Úvod > stavba > Domy zapuštěné v terénu

Domy zapuštěné v terénu

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora a archiv firem
Domy zapuštěné v terénu

Líbí se vám stavby zapuštěné v terénu? Seznamte se s jejich historií ale i tím, jak je možné je využít na vlastním pozemku…  Někdy bývají také nazývány zemnice, a možná je znáte i pod označením zemljanky, byť nejsou ruským vynálezem, ale pocházejí z nejstaršího a nejdelšího období lidských dějin – paleolitu, tedy starší doby kamenné. Jedná se o objekt zahloubený do země tak, že vyčnívá jen střecha. Stěny jsou tvořeny buď okolní zeminou, nebo obloženy kůžemi, dřevem, kůrou, nebo se jedná o dřevěné, případně kamenné stavby vybudované v připravené jámě.

 

 

Polozahloubený objekt je polozemnice. Ruské zemljanky si stavěli ti nejchudší a jejich hlavním přínosem, byla tepelná izolace okolní zeminy v nezámrzné hloubce, kde je konstantní teplota po celý rok.
Nutno dodat, že zemljanky sloužily také jako objekty vojenské či provizorní příbytky vojáků. 

 

 

V nových dějinách Ruska světově proslavila zemljanky náboženská sekta nedaleko osady Nikolskoje, která pod zemí očekávala konec světa. Událost připomíná více než sto let staré ruské chiliastické kulty, kdy věřící, především v odlehlejších oblastech Ruska, odmítající církevní i světské reformy, se v několika případech dobrovolně zakopali pod zem, kde posléze umírali na nedostatek potravin nebo kyslíku.

 

 

Jaké je to žít v hobitím domku…
Spisovatel J. R. Tolkien a hlavně filmová adaptace jeho knih, mají na svědomí stěhování čím dále většího počtu lidí v Británii do lesních chatek a zemljanek. Podzemní domy jsou většinou projektovány jako dvojpodlažní se zády krytými svahem a s proskleným průčelím. Střecha je zatravněná, nebo z mechu. Voda je získávána samospádem z potoka, nebo čerpána z jezera, toaleta je kompostovatelná, spíž chladí studený zemní vzduch a elektřinu zabezpečují solární panely. Cena jednoduššího objektu se pohybuje v přepočtu kolem sta tisíc korun. 

 

 

Švýcarská inspirace…

Nedaleko švýcarské vesnice Vals proslulé termálními lázněmi, byla navržena prázdninová vila na způsob zemljanky. Kruhový výřez ve svahu připomínající liščí noru, nabízí nádherné pohledy na okolní hory. Zadáním pro studio SeArch (Holandsko) bylo minimalizovat vliv budovy na okolní krajinu. Přístup do vily je z nižší úrovně podzemním tunelem. Okolní zemina tvoří přirozenou tepelnou izolaci. Interiér je přepychově vybaven a obsahuje i otevřené ohniště s nuceným odtahem zplodin. Zajímavý a nutný prvek těchto staveb je zábradlí po obvodu vyvýšených částí terénu v zářezu.

 

 

Šumavské hnízdo …
U nás je asi nejznámější, do přírody zapuštěnou stavbou Bakalovo sídlo, které se nachází v chráněném národním parku na Modravě. Jedná se o impozantní dvojpodlažní stavbu na půdoryse 40×30 m, kompletně integrovanou do okolního terénu. Opět je zde vlastní zdroj vody a čistička odpadních vod. Vila je součástí velkého oploceného areálu s příjezdovou cestou do podzemních garáží. Vlastně se jedná o bunkr, protože nad silnou železobetonovou stropní deskou je ještě navezená zemina značné mocnosti. Velká okna v průčelí jsou široká tři metry a vysoká deset metrů, mají tloušťku v centimetrech a každé váží téměř dvě tuny (vyrábějí se pouze v USA). Interiéry jsou vybaveny jak několika krby a luxusními koupelnami, tak i nejmodernější technikou. Náklady se pohybovaly odhadem kolem 150 milionů korun, ale spíše více.

 

 

Relaxační objekt částečně zapuštěný pod zemí.
Z tuzemských realizací je zajímavá také stavba v pohraničních horách, která byla dokončena minulý rok. Majitel rozsáhlého pozemku na příkrém svahu řešil problém jak doplnit stávající na samotě stojící historickou roubenku bazénem na celoroční využití s relaxací tak, aby nebyl narušen přírodní ráz okolní krajiny ani nedošlo k popření vlastní roubenky. Řešením byla stavba relaxace zapuštěná zcela do svahu s obložením viditelných zdí přírodním kamenem a zapuštěného bazénu s přilehlým prostorem pro letní skladování krycích obloukových segmentů bazénu.

 

 

Vlastní nosná konstrukce je železobetonová, stropní silně vyztužená deska zajistí přenesení velké hmotnosti dosypané zeminy svahu. Okolo podzemních stěn je provedena sběrná drenáž, tak aby byl objekt chráněn před náporem zemní vody. To je také doplněno dokonalou hydroizolací podzemních stěn a podlahy. Nad zářezem je opět nenápadný plůtek z ocelových lanek doplněný vzrostlou zelení, aby náhodný lyžař nespadl rovnou do bazénu. Ze svahu nad objektem není opravdu nic vidět.

 

 

Samotný bazén má vodu vyhřívanou tepelnými čerpadly a je v zimně zakryt obloukovým lamelovým systémem, který je uložen na vodících kolejničkách, a jednotlivé segmenty mají postupně se zmenšující velikost, takže do sebe mohou zajíždět a celé zakrytí bazénu je možné v létě umístit do přilehlého krytého prostoru s eliptickým vchodem. Vlastní relaxaci tvoří odpočívárna, sauna, zimní sklad a letní kuchyňka. Vstupní objekt obsahuje také obytný prostor. Okolí je vybaveno cestičkami a opěrnými zdmi z přírodního kamene, plocha okolo bazénu je z týkového dřeva na roštu, tak jak se to používá u palub jachet. Před nepřízní počasí či prudkým sluncem chrání svinovací markýza na každém průčelí.

 

 

Všude je vysázena okrasná zeleň, čímž je ještě více umocněna integrace do přírody. Důležitým prvkem je také exteriérový zahradní nábytek v přírodním či bílém provedení. V širším okolí jsou dlážděné promenády a různé terásky na posezení nebo grilování. Vlastní roubenka je v dostatečném odstupu. Rozsáhlý privátní pozemek není oplocen. Před davy turistů chrání soukromí pouze závora na příjezdové komunikaci. Přírodní areál má své kouzlo opravdu ve všech ročních obdobích. Nemalé vynaložené prostředky umožnily postavit unikátní dílo s úctou k historickému dědictví i horské krajině.   
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama