Úvod > stavba > Čunkovy kontejnery po francouzsku

Čunkovy kontejnery po francouzsku

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto: Designboom, mestovsetin.cz
Čunkovy kontejnery po francouzsku

Jistě si všichni pamatujete na asi šest let starou kauzu, v níž tehdejší vsetínský starosta Jiří Čunek přesunul část romských obyvatel z centra města do lokality Poschlá, kde jim nechal vystavět bytový dům složený z kontejnerů. Čerstvě přestěhovaní obyvatelé i představitelé neziskového sektoru poté protestovali, že se jedná o nedůstojný typ bydlení. Zcela odlišný názor ale zastává rodina z francouzského města Lille, která se do kontejnerového domu přestěhovala dobrovolně. A ještě si na něj nechala vytvořit projekt od architekta Patricka Partouche…

 

 

Partouche projekt koncipoval jako sadu osmi kontejnerů ve dvou patrech, které jsou doplněny šikmou střechou (ta je však spíše estetickým než funkčním doplňkem). Červeným kontejnerům zůstal zachován industriální vzhled, který doplňují velká (jak jinak než) francouzská okna a dřevěné obklady.

 

 

Architekt kontejnerům zachoval původní vrata, která lze podle potřeby jednoduše otevírat a zavírat. Kontejnery jsou pak poskládány tak, aby na sebe úplně nedoléhaly a bylo kam schovat otevřená vrata. Ta však směřují pouze do ulice. Směrem do dvora jsou po užších stranách kontejnerů umístěna nekrytá okna, která poskytují dostatečné prosvětlení interiéru.

 

 

Interiér je taktéž řešen v industriálním stylu. Přízemí vévodí točité schody z pozinkované oceli, jež spojují spodní část domu tvořenou zejména kombinací obývacího pokoje a kuchyně s horní částí, která se zase skládá především ze soukromých prostor majitelů. Ze schodů se nahoře pokračuje do dalších místností pozinkovanou kovovou platformou, která vede přímo nad otevřeným obývákem. V prvním patře se nacházejí mimo jiné tři naprosto shodně koncipované dětské pokoje (které se eventuelně dají využít jako pokoje pro hosty) a ložnice majitelů.

 

 

Vybavení interiéru je povětšinou sériové z Ikea, doplněné originálními kusy opět v industriálním stylu. Ten zachovávají i skladovací krabice umístěné v prvním patře i skulptury vytvořené z vlnitého plechu, který zbyl po vyřezání z vnějších plášťů kontejnerů. Z těchto plechů je vyrobena například i dvojpostel majitelů.

 

 

Koupelna, umístěná v prvním patře stavby, je vyvedena v čistě minimalistickém pojetí. Soukromí osoby, jež koupelnu využívá, je od exteriéru i ostatních částí interiéru chráněno polykarbonátovými okny, přes něž nelze vidět dovnitř a která ale zároveň dostatečně prosvětlují prostor.

 

 

Mezi výhody kontejnerového domu patří snadná a rychlá stavba. Na základovou desku stačí namontovat spodní patro a pak už jenom nadstavujete. Samozřejmě musí být dopředu vyřešeno vedení elektřiny, odpadů a vody. Kontejnerové domy nejsou pro všechny, mnohým nemusí vyhovovat industriální vzhled a poměrně studený design obydlí, nicméně díky jednoduché stavbě a relativně nízkým pořizovacím nákladům v přepočtu na metr čtverečný plochy si své zastánce jistě najdou.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama