheim“, představují stále oblíbenější alternativu ekonomického i ekologického bydlení, a to zejména v západní Evropě nebo v USA. Dají se využít jako náhrada chaty či chalupy, jako přechodné bydlení, například při stavbě rodinného domu, nebo ke specifickým komerčním účelům.
 
Jejich nespornou výhodou je, jak již název napovídá, mobilita - pohybují se na kolečkách umístěných na kovových konstrukcích a nejsou spojeny se zemí základovou deskou. Nejde tedy o nemovitost, a proto k jejich umístění na pozemku není potřeba žádného stavebního povolení. V podstatě se jedná o jakési „modernější maringotky“. K tomu, abyste si mobilní dům mohli koupit, vám stačí malý kus pozemku, na nějž ho umístíte. Pozemek by měl v ideálním případě disponovat inženýrskými sítěmi - přípojkou na 220 V a také vodovodní přípojkou.

 

Malé ale šikovné
Mobilheimy bývají vybaveny stejně jako běžné domy či byty, ovšem často v minimalistickém pojetí. Nejsou však tak malé, jak vypadají zvenčí. Jejich šířka je standardně 3 - 4 metry, délka až do deseti metrů a po veřejných komunikacích se pohybují umístěny na kamionech.
 
Standardní dělení domu je na obývací pokoj s kuchyní, ložnici a chybět samozřejmě nemůže ani sociální zařízení. Občas se najde i místo i pro pokoj pro hosty, případně dětský pokoj, i když bydlení v mobilních domech je vhodné spíše pro bezdětné páry či jednotlivce.

 

Dodávka na klíč
Mobilheimy se dodávají standardně již zařízené nábytkem. Obývací pokoj bývá většinou vybaven sedací soupravou, konferenčním stolkem, televizí a plynovým krbem, případně elektrickým přímotopem (mobilní domy se ale dají upravit i pro topení na tuhá paliva). Plnohodnotná kuchyně včetně spotřebičů nabídne dostatek prostoru pro vaše potřeby související s jídlem a jeho přípravou, voda bývá ohřívána pomocí plynové karmy. V ložnici se nachází postele a úložné prostory.

 

Na prázdniny nebo po celý rok
Podle odolnosti vůči podnebí rozlišujeme mobilheimy na sezónní a celoroční. Druhé zmiňované jsou dnes již standardem, rozdíl oproti sezónním spočívá v mohutnějších stěnách, které jsou izolované sendvičovými panely a kvalitnějšími okny a dveřmi. Díky tomu se hodí i na zimu.
 
Velmi důležitá je i cena. Ta se u použitých mobilheimů, které na českém trhu tvoří majoritu, pohybuje již od 150 tisíc Kč do zhruba půl milionu, a to podle velikosti, stáří, výbavy a dalších faktorů. Pro přechodné bydlení u stavby domu bez problémů postačí i jeden z těch úplně nejlevnějších. Použité mobilheimy se dováží většinou ze západní Evropy (Německo, Nizozemí), kde se o ně jejich majitelé dobře starali, a tak bývají často ve stavu „jako nové“.

 

Ceny ,,lidové“ i luxusní
V České republice existuje několik firem, které se na dovoz takovýchto použitých mobilních domků specializují. Některé z nich ovšem nabízí i domky nové a nepoužité, v takovém případě se však jejich cena (opět odvozená od velikosti a výbavy) pohybuje od půl milionu za úplně nejobyčejnější až nad milion korun za luxusní. Samozřejmě i u této ceny se jedná o typové kusy, v zahraničí se dají objednat i domy na zakázku, které ale z pochopitelných důvodů bývají nepoměrně dražší.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama