Úvod > stavba > Altány, besídky – vytvořte si v zahradě pohodlí

Altány, besídky – vytvořte si v zahradě pohodlí

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Foto: kilmercreek.com, taylorsgardenbuildings.co.uk, Umbrosa, Corradi, zahradni-nabytek.cz, Pircher, Freshome/Jamie Durie
Altány, besídky – vytvořte si v zahradě pohodlí

Pobyt v zahradě je v těchto dnech jistě příjemným zážitkem. Zvláště pak, pokud se spojí s takovými činnostmi, jako je odpočinek nebo trávení času s rodinou, příbuznými nebo kamarády. Bohužel se však často stává, že nám naše plány zkazí nevyzpytatelné počasí. Náhlý déšť či naopak pobyt na přímém slunci není zajisté pro nikoho z nás nic příjemného. Naštěstí existuje řešení. Postavte si altán, besídku nebo pergolu.

 

 

Ať už se jedná o altán, besídku, pergolu nebo jinou zahradní stavbu tohoto typu, vždy vám nejen zpříjemní čas strávený venku, ale navíc svým vzhledem ozvláštní vaši zahradu. Kromě již zmíněné relaxace zde můžete trávit čas s přáteli, pochutnávat si na letních večeřích nebo toto místo dokonce využít jako svou „outdoorovou“ pracovnu.

 

 

Řešení při nedostatku místa
Pokud jste se rozhodli pro pořízení zahradní stavby, můžete volit mezi několika typy, různým materiálem a rozličných designem. Při nedostatku místa a financí se jako řešení nabízí výsuvná markýza nebo různé druhy slunečníků od jednoduchých až po důmyslně propracované. Užitečné jsou například slunečníky hranatého tvaru, kde nosná konstrukce neprochází středem, ale je umístěná v rohu. Díky tomuto technickému řešení tak tyč zbytečně nezabírá místo uprostřed a můžete pod slunečník instalovat například větší stůl.

 

 

V případě, že se rozhodnete pro koupi některého typu markýzy (pevné, sklopné nebo výsuvné), budete chráněni nejen proti slunci, ale také proti lehkému dešti - záleží na sklonu markýzy.

 

 

Výběr altánů a besídek
Jste-li majiteli prostornějších zahrad, jistě sáhnete po něčem větším. V rozlehlejších zahradách se dobře vyjímají dřevěné altánky či besídky. Pojmy „altán“ a „besídka“ znamenají prakticky totéž, pouze altán je často uzavřenější a besídka naopak otevřená. Altány a besídky bývají zpravidla dřevěné, jedná se vlastně o nejpřirozenější materiál hodící se do přírody, a tudíž i do vaší zahrady. Volit můžete i mezi různými ozdobnými kovovými konstrukcemi.

 

 

Stavba a instalace
Altán nebo besídku si můžete nechat vyrobit na míru, což je sice ideální, ale o poznání dražší řešení, nebo si je zakoupit již hotové. „Hotovou“ zahradní stavbu si můžete z jednotlivých dílů opatřených tzv. zámky poskládat sami. Sestavení je sice jednoduché, ale pokud byste měli jakékoliv problémy či nejasnosti, obraťte se raději na odborníky.
 
Před vlastním sestavením stavby je velmi důležité upravit terén, na kterém bude vaše stavba následně umístěna. Pro zahradní stavbu (nejčastěji besídku) bez podlahy, je nutné připravit zpevněnou plochu (nejlépe betonovou desku vyztuženou armovací sítí). Pokud si koupíte hotový altán obsahující i podlahu, můžete jej sice usadit rovnou na trávu, ale zkrátíte tak výrazně jeho životnost. Proto je výhodnější jej usadit na zpevněnou a vyrovnanou plochu, například na štěrkové podloží. Dalším „zlepšovákem“ pro delší životnost je dodání okapů a vyvarování se použití neopracovaného a laky neošetřeného dřeva.
 
Stavební povolení? Není třeba!
Jestliže stále nejste rozhodnuti, zda si pořídit, či raději nepořídit altán, tohle vás jistě přesvědčí. Pokud altán či besídka plní pouze doplňkovou funkci k hlavní stavbě (tj. postavení altánu na zahradě u rodinného domu) a hodnotami nepřesahuje plochu 16 m2 a výšku 4,5 m, není nutné mít stavební povolení, stavbu stačí pouze ohlásit.
 
Pro milovníky netradičního designu
Toužíte po něčem extravagantnějším? Pak vás určitě zaujmou návrhy od italské společnosti Pircher. Součástí altánů je i zahradní nábytek, který je důmyslně zapracován do konstrukce celé stavby. Moderní nadčasový design těchto zahradních staveb působí příjemným odlehčeným dojmem.


 

 

 

Relaxace trochu v jiném stylu
Přírodní styl zahradních staveb nabízí architekt Jamie Durie. Jeho rustikální stavba s pohodlně vyhlížející „houpací sítí“ přímo láká k odpočinku a sladkému „nicnedělání“.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama