Úvod > stavba > Nápad na bydlení - dvojdům Elise

Nápad na bydlení - dvojdům Elise

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto: archdaily/ Manfred Seidl, architektourist.de
Nápad na bydlení - dvojdům Elise

Na okraji rakouské Vídně stojí dům, jehož majitel měl při zadávání projektu architektům hlavní přání: oddělené nezávislé bydlení pro dospívajícího syna. Nakonec vznikl dům složený ze tří takřka oddělených součástí ve tvaru kostek, který dostal přezdívku Elise. Funkcionalismus tu čiší na každém kroku.

 

 

Tři různé struktury budovy, z nichž každá slouží k jinému účelu, jsou vzájemně propojeny určitou „páteří“, v níž se nachází jak kuchyně a příslušenství domu, tak i schody. Tato páteř je jedinou částí domu, která opticky leží přímo na jeho podloží. Zbývající tři hlavní segmenty jsou umístěny v různých výškách, a to včetně střech, přičemž však budova nevypadá nijak neuspořádaně.

 

 

I když je řešení budovy výlučně funkcionalistické, nedá se v žádném případě říct, že by nezapadala do okolní zástavby, sestávající zejména ze stoletých vilek a menších bytových domů, postavených o něco později. Naopak s okolím tvoří zajímavý kontrast.

 

 

Oddělený prostor pro syna směřující okny do zahrady, který tvoří jednu ze tří základních částí domu, může někomu znít jako přehnaný projev individualismu, nicméně na druhou stranu se jedná o velice praktické řešení z hlediska budoucnosti, kdy budou jak potomek, tak rodiče potřebovat určitou míru soukromí. Stavba právě takové soukromí umožňuje, ale zároveň nabízí i společné prostory, což jednotlivým členům rodiny umožní koexistovat v jejím rámci a zároveň si „nelézt na nervy“.

 

 

Vzájemnou koexistenci umožňuje i druhá část, kostka směřující do zahrady, jež je složena z uzavřené kuchyně a obývacího pokoje v jednom a je primárně určena jako místo pro setkávání rodiny.

Pouze jedna ze tří částí směřuje okny do ulice, zbývající dvě zachovávají soukromí majitelů a jsou opět orientovány do zahrady, jež se nachází za domem. Její součástí je velká dřevěná terasa s dřevěným nábytkem, která se napojuje na společnou obytnou část domu. Také okna domu si zasluhují pozornost: ani jedno totiž není součástí pouze jediné zdi, všechna prochází rohem domu, ať už horizontálním, či vertikálním, a opticky tak zvětšují prostor již tak velkoryse koncipovaných jednotlivých místností. Ze sedačky v obýváku či z pokoje lze hledět přímo na nebe.

 

 

Jediná místnost, jež směřuje do ulice, je pracovna, která tvoří součást třetí kostky, sloužící k bydlení majitelů. Okna do ulice jsou navíc umístěna ve výšce prvního patra, v suterénu se totiž nachází prosklená garáž a místnost pro skladování příslušenství.

 

 

Moderně řešený je i způsob vytápění domu. Ten je nízkoenergetický a tepelná energie se získává pomocí tepelného čerpadla napojeného na tři podzemní sondy. Čerpadlo vytápí celý dům, přičemž je napojeno na systém kompletního podlahového vytápění, a tak (neo)funkcionalistický interiér neruší žádné radiátory. Navíc je dům vybaven krbem nacházejícím se ve společné obývací části, který je zde ovšem koncipován spíše jako doplněk.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama