Úvod > stavba > Jak vybrat lokalitu k bydlení

Jak vybrat lokalitu k bydlení

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC
Jak vybrat lokalitu k bydlení

Pokud vám z nějakého důvodu vaše současné bydlení nevyhovuje nebo jste mladí, zakládáte rodinu a stěhujete se z bytu rodičů či studentského privátu takříkajíc „do vlastního“, máte zdánlivě jednoduchou pozici. V realitních kancelářích i inzerátech majitelů naleznete obrovský výběr nemovitostí. Jenže to je právě ten problém…
 
Vybrat si z takového množství nabídek je často nad lidské síly. Kromě toho, že budete muset absolvovat vskutku nekonečný proces papírování a vyřizování, budete také muset zvážit pro a proti při výběru konkrétní lokality, v níž se má vaše vysněné bydlení nacházet.

 

 

Město nebo vesnice
Rozmyslete si v prvé řadě to, zda dáte přednost vesnici nebo městu. Jestliže jste celé dětství snili o životě na vsi a naopak váš partner je zvyklý na komfort většího města, udělejte kompromis a zkuste nějakou klidnější městskou lokalitu, samozřejmě s ohledem na domácí finance.

 

 

Byt či dům
Důležitým rozhodnutím je také to, koupíte-li si byt či dům a samozřejmě jaké velikosti. Koupě bytu v sobě přináší větší komfort v tom, že se téměř o nic nemusíte starat, naopak stoupačkami na WC a přes častokrát „papírové“ stěny lze slyšet od sousedů prakticky cokoliv. Soukromí je doménou rodinných domů, ale tam jsou zase všechny opravy, úpravy a údržba většinou na vás.
 
U domu si předtím, než podepíšete kupní či nájemní smlouvu, raději zjistěte něco o vašich budoucích sousedech. Samozřejmě v rámci mezí slušnosti, ale v tomto ohledu je „sbírání klepů“ nevyhnutelné. Nikdo určitě nebude rád, když celý produktivní život šetří na bydlení, platí hypotéku a život mu pak „sladí“ škodolibý či nepřizpůsobivý soused.

 

 

Jaké patro
V případě koupě bytu si ještě dobře rozmyslete patro, ve kterém chcete bydlet. Nejlepší je zlatý střed - do přízemí slunce příliš často nedohlédne a naopak potenciální zloději ano. Horní patra jsou zase nepraktická z hlediska stěhování nábytku a zvážit je nutné i případy nefunkčního výtahu.

 

 

Praktický seznam
Pokud nemáte to štěstí a „nezamilujete“ se hned do prvního bydlení, na něž při hledání narazíte - což ostatně příliš nedoporučujeme, protože negativa začnete nacházet až posléze - měli byste si ze všeho nejdříve vytvořit seznam vašich očekávání od místa nového bydliště.
 
První kroky jsou logické - vzdálenost domu od vašeho pracoviště, dostupnost školky či školy pro vaše děti, ale i obchodů a nákupních center. Další souvislosti hned každého nenapadnou - mezi ty patří třeba i orientace bytu z hlediska světových stran. Uvědomte si také, že ne vždy budete moci používat vaše auto (bude třeba na servisní prohlídce, anebo ho bude mít vypůjčené váš partner či známý) a zkontrolujte proto v dané lokalitě i dopravní obslužnost autobusy nebo vlaky.

 

 

Při rozhodování uvažte také vztahy s rodiči a dalšími rodinnými příslušníky. Uvědomte si, že pokud jsou tyto vztahy dobré a rádi byste je dále udržovali, každý kilometr se počítá. Netvrdíme, že byste si měli hned kupovat pozemek sousedící s domem vaší matky či tchýně (to je zase opačný extrém), ale pokud nejste vyloženě kosmopolité, několik desítek kilometrů je v případě, že s matkou dobře vycházíte, horní hranice. Při delších vzdálenostech budou častější návštěvy rodiny spíše zbožným přáním.
 
V případě výběru bydliště je ale primární spíše místo vašeho zaměstnání. Tam totiž vzdálenost hraje roli mnohem vyšší a budete ji muset absolvovat s až nepříjemnou pravidelností. Měli byste se ovšem také rozmyslet, chcete-li v konkrétní práci setrvávat delší dobu. Pokud ne, je vzdálenost domu či bytu od ní poměrně irelevantním údajem.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama