Úvod > stavba > Dům s dvojí osobností

Dům s dvojí osobností

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto: Trendir, Homindeco, Ispacedesign
Dům s dvojí osobností

Nemůžete se se svou drahou polovičkou dohodnout, jaký styl by měl mít váš dům nebo byt? A přemýšleli jste nad tím, že byste se dále nehádali, ale učinili kompromis?
Co takhle vytvořit dům, který by měl rozdvojenou osobnost? I to je možné, ale jestli si myslíte, že je to levná záležitost, zklameme vás – je potřeba investovat hned zpočátku, zejména do kvalitního a zkušeného architekta – designéra. „Schizofrenní“ dům si zkrátka většinou nemůžeme vymýšlet sami, mohlo by to dopadnout, jako když kočička s pejskem vařili dort.
 
Jestliže se však proměna stavby zdaří, pak to jistě povede k uznalým pohledům sousedů a návštěvníků. Inspirovat se můžete třeba na našich následujících fotografiích, které zobrazují 300 let starý dům předělaný v roce 2011 mexickou společností Materia Arquitectonica. Dům se nachází na severu Portugalska u města Porto a jeho majitelé chtěli zachovat tradiční prvky stavby a zkombinovat je s prvky moderními. Výsledkem je opravdu zajímavý a originální mix stylů.

 

 

Starý kamenný dům s nahrubo omítnutými stěnami, v němž je dosaženo kontinuity prostoru. Když procházíte z místnosti do místnosti, využívá tradičních, ale přesto nově a stylově zpracovaných materiálů, jako je zejména dřevo a kamenné dlaždice. Dřevěné obložení prolínající se celým domem jakoby navozuje i atmosféru bohatých domů jihu Evropy 70. let, tak jak ji známe z filmů.

 

 

Součástí stavby je i originální strop, jenž je přítomen téměř ve všech místnostech. Je obložený opět dřevem a přiznávající mnohdy složitě koncipované trámoví. Z původního domu však zbyly v podstatě jenom některé obvodové zdi ze žuly, široké až jeden metr. Vše ostatní je nové.

 

 

Tradice ale na návštěvníka dýchá na každém kroku. Místní úřady totiž jako podmínku rekonstrukce uvedly zachování původního tvaru a umístění vnějších zdí a střechy, a to i přesto, že se většinou jedná o zcela nově udělané věci.

 

 

Podle samotných architektů byl kladen důraz „na kontrapozici (protiklad) textur a barevné kontrasty a naopak sjednocení materiálů, a tvorba cest, které by evokovaly fenomenologický charakter ulic portugalských měst. Detaily mají využívat řemesel a tradic regionu a odlišovat staré v kontrastu s novým.“

 

 

Nakolik se architektům jejich záměr povedl, můžete posoudit sami. Zároveň se můžete inspirovat pro případ, že byste sami rádi vytvořili podobný kontrastní interiér u vás doma, samozřejmě s převodem do českých (právních, ale i tradičních) podmínek.
A na závěr ještě pár fototipů, jak také lze míchat staré a nové, barvy a styly, materiály…
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama