Úvod > stavba > Nápad na bydlení – rodinný dům ve Švýcarsku

Nápad na bydlení – rodinný dům ve Švýcarsku

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto: Loar/JanTscher
Nápad na bydlení – rodinný dům ve Švýcarsku

Ve městečku Chamoson na jihu Švýcarska, nedaleko trojmezí s Francií a Itálií, stojí už od roku 1814 kamenný dům, který si nedávno vzal do parády architekt Laurent Savioz. Návrh i realizace se povedly na výbornou – takový názor nejspíše budete po zhlédnutí fotografií zastávat i vy, tedy pokud jste příznivci míchání starého a nového…
 
Vzhled budovy, původně klasického horského stavení devatenáctého století, byl architektem Saviozem kompletně přeměněn, což ovšem vůbec není na škodu. Z domu zbyl v podstatě jenom kamenný skelet, tedy obvodové zdi, a většina původních okének, jimž však byly odstraněny okenice.

 

 

Vnější vzhled domu je naprosto přizpůsoben prostředí, přímo za domem se totiž tyčí skalní masiv a dům jeho přírodní krásu přirozeně doplňuje a jako lidský výtvor s ním souzní v zajímavé symbióze. Některé vnější prvky jsou vytvořeny z přiznaného betonu, přičemž stejný prvek se mnohokrát opakuje i v interiéru, kde působí mírně hrubým dojmem, nicméně uvnitř beton ladí s barevnými detaily.

 

 

Poznámka o obyvatelnosti není náhodná, plně šedý interiér by na obyvatele dlouhodobě nepůsobil dobře a nakonec by mohl sloužit pouze jako teoretická ukázka soudobé architektury namísto prakticky využitelného prostoru k žití. Vzhled interiéru je sice řízen současnými trendy, odráží však i subjektivní pocity člověka, který v interiéru bydlí a vytváří si v něm svůj domov. Proto nelze surové šedivé zbarvení místností a priori odsuzovat, je třeba v něm hledat krásu, kterou v něm vidí nejen teoretik užitého umění a designu, ale i samotný majitel a zadavatel projektu v jedné osobě.

 

 

Ač se to nejspíše na první pohled nezdá, je dům svou plochou velice rozsáhlý a velkorysý - majitelům totiž nabízí celkově tři patra. Kromě samostatných ložnic se v domě nachází třeba malířský ateliér, který vyjadřuje umělecké sklony majitele. Ateliér prosvětluje největší okno v domě. Velká okna, která byla na budovu nově přidána, poskytují úchvatný výhled na okolní horskou krajinu.

 

 

Pokud by majitelé chtěli, mohli by dům podle podlaží rozdělit na tři naprosto samostatné jednotky, což by v případě, že by se vzdali ateliéru a udělali z něj ložnici, učinilo z rodinného domu třígenerační bydlení. V současné době je dům koncipován spíše jako místo s oddělenými jednotkami pro práci a bydlení.

 

 

Ač z vnějšího designu domu čiší relativně hluboká historie, nové části domu jsou dokonale uzpůsobeny životu v jedenadvacátém století – k dispozici je moderní kuchyně, koupelna, ložnice majitelů a právě již zmíněný umělecký „koutek“ (který ve skutečnosti zabírá prakticky polovinu jednoho z pater).
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama