Úvod > stavba > Exteriér domu a jeho barevné sladění

Exteriér domu a jeho barevné sladění

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto: Ekord, Richter.com, Exoticke-dreviny.cz, Plastolux.com, Nabuzz.com, Momoy.info, Agentedit.com
Exteriér domu a jeho barevné sladění

Při běžné rekonstrukci či realizaci typizovaného domu, nebo domu navrženého pouze od stavebního projektanta, tedy v podstatě vždy, když neřešíme kompletní vzhled s architektem, vyvstává řada otázek ohledně výběru barev a materiálů. Bohužel se nad tím často řada z nás příliš nepozastavuje, a vybírá jednotlivé prvky náhodně, v časové tísni či pouze podle ceníků nebo aktuální nálady.

 

 

Pokud tomu nevěnujeme dostatek času či se neporadíme s odborníkem, může se stát, že dům působí nesourodě a disharmonicky. Celková, často největší investice za celý život, nás pak netěší, jak by měla.

 

 

Jak tedy postupovat a na co nezapomenout?
V první řadě si musíme vytvořit koncept. Ujasnit si, které barvy použijeme a kde. Co je pro nás nejdůležitější a na čem tolik nelpíme. Je třeba se také informovat, zda náš dům nespadá pod CHKO, kde vám mohou nařídit určité materiály a barvy, nebo některé zakázat.

 

 

Udělejte si barevnici – vzorkovnici a porovnávejte materiály a barvy na živo, nikoli pouze z katalogu. Vzorky nebývá problém si půjčit a všechny k sobě přiložit a následně porovnat, zda k sobě opravdu ladí.
U barevnice se držte zásady, že méně je více, pokud se vyloženě nejedná o záměr. Nechte vyniknout jeden nebo dva materiály či barvy a ostatní potlačte. Zaměřte se také na kontrasty.
Do vzorkovnice si dejte, pokud to lze, všechny použité materiály a snažte se na žádný nezapomenout. Důležité jsou i parapety, ostění oken, sokl domu, popř. okenice, plot, terasa a další. Pak jednoduše poznáte, zda není kompozice již překombinovaná.

 

 

Materiály volte v celkové kompozici a stylu – tvaru a formě domu. Snažte se myslet nadčasově, než na zcela aktuální trendy.
Příliš nekombinujte různé odstíny dřevo dekoru či kamene a držte se dané barevné škály. Pokud používáme dřevěný nebo kamenný obklad (přírodní či umělý kámen), zjistěte si, jak bude vypadat za několik let. Působení UV záření a povětrnostních podmínek změní častokrát barvu velmi výrazně.

 

 

Jednotlivé materiály nevybírejte tak, zda se vám samy o sobě líbí či ne. Důležité je, jak budou vypadat na vašem domě v celkové kompozici se všemi materiály. Konkrétní zalíbení v jednom prvku, který je rušivý, bývá jednou z nejčastějších chyb.

 

 

Vliv na výběr barev má samozřejmě tvar a členitost domu, některé stavby potřebujeme barevně „rozbít“ jiné naopak sjednotit. Také tvar a sklon střechy hraje roli, dalším bodem je i počet oken, jejich tvar a rozměr. V neposlední řadě bychom měli přihlédnout i k zakomponování domu do krajiny a okolí. Tak, aby nepůsobil jako „pěst na oko“.

 

 

Myslete také na propojení s interiérem a zahradou. V ideálním případě by vše mělo tvořit harmonický celek.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama