Úvod > stavba > Nezapomeňte – i nedokončenou stavbu je dobré pojistit

Nezapomeňte – i nedokončenou stavbu je dobré pojistit

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Autor:    foto: Fotolia.com
Nezapomeňte – i nedokončenou stavbu je dobré pojistit

Zodpovědný majitel nemovitosti rozhodně nezapomíná na pojištění svého majetku. Ale myslí na nejhorší už při stavbě? I rozestavěnou nemovitost je vhodné adekvátně pojistit a vyhnout se tak následkům nepříjemných havárií, kterých je na stavbách dostatek, a dočkat se dlouho očekávané kolaudace.
 
Jak se liší pojištění stavby od pojištění nemovitosti?
U kvalitního pojistitele se setkáte se zásadní výhodou – díky možnost indexace pojistné částky i pojistného podle průměrného ročního indexu stavebních prací nehrozí, že se stavba stane podpojištěnou. Nebudete muset neustále přemýšlet a odhadovat, nakolik se cena vaší stavby zvýšila, a starat se sám o navyšování pojistné částky.
 
Taková indexace rozhodně nebývá pravidlem u pojištění nemovitosti, kde na adekvátnost pojistné částky musíte sami dohlížet, abyste případně dosáhli odpovídajícího plnění a nahradili beze zbytku vzniklou škodu. Solidní pojišťovací ústavy začínají indexaci automaticky zahrnovat do nových pojistek.
 
Další aspekty pojištění stavby
Poměrně častým jevem je dnes pojištění stavby spojené s hypotečním úvěrem, kdy si banky tímto chrání své investice. I pro vás bude tato kombinace výhodná, neboť se posléze nemůže stát, že nepřízní živlů nebo vandalstvím přijdete bez náhrady o nemovitost, zatímco budete muset stále splácet poskytnutý úvěr.
 
Při pojištění majetku, a stavby především, je důležité myslet i na odpovědnost za škody z držby nemovitosti a na odpovědnost z běžného občanského života. Špatně zajištěná stavba může způsobit zranění dělníkům a kolemjdoucím nebo napáchat škody na majetku sousedů. Tyto prvky pojištění majetku sice většinou nebývají v základní sazbě, ale jejich zahrnutí do pojistky formou doplňkových připojištění se jistě vyplatí.
 
Výhodou pojištění stavby, která se může leckomu zdát samozřejmá, je zahrnutí nejen rozestavěné nemovitosti, ale i stavebního materiálu. Chráněny jsou tedy i movité části stavby a jistá finanční satisfakce vás čeká i v případě nájezdu zlodějů nebo vandalů.
 
Chraňte svou nemovitost už ve fázi stavby a nepříjemná překvapení vás zastihnou leda s prozíravým úsměvem na rtech.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama