Úvod > stavba > Guadix - španělský hit aneb bydlení v jeskyních

Guadix - španělský hit aneb bydlení v jeskyních

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Guadix - španělský hit aneb bydlení v jeskyních

Guadix, město ležící šedesát kilometrů od Granady, nabízí jednu zvláštnost. Je to bydlení v jeskyních, které se v poslední době stává hitem a ceny těchto „nemovitostí“ jdou rapidně nahoru.

 

 

Může se zdát, že jde o módní výstřelek zbohatlíků, ale v jeskynních žijí i obyčejní lidé. V tomto městě totiž obývá netradiční příbytky více než třetina obyvatel, tedy více než deset tisíc lidí. Někdy se jedná o pouhou jeskyni, jejíž vchod těžko najdeme, ale spíše uvidíte vyzděné vchody, které jsou natřeny na bílo. V jeskyních však najdeme i luxusní hotely či restaurace, které reagují na popularitu této kuriozity. Je zde také jeskynní kostel i muzeum těchto atypických bytů, kterých můžete ve městě napočítat kolem dvou tisíc.

 

 

Něco z historie
Historie uměle vybudovaných jeskyní sahá až do období starého Říma. V 16. století je hojně využívali Moriskové, tedy Arabové muslimského vyznání, kteří v této oblasti hledali útočiště po násilné rekatolizaci země. Specifická půda dovoluje jednoduše hloubit jeskyně a následně je rozšiřovat, čehož tito utečenci využili – jednoduše si vybudovali přístřešky. Další výhodou je stálá teplota kolem 18 stupňů C, která je zde jak v horkých dnech, tak i v zimním období.  

 

 

Současné vybavení
Vodovod, odpad a elektřina jsou již standardním vybavením. V jeskyních je klasické zařízení jako v každém jiném domě. V zimě se zde topí krby a tak na kopcích najdete nesčetně komínů, které trčí přímo ze země.

 

 

Kuchyňská linka je také téměř standardní. Nechybí ani mikrovlnná trouba a myčka.

 

 

Ani koupelna a toaleta nejsou ničím nevídaným. Vše je většinou stylově zařízené a pěkně upravené.

 

Ložnice jsou situovány v zadních částech, kam dopadá nejméně denního světla. Ložnic najdete v jedné jeskyni i několik. Jsou to většinou jen malé místnůstky.

 

 

Návštěva
Pokud se do Guadixu dostanete, jistě jeskynní čtvrť Barrio Santiago nevynechejte. Pravděpodobně vás místní obyvatelé pozvou na prohlídku jejich obydlí, někdo zdarma – pochlubit se, ale spíše za drobný úplatek.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama