Úvod > stavba > Nápad na bydlení - hliníkový dům ze Švédska

Nápad na bydlení - hliníkový dům ze Švédska

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto: Home Design Idea
Nápad na bydlení - hliníkový dům ze Švédska

Před přestavbou byl tento dům, ležící v oblasti jihozápadního Švédska u jezera Gärdsken, romanticky pohlednou, ale úplně obyčejnou dřevěnou stavbou, jakých se ve Skandinávii nachází velmi mnoho. Jeho majitelé se však ve spolupráci s architektonickou kanceláří UNIT Arkitektur AB rozhodli, že mu dodají poněkud originálnější vzhled.

 

 

Výsledkem je jednopodlažní přístavba z hliníku, kterou architekti na původní dvoupatrovou budovu jednoduše „přilepili“. Základem přístavby jsou cihlové zdi spočívající na kovových nosnících, lepené nosníky jsou hlavními prvky i na střeše. Zajímavá je ovšem zejména fasáda stavby, která je vytvořena z 3 mm silného hliníku umístěného na nastavitelný rám z galvanizované oceli, do něhož jsou „vetkány“ obrazce s rostlinnými motivy. Všechny tyto prvky byly ručně vyráběny v dílně.

 

 

Klasické švédské přístavby mají jako hlavní úkol vytvoření harmonie s původním domem, respektují jeho detaily včetně svažitosti střechy, což by ale v tomto případě mělo za následek to, že by nová část domu byla zbytečně veliká a původní dům by „pojídala“. Proto se architekti rozhodli jít na věc úplně z druhé strany a místo na harmonii se soustředili na kontrast. Tak mohl vyniknout jak starý dům, tak i jeho nová část. Výsledek vypadá až překvapivě nenásilně.

 

 

Dojem harmonie umocňuje starý ovocný sad, který se stal nedílnou součástí projektu, architekti s jeho zachováním předem počítali a vytvořili tak koncept, který respektuje princip starých japonských zahrad: návštěvník si jako první všimne sadu, který ale na druhý pohled jakoby „zmizí“, není však zapomenut. Napotřetí už pozorovatel dokáže vnímat krásu sadu v kontextu do něj vetknuté architektury.

 

 

Mezi novou přístavbou a starší částí domu se nachází nový vchod, na nějž uvnitř navazuje určitý koridor, chodba, ze které se lze přímo dostat prakticky do kterékoliv jiné místnosti v domě a zároveň se jedná o reprezentativnější vstup do obývacího pokoje v případě, že majitelé chtějí uvítat návštěvu. Tento nový obývák, který tvoří naprostou většinu plochy přístavku, je na straně do sadu otevřený celoprosklenou stěnou, směrem do ulice však diskrétně zachovává soukromí.

 

 

Hliník může být pro stavebnictví využitý buď v surovém stavu či anodizovaný. Na surovém povrchu se časem vytvoří zoxidovaná vrstva, jejíž tloušťka je oproti anodizovanému hliníku setinová. Projektanti se v tomto případě nakonec rozhodli pro hliník anodizovaný, nejprve mechanicky zpracovaný a poté zaslaný do specializované firmy, která na povrchu vytvořila speciální zoxidovanou vrstvu a garantuje majitelům stoletou výdrž materiálu při minimální údržbě.

 

 

Hliníková fasáda by sama o sobě vypadala při pohledu z ulice vcelku depresivně, a tak ji architekti doplnili výše zmíněnými rostlinnými motivy. Respektive motivy vinné révy, jež byly nařezány laserem, a které evokují budoucí využití fasády - rostlinky pravé popínavé vinné révy, které budou růst právě po své hliníkové kopii, již byly vysazeny.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama