Úvod > stavba > Jak se orientovat v nabídce dřevohliníkových oken

Jak se orientovat v nabídce dřevohliníkových oken

Rubrika: Jak na okna a dveře    Vyšlo:
Autor:    Foto: www.prazak.cz
Jak se orientovat v nabídce dřevohliníkových oken

Chystáte se pořídit si dřevohliníková okna? Jelikož se jedná o vyšší investici, nepochybně se vám bude hodit pár rad, na co byste se měli při jejich výběru zaměřit.
 
V dnešní době neexistuje zákazník, který přijde k výrobci či prodejci oken s požadavkem na cenovou nabídku a po jejím vytvoření souhlasí s cenou a objednává. Možná tomu tak bylo dříve. Konkurenční doba spojená s finanční krizí stáhla ceny dřevěných a plastových oken na minimum. Cenový rozdíl nabídek je záležitostí především kvality vstupních materiálů, které někteří investoři nedokážou ocenit.
 
U dřevohliníkových oken to platí dvojnásob. Samotných konstrukcí existuje celá řada a běžný uživatel se jen sotva dokáže orientovat v nabídkách konkurenčních firem. Navíc se jedná o okna vyšší cenové kategorie. Na co si tedy dát při nákupu dřevohliníkových oken pozor…

 

 

1. Spoje (řezané / svařované)
Řezaný spoj (štancovaný) je vytvořen dodatečně po povrchové úpravě nejčastěji pod úhlem 45° a spojen pomocí tzv. rožků. Svařovaný spoj je nejprve spojen svárem, vybroušen a poté povrchově upraven. Povrch je tedy hladký. Jelikož je výroba řezaných rohů jednoduší, jsou tyto hliníky levnější, tudíž i cena okna.
 
2. Povrchová úprava Al opláštění
Existuje několik cenově odlišných možností. Nejlevnější je přírodní hliník, poté eloxovaný hliník, dále následují RAL barvy, trend barvy a imitace. První dvě možnosti se nedají svařovat, proto jsou výrazně levnější.

 

 

3. Řešení fixů, posuvných a vchodových dveří
Běžné okenní křídlo je zasklíváno hliníkovým profilem. V případě rozbití skla, či jeho výměny během užívání (např.: uživatel se v budoucnu rozhodne, že si pořídí skla s lepším solárním faktorem, bezpečnostní skla, protihluková skla… atd.) se vysadí křídlo, klipsy se pootočí o 90°, sklo se vytáhne, vloží nové a opětovně se přiloží hliník. Fixy, jelikož jsou pevně zabudované v ostění, nelze vytáhnout a demontovat hliníkový profil.
 
Kvůli ostění totiž nemáte možnost dostat se ke klipsám. Tyto prvky jsou zalištované zevnitř. Podstatné ovšem je, jakým způsobem. Lišta musí být přichycena velmi pevně, aby těsnění bylo stlačeno. Nejlevnější způsob je lišty přišroubovat podle normy po 20 cm šrouby 6 x 50 mm. Zkuste si představit takový detail.
 
Druhá možnost je použít profilové hliníkové zasklívací lišty, které zajistí těsnost. Na ně se nasunou dřevěné vnitřní lišty. Tato možnost vypadá skvěle, ALE na pouhém fixu metr/metr činí cenový rozdíl vlivem hliníkové lišty cca 1000 Kč. Pokud máte v poptávce několik fixů, několik posuvných dveří + 2 ks vchodových dveří, rozdíly se mohou pohybovat i v desítkách tisíc.

 

 

4. Silikon versus těsnění
K dřevohliníkovým oknům patří těsnění, silikon je ovšem 10 x levnější, ale přilnavost a životnost je někde jinde.
 
5. Hliníkový profil
Nejčastěji se u nabídek setkáte s profily německými (Gutmann) či polskými. Rozdíl je především v ceně. Kvalitu provedení ponecháme bez komentáře...

 

 

6. Použitá skla a velkoformátová skla
Většina výrobců je limitována zasklívací drážkou, tudíž i celkovou tloušťkou skla. U větších formátů, kde jsou vyžadována skla silnější než 4 mm, nezbývá než ubrat na meziskelní mezeře, tím ovšem zhoršit tepelně izolační vlastnosti.
 
O další zajímavé rady při výběru dřevohliníkových oken jsme požádali Ing.Michala Vaňka z firmy Pražák s.r.o., zabývající se výrobou zmíněného typu oken. Jeho, zkušenosti, rady a další informace najdete zde.

 reklama