Úvod > stavba > Teplo domova z otevřeného ohně v podzimních plískanicích.

Teplo domova z otevřeného ohně v podzimních plískanicích.

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora a archiv firem
Teplo domova z otevřeného ohně v podzimních plískanicích.

Od dob, kdy člověk dostal od přírody oheň, tráví u něj většinu své existence. Oheň mívali na starost strážci ohně, kteří jej hlídali celou noc, v době kdy ostatní spali a právě z nich možná geneticky pochází dnešní moderní člověk, který rád ponocuje. Venkovní oheň se postupně přesunul do jeskyní, stanů a pak přímo do lidských obydlí. Oheň zabezpečoval teplo v chladných měsících, vaření i ohřev vody pro domácnost. A nesmíme zapomenout i na to, jak báječně se u ohně relaxuje…


Otevřený rokokový krb

 

 

Původní ohniště ve středu hlavní místnosti domu se přesunulo do obvodových a nosných zdí. Klasický antický krb je vlastně jen vynechaný otvor v kamenném zdivu, nad kterým je vysekán průduch s napojením na nástavec nad střechou. Postupně se interiéry dekorovaly a kamenný otvor ve stěně působil příliš hrubě. Z tohoto důvodu vznikly předsazené ozdobné portály, které většinou tvořily dominantu místnosti. V současnosti to došlo tak daleko, že ve Francii nebo Kanadě mají ozdobný portál v každém pokoji, uvnitř je však většinou jen otopné těleso. Stěny pak postupně slábly a nebyly pouze z kamenného zdiva a tak se celý krb stěhoval před stěnu směrem do místnosti.


Gotický otevřený krb - návrh repliky hrad Hněvín

 

 

Vznikly klasické varianty francouzského a anglického krbu s novým prvkem sopouchem – a to proto, že odtah spalin byl už také částečně mimo líc stěny. Zde už byly základy pro efektivní využití vzniklého tepla. Například rozsáhlá topeniště klášterních kuchyní byla využita pro promyšlený systém topení celého konviktu, kde bylo teplo odváděno dutými stěnami, které je pak sálaly do jednotlivých místností, čímž se trochu eliminoval fakt, že v celách mnichů v dormitářích, ale obecně i v ložnicích měšťanských domů, se většinou netopilo.


Hanspaulka-tento krb nahradil syn Gustáva Husáka kamny

 

 

Otevřené krby a ohniště v interiérech prožívají renesanci…
… i když jejich provoz znamená jistá omezení a komplikace. Stavějí se znova i tzv. černé kuchyně, kde je nad ohništěm zřízen tepaný kovový nástavec (širm) nad celou plochou ohniště s odvodní trubkou kouře. V domech býval v minulosti často zřizován centrální komín s mnoha průduchy zvaný různě podle místních tradic (např. kobyla apod.), do kterého byla napojena nejen kuchyň, ale i obývací pokoj s krbem, a dále ohniště pro ohřívání vody pro koupání či pro dobytek. Do ohnišť se pak umisťovaly různé kovové nádoby na ohřev vody (kamenec, měděnec apod.). Topilo se většinou dřevem, které bylo dříve většinou zdarma snadno dostupné v okolí domu.


Designová záležitost firmy Focus

 

 

Pravá ,,anglická“ nálada…
Chcete si postavit krb bez krbové vložky s otevřeným ohněm a posedávat u něj za dlouhých zimních večerů se skleničkou whisky? Je třeba předeslat, že to má mnoho báječných výhod, ale i mnoho omezení. Velice příjemné je vidět přímo oheň, s nenahraditelnou vůní vysušeného dřeva, uklidňujícím praskáním, bezprostředním sáláním tepla (kdy se v Anglii rádi staví ke krbu zády), no a také pro roje jiskřiček, které občas vyprsknou do místnosti.
 
Tuhle náladu prostě posezení u radiátoru ani při více skleničkách nenaladí. Nejpřirozenější je asi opravdu krb bez skla a krbové vložky. To si dobře uvědomili designéři jedné francouzské firmy, kteří navrhují krásné umělecké kovářské objekty s trubkou odkouření, vše v černém plechu, v jejichž centrech je otevřený oheň. Tyto konstrukce mají i různé „vychytávky“, jako je třeba možnost stahování konstrukce s ohněm ve vertikálním směru, natáčení krbu na všechny strany, nebo jeho rychlé zaklopení při nečekaném odchodu z domova. Otevřené krby umožní také grilování tolik populárního BBQ.


Anglický krb

 

 

A jaké jsou zápory otevřeného ohně?
Největším problémem je nízká účinnost otevřeného ohniště, která se pohybuje mezi 20÷30 %. A zbytek je pouze ztráta, která uteče komínem. Tyto krby ale mají většinou pouze reprezentativní poslání a k vytápění domu rozhodně neslouží. Krbový portál by měl mít rozměry adekvátní k místnosti, kde je instalován. Není to jen z důvodu čerstvého vzduchu pro hoření (ten je možno přivádět pod krb rovnou z fasády), ale hlavně jde o vlastní proces hoření. Existují empirie, kdy se podle objemu vzduchu v místnosti dimenzuje šířka a výška portálu i hloubka ohniště. Problém je v tom, že výška portálu by měla převažovat nad jeho šířkou. Může to být v poměru zlatého řezu, kdy je výšce portálu 1 m příslušná šířka 0,62 m; prý to nejvíce lahodí oku.


Otevřený oheň futuristický

 

 

Kouzlo funkce
Moderní architekti ale milují podlouhlé nudle s délkou i několika metrů a výškou kolem 0,4 m. Pak to ale nefunguje a je třeba použít nenápadný trik. Ohniště se rozdělí do více částí, každá má vlastní přívod čerstvého vzduchu a vlastní odvod kouře, který se pak spojí nebo zaústí do velké ploché kouřové komory – to je lepší varianta. V ní může být navíc třeba udírna v bocích, kde není vysoká teplota kouře. Dalším nedostatkem je prskání dřeva (zvláště některých ovocných a planých dřevin), proto musíme pamatovat s nespalnou plochou minimální šířky 1 m před krbem, nejlépe z kamene či dlažby, aby se pak s námi bavila pojišťovna.
 
Před krb v nepřítomnosti dáváme přenosný paraván. Další nevýhodou je fakt, že oheň se dá dost špatně regulovat a akumulovat jeho teplo. Určitě to nelze škrcením kouřové klapky. Intenzita ohně se však dá ovlivnit nasávacími mřížkami čerstvého vzduchu. Autor článku navrhuje s oblibou mřížky ve tvaru obráceného U.


Francouzský krb s dvířky ve funkci paravanu

 

 

Mřížky jsou z mědi či jiného ušlechtilého kovu, jsou dvě, jedna je větší a leží na té menší. Obě mají identické větrací otvory ve tvaru obdélníka se zaoblenými rohy. Mřížky lze po sobě jednoduše pohrabáčem posunovat a tím otvory nad sebou buď dokonale navazují (hoří naplno), nebo vůbec nepasují (nepřivádí vzduch), nebo něco mezi těmito krajními možnostmi – a tím můžeme docílit docela přesné regulace výkonu topeniště. Dalším malérem je kouř a prach proudící z krbu do místnosti. S tím souvisí také specifický pach popela a zplodin.
 
Tomu bráníme právě rychlou výměnou vzduchu, kdy je nasávací mřížka osazena ne pod ohněm, ale před ním. Vzniklý průvan pak tvoří jakousi přetlakovou vzduchovou stěnu, která brání kouři jít do místnosti. Je to analogie fukarů teplého vzduchu při vstupu do obchodních domů. Komplikace také nastávají v místnostech, kde je podtlaková klimatizace, či výkonné digestoře u kuchyní nebo centrální luxy. Otevřené ohniště nemá většinou popelník, ale může být vybaveno důmyslnými zapuštěnými prvky, které tuto úlohu plní.


Krb se dá stáhnout k podlaze a uzavřít oheň

 

 

Čím topit?
Nejlepší je tvrdé, dobře proschlé dřevo s výraznou vůní a nevadí ani zvláštně hořící pryskyřice. Otevřené ohniště ale mimo vyloučené uhlí umožňují i netradiční paliva. Rozhodně asi nehrozí případ, že někdo bude relaxovat u hořících PET lahví. Nemusíme se také obávat znečištění skla, kde u některých krbových vložek bývají problémy. Jeden příklad z praxe, jistý uživatel nedávno reklamoval silně znečištěné čelní sklo krbové vložky a pak se při šetření na místě našly na roštu zbytky holinek…


Hořet může jen zápalný gel

 

 

Takže vlastnící krbů s otevřenými ohni, hodně pohody u roztopeného krbu s dobře zakouřenou dýmkou a tou správnou společností…                      
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama