Úvod > stavba > Sezame otevři se...

Sezame otevři se...

Rubrika: Auto - moto    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 6
Autor:    FOTO JAROSLAV HEJZLAR, ALTOMA
Sezame otevři se...

Zdánlivě obyčejná garážová vrata a vjezdní brány nemusejí být jen obyčejnou praktickou součástí bydlení. Díky novým technologiím je můžete odlišit od všednosti a v kombinaci se stylovými prvky je proměnit v designovou lahůdku. Představujeme vám nejběžnější typy vrat a bran s jejich výhodami i nevýhodami.

Vyklápíme...
Výklopná vrata si dnes můžete vybírat z  nepřeberného množství motivů, barev i různého materiálového provedení. Oblíbené jsou různé druhy kazet, svislé nebo vodorovné drážky, styl rybí kosti apod. Standardním materiálem výplní je pozinkovaná ocel s následně nanesenou práškovou barvou. Pro náročnější zákazníky jsou k dostání výplně z masivního dřeva, které vhodně doplňují domy zejména ve venkovském stylu. Specialitou je jakýsi „polotovar"   pro   kutily.  Prodejce   dodá jen základní konstrukci a úprava vzhledu je pak už na fantazii majitele garáže. Dalšími možnostmi jsou vložené dveře pro pěší (není třeba otevírat celá vrata pro průchod) nebo speciální ozdobné prvky ze skla, oceli a dalších materiálů.

ZVEDÁME...
Sekční vrata (skládají se z jednotlivých vodorovných sekcí spojených panty) se otvírají kolmo vzhůru a zajíždějí pod strop. Běžně se vyrábějí z jednostranného nebo oboustranného panelu z ocelového pozinkovaného plechu ošetřeného práškovou barvou. Lze ale zvolit také dřevěný masiv ze severského smrku nebo kanadské tsugy. Panely se dodávají hladké, vodorovně drážkované nebo v kazetovém provedení, ale dřevěná verze umožňuje i atypický vzhled. I u těchto vrat je možné mít vložené dveře pro pěší stejně jako ozdobné prvky.

ROLUJEME ...
Kromě sekčních a výklopných vrat existuje ještě další, poněkud méně rozšířené řešení pro vjezd do garáže - rolovací vrata. Ta se navíjejí na hřídel umístěnou v hliníkovém boxu nad vnitřním nebo venkovním otvorem pro vjezd do garáže. Lamely jsou vyrobeny z kvalitního hliníku, který odolává povětrnostním vlivům, a jejich polyuretanová výplň zajišťuje výbornou izolaci. Vrata jsou tichá, protože zvuk je tlumen speciálními kartáči, bezpečnost zaručuje pojistka proti nadzvednutí.

POSOUVÁME ..
Stranově posuvná garážová vrata si v poslední době získávají značnou oblibu. Jejich velkou výhodou je možnost pouze částečného otevření pro průchod osob. Vrata jezdí v povrchové podlahové a stropní kolejnici podél jedné stěny garáže. Díky tomu je možné kombinovat i dvoje vrata proti sobě.Výběr materiálu a designu křídla je široký - od hliníkových lamel přes ocelové sekce až po dřevěný masiv. I tady se mohou přičinit kutilové, kteří si chtějí sami dotvořit základní konstrukci, stejně jako u výklopných vrat.

OTOČNÉ BRÁNY...
I vjezd k domu nebo do zahrady by měl mít svou osobitou podobu, v níž se pojí důstojnost s funkčností. Jedním z řešení jsou křídlové otočné brány z obvodových ocelových profilů vyplněné prakticky libovolným materiálem.Vzhledově se brána vždy podřizuje provedení plotu. Oblíbené jsou dvoukřídlové brány, které umožní dostatečně široký vjezd, jedno křídlo může být dlouhé dva až tři metry. Pokud chce majitel bránu jednokřídlovou, je třeba počítat s tím, že křídlo dlouhé 3,5 metru a více je nadměrně vystaveno náporům větru a nosný sloupek vratového křídla je tak velmi zatěžován. Vrata se otevírají na principu pístového pohonu, který se osazuje přímo na ně. Ti, kteří mají vysoké estetické nároky, mohou zvolit podúrovňový pohon ukrytý v zemi, který vzhled brány nijak nenaruší.

POSUVNÉ  BRÁNY...
Působivý vjezd na pozemek lze zajistit posuvnou branou, materiálem a provedením by se opět měla přizpůsobit vzhledu plotu. Posuvná brána nezabírá potřebný prostor za plotem pro parkování dalšího vozidla. Výhodou je i to, že můžeme být poměrně velkorysí při volbě šířky brány. Nejsou výjimkou brány široké 6 a více metrů. Nejčastěji zákazníci volí brány pojíždějící v kolejnici. Luxusnější verzí jsou pak brány samonosné. Vyšší cena je vyvážena uživatelským komfortem, kdy prakticky odpadá údržba pojezdové dráhy (vymetání nečistot, sněhu apod.). Také posuvné brány se dnes standardně osazují automatickými pohony. * Uvedené ceny jsou pouze orientační, záleží na konkrétních podmínkách realizace.reklama