Úvod > stavba > Cesty v zahradách

Cesty v zahradách

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora a archiv firem
Cesty v zahradách

Víte, po čem všem se dá chodit v zahradě? Jaké povrchy jsou praktické a kterých materiálů bychom se měli vyvarovat? A proč vlastně chodníčky a cestičky do zahrady patří… Poradíme vám.  
 
Léto a začátek prázdnin oživují zahrady domů i chat. Tráva v nich je příjemná, obzvlášť po ránu chladí i voní. Má ale také své neduhy, hlavně při přítomnosti domácích mazlíčků, kteří na ní rádi zanechávají své produkty… Tráva s velkou zátěží navíc potřebuje speciální péči, jak je tomu třeba u fotbalového trávníku. V poslední době se dokonce objevují požadavky na vytápění trávníku, dekorativní stříhání a kontinuální zavlažování. Například pro satelitní pozemky bez vzrostlé zeleně jsou sofistikované celoplošné zavlažovací systémy téměř nutností.


Zahrada na místě bývalého hospodářského dvora

 

 

Na luxusní zahrady se pokládají předpěstované travní koberce včetně drnu s úrodnou ornicí. Velká věda je také míchání travního osiva z různých trav v různých poměrech jednotlivých druhů. Klasickou metodou z dob zatravňování velkých ploch parků či násypů dopravních těles je tzv. hydroosev, kdy se osivo nasype do zásobníku s vodou a pod tlakem hadicí nastřeluje do země. Každopádně zahrada, která není jen sadem a má využití i pro volný čas rodiny a společenskou funkci místa setkávání přátel, potřebuje systém cestiček a zpevněných ploch. Zcela nezbytné je to, když je na zahradě bazén nebo krb. Jaká jsou tedy možná řešení?     


Řevnická žula v kombinaci se dřevem

 

 

Přírodní povrchy zahradu umocní

Samotná udusaná hlína, chráněná před trávou zahradními obrubníky, je značně nepraktická, zvláště při deštivém počasí. Vlastnosti povrchu zlepší tzv. maltová úprava, tedy přimíchání drobných zrnek písku, antuky apod. I u těchto propustných povrchů je dobré pamatovat na odvod vody vhodným příčným sklonem a mezerami mezi obrubníky do trávy. Populární jsou také povrchy z drobných oblázků, po nich se ale chodí špatně a proto je dobré je doplnit nášlapnými pražci, třeba z betonu.
 
Klasické pražce jsou ovšem do zahrady nevhodné vzhledem k jejich jedovaté penetraci. Kde není pražec, může být zapuštěný starý trám se stejně efektivním výsledkem. Nejkrásnějším a velice romantickým řešením je použití nepravidelně umístěných šlapáků. Šlapáky jsou přírodní ploché kameny s horní rovnou plochou s poloměrem do 60 cm, které se zapouštějí tak, aby vyčnívaly pouze cca 5 cm nad terén. Cestičky ze šlapáků slouží jako promenáda a nikoli k jízdě s kolečkem! 


Oblázky v pražcích

 

 

Záplava zámkových dlažeb

Devadesátá léta nás zaplavila zámkovou dlažbou. Jsou jí zde již miliony čtverečních metrů a vidíme ji úplně všude. Při jejím umístěním na pozemku bychom ovšem měli být opatrní. Cestičky v zahradě ze zámkové dlažby totiž poněkud evokují veřejný park, ale jako plocha ke krbu či vjezd do garáže jsou tyto prefabrikáty docela vhodné. Mají vysokou variabilitu, vyrábějí se v desítkách tvarů a odstínů, mají rovné či štípané povrchy, dají se řezat ve složitějších plochách a hlavně mohou být také z přírodních materiálů a ne pouze nutně z barvených betonů.
 
Pozor zejména na jejich tloušťku (např. po 8 cm tloušťky můžeme jezdit autem) a hlavně na podklad dlažby. Pokud jsou tvarovky uloženy pouze na písku, propouští přirozeně vodu spárami, ale nejsou pojízdné. Pokud jsou uloženy na betonové desce, je to lepší řešení, ale povrch je třeba provést nepropustný a řádně odvodnit.    


Žulová dlažba a schody

 

 

Kamenná dlažba…
… je dražší než betonová zámková, ale slaví v současnosti velký úspěch. Už jen nostalgická vzpomínka na staré časy, kdy byla celá Praha pokryta mozaikou drobných mramorových kostek v různých vzorech tří barev (bílá, šedá a růžová). Horší vzpomínka je pak na ony asfaltové záplaty na této dlažbě po výkopech při opravách sítí. Tyto dlažby byly v minulosti hromadně vytrhávány a odváženy na skládky a zahrnuty do země. Nikdo o ně nestál a dnes mají obrovskou hodnotu, protože materiál, z něhož se vyráběly, se už netěží.
 
Obrovský boom slaví u větších zahrad s promenádami žulové kostky, a to od drobných 10÷12 cm až po klasické kočičí hlavy ze silnic. Žulové a mramorové desky jsou skvělé, je třeba ale pamatovat na jejich protiskluzovou úpravu pro venkovní prostory. Z tohoto důvodu jsou výborné povrchy ze štípaného kamene, jako je třeba čedič. U bazénů se praktikuje novinka, podklad se provede z vyspádovaného betonu, který následně odvádí vodu.
 
Vlastní kamenné desky se kladou na umělohmotné terčíky (v každém rohu desek) tak, že jsou volně nad vzduchovou mezerou a mezi deskami se ponechají velké spáry pro odtok vody. V dutině pak je možno protáhnout různé hadice či dokonce vyhřívací systémy na zimu. Cena těchto úprav je však nadstandardní.       


Dlažba z přírodního kamene na terasách

 

 

Japonské chodníčky, terasy, můstky a pergoly ze dřeva
Dřevo je zatím opomíjený materiál na budování přírodních komunikací, protože se lidé bojí jeho seschnutí a deformací, poškození vlhkostí a v některých případech se obávají i nebezpečí požáru; přitom okolní zahrada nehořlavá rozhodně není. Dřevo by mělo být umístěno bezkontaktně mírně nad terénem pro ochranu před zemní vlhkostí a vybráno z kvalitních zdrojů z důvodu možné pozdější deformace, nejlépe z exotických dřevin bez letokruhů. Preferují se tmavší odstíny, které vzniknou většinou v rámci napouštění dřeva prostředky proti vlhkosti a následným lazurováním povrchu průhlednou vrstvou.

 

 

Zakázané materiály
Nedoporučuje se beton, ale například na Taj-vanu mají v tropické džungli betonové dilatované cestičky a docela to ladí. Asfalt na pozemek rodinného domu také nepatří, ani jako rampa do garáže. Máme přeci zatravňovací dlaždice, které jsou nejen levné a v zimě praktické, ale vlastně dodnes nedoceněné. Mimochodem, věděli jste, že asfalt byl u nás poprvé použit na Karlově mostě (je to vidět ještě ve filmu Dobrý voják Švejk z roku 1956)?
 


Jižní svah s tarasy

 

 

Technické požadavky
Keramika, cotto a další dlažby jsou dobré pro terasy jen v případě, že jsou v dokonalém provedení a přežijí zimu. Stoprocentní jistota na mnoho let však není nikdy. Z technických požadavků je nutný minimální 1 % příčný sklon pro odvodnění povrchu cestičky a již zmíněné centimetrové mezery mezi obrubníky nebo daleko hezčími palisádami ze dřeva či betonu.
 
Podklad všech komunikací musí být vždy dokonale zhutněn třeba výbušným pěchem (žábou) nebo válcem, nejlépe dynamickým. U některých povrchů je nezbytná dilatace. Je třeba pamatovat také na provedení schodů, aby byly pohodlné a nepotřebovaly zábradlí, jako další investici.
 
Ideální jsou tzv. schody jezdecké, s velkými rozměry stupňů umožňujících jízdu na koni. Populární jsou také různé umělé potůčky a jezírka s můstky a lávkami přes ně. Správná cestička na zahradě umožní i noční procházky, pokud je decentně osvětlena sloupky s lampami krytými stříškami proti oslnění a dešti.        
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama