Úvod > stavba > Nápad na bydlení - prosklená vila Frenay v Nizozemí

Nápad na bydlení - prosklená vila Frenay v Nizozemí

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto: Trendir, Neamhouse, 70F
Nápad na bydlení - prosklená vila Frenay v Nizozemí

Možná si řeknete, že kombinace Nizozemí a velká okna přece patří k sobě, takže se vlastně není čemu divit. Částečně s vámi souhlasíme, ovšem také si myslíme, že v případě této vily se divit budete. Budete ji obdivovat nebo nenávidět. Názor na ni mít však musíte.
 
Nejnovější počin dvou nizozemských architektů Base ten Brinkeho a Cariny Nilsson ze společnosti 70F Architecture, který nese název podle zadavatelů projektu a zároveň majitelů stavby, se nachází ve městě Lelystad blízko unikátní hráze Enkhuizen – Lelystad a má samozřejmě výhled na vodu. Tato stavba vás přesvědčí, že možnosti kombinace skla a cihel nejsou ještě zcela vyčerpány.

 

 

Zvnějšku je povrch domu tvořen právě odhalenými šedobílými cihlami, jejichž textura odkazuje na holandskou i severskou architektonickou tradici (ano, i v tradičně „dřevěném“ Švédsku stavěli a stále staví cihlové domy). Cihly jsou zkombinovány s obrovskými skleněnými plochami, které tvoří mimo jiné dvě stěny hlavní místnosti (obývacího pokoje s jídelnou) a odhalují pozorovateli pohled na interiér.

 

 

Ten navrhovali stejní architekti a kladen je u něj důraz na minimalismus. Podívejme se nejprve na směrem ven otevřenou hlavní místnost. Díky postupnému zvedání jinak ploché střechy je její prostor velkorysý nejen do délky a šířky, ale i do výšky. Velká okna přivádějí do obývacího pokoje přirozené světlo a samozřejmě i dobrý výhled.

 

 

V jedné části obývacího pokoje je umístěna kožená designová sedací souprava, uprostřed pak kamna s originálně řešeným, „visícím“ komínem, který je dominantou domu i zvenku. Na druhé straně komína se nachází jídelna a kuchyňský kout s barem.

 

 

Podlahy a stropy jsou řešeny jako kontrasty, první z obou jsou totiž čistě betonové (a holé až na občasné kusové koberce), což evokuje chlad, zatímco druhé jsou teplé a dřevěné. Kolem celého domu se táhne po jedné straně střechou krytá, ale jinak otevřená veranda, která přímo sousedí s vodní plochou, na straně před obývacím pokojem mohou majitelé odpočívat na veliké venkovní terase.

 

 

Spát potom mohou v ložnici umístěné v soukromé části domu, kolem níž je vybudována zmíněná veranda. Kromě ložnice zde nalezneme ještě netradičně otevřenou koupelnu a zvláštní místnost jenom pro šaty - šatnu. Na druhé straně domu jsou pak umístěny dětské pokoje s jejich vlastní koupelnou, a dále spíž.

 

 

U domu se nachází umělý „kopec“, do nějž je zapuštěna garáž a dílna, takže je běžný kolemjdoucí ani nezaregistruje. Jediná další budova nacházející se na pozemku je sauna, která, byť dřevěná, krásně ladí s hlavním domem. Od sauny pak vede umělý kaskádovitý vodopád vytvořený ze speciální Cor-Ten oceli odolávající povětrnostním vlivům, který za terasou stéká do zátoky u domu.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama