Úvod > stavba > Solární okna - úspora vytápění

Solární okna - úspora vytápění

Rubrika: Jak na okna a dveře    Vyšlo:
Autor:    Foto: HON okna dveře - www.okna-dvere.cz
Solární okna - úspora vytápění

V současné době, kdy cena energií neustále stoupá, je kladen velký důraz na dobrou izolaci staveb a obzvlášť rodinných domů, které musí mít, stejně jako elektrické spotřebiče, energetické štítky vypovídající o jejich energetické náročnosti.  Proto i výrobci oken, která jsou důležitým prvkem stavby, musí nabízet své výrobky s co nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi.

 

 

Je známo, že okna a dveře jsou nejslabším článkem stavby a může jimi unikat 30 – 40 % tepla. Proto se v posledních letech řešily hlavně izolační možnosti oken tak, aby v zimě nešel chlad zvenku a teplo zevnitř neunikalo ven a v létě se teplo udrželo pokud možno venku. Ještě asi před deseti lety byl koeficient prostupu tepla, tzv. Uw s hodnotou 2,0 dostačující, dnešní norma už však požaduje Uw max. 1,2 (W/m2K). Výrobci oken se tedy předhánějí, aby dosáhli co nejmenšího čísla, což ale nejde takto snižovat do nekonečna. Technologické možnosti oken umožňují dostat se nyní mezi 0,7 – 0,6. Jak tedy ještě jinak vylepšit vlastnosti oken a zlepšit tak své konkurenční schopnosti?   

 

 

Výhody solárních oken
V jarním a podzimním období, je příliš dobrá izolace spíše na škodu. Vzduch je sice chladnější, ale slunce už či ještě umí zahřát, obzvlášť přes okna. Eurookna se vyrábějí buď s dvojsklem, které izoluje méně nebo s trojsklem, které izoluje více. Standardní trojsklo ale současně brání prostupu žádoucích slunečních paprsků právě v tomto období. K optimálnímu využití vlastností skel je možné nakombinovat okna s dvojsklem a trojsklem podle orientace domu, tzn. dvojskla na slunečné strany a trojsklo na stinné. Druhou možností jsou tzv. solární okna se speciálními trojskly, která při zachování dobrých izolačních vlastností propouštějí více slunečního záření.

 

 

Solární okna = nízké náklady na vytápění
Standardní sklo má solární faktor 50 %, což je množství procházejícího slunečního záření, solární sklo má 62 %. Z tohoto důvodu jsou pasivní a nízkoenergetické stavby projektovány s velkými terasovými okny směrem na jih či jihovýchod, aby se využilo co nejvíce sluneční energie a snížily se tak náklady na vytápění. Pokud svítí slunce několik hodin denně, vyhřejí se tyto stavby o pár stupňů a postačí třeba jen přitopit navečer v krbu.
Doposud se na velké prosklené plochy pro lepší tepelný zisk používalo dvojsklo, ale při velmi nízkých teplotách jako tomu bylo třeba poslední zimu, už může být horší izolační schopnost skla znát. 
reklama