Úvod > stavba > Kde vládne dřevo, ocel a sklo

Kde vládne dřevo, ocel a sklo

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto: trendir, marvelbuilding
Kde vládne dřevo, ocel a sklo

Dům, kam dnes nahlédneme, je dílem rakouských architektů, kteří svou neotřelou zaoblenou stavbou znovu dokazují staré moudro, že v jednoduchosti spočívá krása. Rodinný dům vystavěný ze skla, oceli a především dřeva si pohrává s elipsovitým geometrickým tvarem a otevřeným proskleným prostorem, přičemž zároveň nechává vyniknout elegantnímu designu exteriéru i vnitřních obytných místností.

 

 

Návrh domu stojí na využití elipsovitého půdorysu, od nějž se odvíjí vzhled celé stavby. Ta svou základnu jednoduše beze změny tvaru či rozměrů přenáší vzhůru do prostoru tak, aby při kolmém pohledu shora tvar střešního prostoru zakrýval zbytek konstrukce. Návrháři pro interiér záměrně využili tzv. otevřený koncept, kdy jednotlivé místnosti pouze zřídka dělí stěnami – takové řešení obyvateli či případnému návštěvníkovi navodí pocit prostornosti a vzdušnosti celého domu. Každá místnost tak může navíc využít přirozené osvětlení, jež se sestává z několika stropních světel a v kombinaci s dřevěnými prvky interiéru působí příjemně hřejivým dojmem. Přesto návrh nezapomíná ani na soukromí.

 

 

V průběhu dne je celý dům prosvětlen slunečním svitem, neboť notná část jeho stěn, především pak druhé patro, je vyvedena ve skleněné úpravě a z vnějšku působí jako jedno velké zaoblené okno. Skleněné části jsou pak kryty dřevěnými trámy, jež slouží jako ochrana a navíc díky přírodnímu vzhledu stavba i přes svůj moderní design skvěle zapadá do venkovského stylu okolních dřevěných domů a chatrčí rakouského horského města Vandans.
Spodní patro je věnováno místnostem denního použití, mezi něž patří kuchyň, obývací pokoj, jídelna, ložnice a koupelna, zatímco v druhém patře byste nalezli prostornou terasu či verandu. V podzemní části je nakonec umístěna sauna a laboratoř.

 

 

Při pohledu zvnějšku nepůsobí budova příliš okázalým dojmem, naopak se drží místního venkovského stylu, a to především díky použití množství zaoblených dřevěných trámů. Excentricky působí až samotný elipsovitý tvar a využití svislých ocelových trámů tvořících oporu konstrukce.

 

 

Nahlédneme-li do prvního patra, můžeme si povšimnout luxusního, leč stále vkusného nábytku a všudypřítomného dřevěného obložení. Zřetelné je rovněž rozhraní obou pater, neboť horní podlaží nepokrývá celou plochu. Opět si můžeme povšimnout rozlehlých skleněných stěn zajišťujících dostatečné prosvětlení celého prostoru.

 

 

Obě podlaží jsou propojena širokým, jak jinak než dřevěným schodištěm ohraničeným stěnou z dřevěných trámů. Za povšimnutí stojí také decentní a přesto líbivé provedení dřevěné plovoucí podlahy.

 

 

Horní patro nabízí pohled na prosklenou terasu a schodiště skryté za prokládanou dřevěnou stěnou. Přes skleněnou stěnu se naskýtá náhled do jídelny umístěné v patře spodním a části obývacího pokoje s pohodlnou koženou sedací soupravou.

 

 

A konečně terasa představuje místo odpolední siesty, kde se mohou návštěvníci usadit ke kulatému venkovnímu stolu a kochat se výhledem na zasněžené špičky al
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama