Úvod > stavba > Okno do duše irské přírody

Okno do duše irské přírody

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto: Trendir, e-architekt.co.uk
Okno do duše irské přírody

Mysleli jste si, že starý vápencový venkovský domek s tlustými zdmi a malými okénky musí nutně představovat nepohodlí, šero v místnostech i za jasného dne a omezený výhled ven? Omyl! Následující článek vám představí zcela jiný pohled na původní venkovskou architekturu, která je vkusně zkombinovaná s moderními trendy.
 
Jedinečné propojení typického venkovského stylu s prvky moderní architektury je možné nalézt v městečku Sligo ležícím v severozápadní části Irska. Tento architektonický projekt byl vytvořen a následně realizován architekty ze společnosti LID Architecture, jež se zabývá řadou obdobných stavebních projektů a hlavně jejich vztahem k okolní krajině.

 

 

Cílem tohoto projektu bylo vymanění se z restriktivního konceptu původního vápencového domku s malými okénky bránícími výhledu na okolní krajinu. Pomocí vytvoření tzv. „landscape room“, neboli přístavby propojující prosklený interiér s částí exteriérovou, bylo dosaženo doslova spojení s okolní přírodou, jež obklopuje celý domek. Zároveň však bylo důležité zachování původního charakteru celé stavby (sladění nové moderní přístavby s původní částí objektu).
 
„Landscape room“ plní zároveň přednosti interiéru i venkovních prostor. Hlavní předností vnitřní části přístavby je takřka neomezený výhled na okolní kopcovitou krajinu. Velkolepé pohledy až na samé vrcholky okolních hor dovoluje speciálně tvarovaná střecha připomínající křídla motýla a prosklené plochy zdí.

 

 

Pěkný výhled nabízí také terasa s malým jezírkem obdélníkového tvaru, které společně s úzkým záhonem vkusně narušuje jednolitost vápencem vydlážděné podlahy. Přítomnost jezírka s drobnými kameny na dně, záhonu se zelení a vápence není náhodná. Tyto artikly totiž symbolizují vše, co je možné pozorovat v okolní krajině – jezera, zalesněné kopce a útesy.

 

 

Příjemnou atmosféru venkovní části dodává také krb v rohu verandy. Stejně jako další vybavení zapadá svým stylem do charakteru celé stavby.

 

 

S jistou dávkou nadsázky je možné říci, že vnitřní část moderní přístavby je multifunkční. Prosluněná místnost s výraznou oranžovou sedací soupravou bývá využívána jako společenská místnost, salónek k přijímání návštěv, místnost k četbě či nerušenému odpočinku. Díky svému propojení s kuchyní nacházející se uvnitř původní části domu je místnost vhodná též jako jídelna.

 

 

Moderní přístavba jako celek láká jak k trávení pěkných večerů, tak i k pobytu za nepříznivého počasí. Kromě vytříbeného designu se totiž architekti zaměřili také na praktičnost stavby, a to především ve smyslu ochrany proti povětrnostním vlivům. Kombinací slunečního svitu „ukládajícího se“ ve formě tepla ve vápencových zdech a ochrany před větrem a deštěm bylo dosaženo obyvatelnosti místnosti za nejrůznějšího počasí a všech ročních období.
 
Při podrobnějším pohledu je možné povšimnout si, že došlo nejen k povedenému propojení původní a nové části domu, ale navíc jsou sladěny i všechny prvky v rámci moderní přístavby. Prosvětlenou a jednoduše architektonicky vyvedenou místnost s převažující bílou barvou zdí a šedou barvou kamene z jednotvárnosti vytrhává oranžová a opět jednoduše navržená sedačka. Obdobný princip je možné pozorovat také v exteriérové části přístavby, kdy je jednotvárnost vápencové podlahy a zdí narušena jezírkem, záhonem a venkovním krbem.

 

 

Jak původní venkovský domek s vyvedenou moderní přístavbou, tak i okolní krajina jsou lákavou volbou pro relaxaci a načerpání nových sil i inspirace do života.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama