Úvod > stavba > Bydlení v bílém

Bydlení v bílém

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto: Contemporist
Bydlení v bílém

Chtěli byste si vyzkoušet bydlení v bílém interiéru? Pokud ano, nechte se inspirovat dánskými architekty a jejich domem nazvaným Fredensborg House. Celá stavba je vybavena velmi prakticky, nic v ní nepřebývá ani nechybí, a zároveň je decentně barevně sladěná. Zhruba 80 až 90 % předmětů a stěn uvnitř domu oplývá čistě bílým povrchem, přičemž je doplňuje stylové světlé dřevo použité především u podlah, nechybí ale ani čerň a odstíny šedé. Minimalizace kontrastu (až na koupelnu, jak si později ukážeme) má navozovat pocit klidu a vyrovnanosti.

 

 

Celý dům působí zvenku velmi nenápadně, i když pro severské země jeho architektura právě typická není. Podobné stavby jsou charakteristické spíše pro státy okolo Středozemního moře, znalci by si možná některé prvky spojili i s Čínou. Světlá střecha tvořená taškami v několika odstínech žluté a hnědé, sladěná s fasádou tvořenou obnaženými cihlami, ostře kontrastuje s vysokými a úzkými okny s tmavými rámy, propouštějícími do interiéru dostatek světla, a černě natřenými krovy.

 

 

Dům je velice členěný, celkově se skládá z pěti úrovní, které jsou pospojovány schody, nicméně tato členitost nepůsobí zvenku nijak rušivě. Naopak, jednotlivé úrovně udržují harmonii s nepravidelným terénem, do něhož je dům posazen, a tento terén kopírují.

 

 

Na první pohled vůbec není patrná reálná velikost tohoto domu. Stavba zvenku vypadá mnohem menší, než se jeví zevnitř. Za vstupem do domu vás přivítá veliká vstupní hala, v níž se nachází schody vedoucí do vrchních „plošin“ - do ložnice majitelů, obývacího pokoje a dále kuchyně s jídelnou, které spolu tvoří jeden větší harmonický celek.
 
Celý interiér je tvořen čistým modernismem, který už se do dánského prostředí hodí více než exteriér. I přesto, že se v něm kromě originálních kusů nábytku a doplňků nachází i „sériovky“ koupené v Ikea, nepůsobí vnitřek domu nijak tuctově. Architekti se pod vedením majitelů snažili spíše o co nejvyšší odlišnost od „normálu“, která by zároveň nijak nešokovala, a povedlo se jim to skvěle.
 
I přes velkou členitost lze rozeznat rozčlenění domu okolo dvou základních os: severojižní, kterou tvoří zejména centrální schodiště kopírující mírně se svažující terén, a východozápadní, od nejvýchodněji umístěné kuchyně po západní obytné místnosti.

 

 

Kuchyně tvoří součást otevřeného prostoru, i když je chytře oddělena od jídelny právě natolik, aby případní hosté neměli moc šance pozorovat majitele při přípravě jídla či nápojů.
 
V západní části budovy se nachází prostor pro děti, který strategicky koresponduje právě s prostorem kuchyňským. Mezi těmito dvěma prostory je přirozeně vytvořená určitá terasa.
 
Přímo naproti vchodu architekti umístili ložnici majitelů, jejíž okna směřují na malý soukromý dvorek, umístěný v nejvyšším bodě pozemku.

 

 

Poblíž hlavního schodiště můžete vidět i hlavní koupelnu, která ostře kontrastuje se zbytkem interiéru - její stěny jsou tvořeny především černými keramickými obkladačkami, což dává jejímu „uživateli“ pocit luxusnějších lázní.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama