Úvod > stavba > Roztopte zahradní krby!

Roztopte zahradní krby!

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora a archiv firem
Roztopte zahradní krby!

Po nevlídné zimě začíná život na zahradách, a to nejlépe u venkovního krbu s přáteli. Prospekty jsou sice plné levných náhražek krbů a grilů (například populární přenosný gril ve tvaru Sputniku – tedy koule se třemi nohami, která stojí už jen pár set), přesto na hezkou a větší zahradu patří klasický zděný krb.


Krbová klasika

 

 

A k němu hned pergola a dle možností i letní kuchyň. Protože prodejny krbů preferují většinou stavebnice a o zahradní krby se rozhodně neperou, je zde možnost pro vlastní uplatnění. Pokud se tedy rozhodnete pro realizaci na míru, připravili jsme pro vás pár tipů, jak na to…
 
Nejprve je třeba si rozmyslet umístění krbu, který by měl být dobře přístupný, současně také v závětří a raději blíže fasádě domu (či přímo na ní), než u plotu souseda. Okolo krbu by měla být nehořlavá a neklouzavá odvodněná plocha.


Fasádní krb s udírnou

 

 

Z čeho stavíme…
Materiálově je krb většinou zděný z cihel (vzorníky nabízejí stovky typů) nebo kamene, doplněný kovovými prvky. Na pracovní plochy je nejlepší leštěná deska z žuly. Na tepelně neexponovaných místech je možné použít třeba i dřevo, jako je tomu u pergol. Samotné ohniště vyžaduje provedení ze žáruvzdorných cihel (šamotek), které většina stavebníků zapomíná také spojovat žáruvzdornou maltou (např. Haftmörtel), což má po delším intenzivním topení za následek vysypání části spár.
 
Samotná kouřová komora s komínem je asi nejhezčí v provedení z měděného plechu, který navíc po čase zpatinuje do barev zahrady. Provedení komory je nejlepší dvouplášťové a to z mnoha praktických i estetických důvodů. Krb s udírnou váží kolem tuny, a proto se nesmí podcenit jeho základ. Jelikož se jedná o kubíky drahého betonu s hrozbou zruinování před stavbou samotnou, doporučuje se sbírat v okolí (na polích) placaté velké kameny a beton jimi prokládat za intenzivního hutnění.


Krb z bílých cihel, nahoře šamotky


Spodní část krbu z lícovek, nahoře šamotky


Návrh krbu

 

 

Myslete na rozměry…
Samotné rozměry krbu jsou zásadní. Při návrhu velikosti zní nejčastěji věta: „Aby se do něj vešlo prase na grilování“. To je většinou absurdní požadavek, protože by vzniklo monstrum bez měřítka k okolní zahradě a samotnému domu. I velkou párty většinou uspokojí sele kolem 30 kg. Takže šířka ohniště je většinou kolem metru a jeho výška ještě méně.
 
Venkovní krb by měl mít oproti vnitřním krbům topeniště neobvykle vysoko. Je to totiž pracovní prostor stojícího člověka. Dostatečná výška komína je velice důležitá pro jeho tah, stejně jako co jeho největší vnitřní průměr – nejlépe hladký kruhový.


Krb navržený pro firemní večírky

 

 

Na co nezapomenout…
Do krbu patří spodní rošt, ideálně s popelníkem, který umožní regulaci tahu. Nedílnou součástí je také grilovací nářadí s rošty a relativně levné elektromotorky, které nahradí několik hodin úmorného točení klikou. K lepšímu grilu patří i několika lampičkami osvětlená pracovní plo-cha, doplněná nerez dřezem a tedy i přívodem vody v provedení s nezámrzným kohoutem (Kemper ¾“) nebo hadicí.
 
Krb samotný nemá funkci udírny, ta by měla mít topeniště někde z boku krbu a delší odvod kouře šikmou trubkou, aby se ochladil. Náhradním řešením je umístění dvířek a závěsných háků na tyčích přímo do „širmu“ nad kouřovou komorou. Tam se dají rychle dohřívat předuzené dobroty. I z těchto důvodů musí být nad komínem ochrana před deštěm (Napoleon). Krb by měl také integrovat dřevník a tím se zajímavě rustikalizovat.


Ukázkový kozub z východu na pečení husy

 

 

Čím topit…
Dřevo na topení je nejlepší z ovocných stromů, dobře vysušené po dobu až tří let podle druhu, bez pryskyřic a příměsí. Jak už několik lidí zjistilo, může být smrtelné topit železničními pražci, které jsou pro vyšší odolnost proti vodě napuštěny jedovatými látkami. Dřevěné uhlí je naproti tomu také jednou z vhodných možností.


Za zdí je vnitřní krb vyvedený do jiného komína

 

 

Doplňky…
Z ostatních staveb kolem krbu je velice důležitá také pergola. Pokud je dřevěná, neměla by být založena přímo v zemi, jak se často děje, ale sloupky by měly být opatřeny ocelovou botičkou s trnem na ochranu proti povrchové zemní vlhkosti. Při nepřízni počasí může být pergola dočasně krytá zásuvnou průhlednou krytinou, nebo třeba rákosovými či bambusovými rohožemi. Příjemnému posezení u krbu svědčí také zakomponování jehličnanů v jeho okolí, které rovněž dobře chrání před větrem. 
 
Pro milovníky BBQ, kteří disponují pouze terasou v okolní zástavbě bez zahrady, je elegantním řešením lávový gril, kde se topí plynem bez zplodin. Elektrická varianta většinou postrádá moment rychlého teplotního šoku. Nedílnou součástí krbu je i odpovídající povětrnosti a hostům odolný zahradní nábytek a adekvátní nádobí a příbory, protože promaštěný tácek a plastová vidlička může mnohé pokazit.


Lávový grilreklama