Úvod > stavba > Hliníkem lze renovovat i starší eurookna

Hliníkem lze renovovat i starší eurookna

Rubrika: Jak na okna a dveře    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: HON-okna, dveře, s.r.o.
Hliníkem lze renovovat i starší eurookna

Líbí se vám moderní dřevohliníková okna a nechcete měnit stávající eurookna? Nezoufejte - existuje možnost ALU opláštění - renovace dřevěných oken hliníkem, která vyřeší nejen odolnost, ale i třeba změnu barvy.
 
Každé okno potřebuje údržbu, v případě eurooken především obnovu nátěru. Dřevěná okna vydrží bez pochyby dlouho, ale po pár letech už nevypadají jako nová a po více letech se mohou začít objevovat i drobné vady na povrchové úpravě dřeva. Kompletní obnova nátěru je poměrně pracná a zdlouhavá záležitost, která navíc opět představuje pouze časově omezené řešení. Alternativou tak může být opláštění stávajících oken hliníkem a předělat tak standardní eurookna na okna dřevohliníková, s výrazně lepšími parametry.

 

 

Jak na to
 
Postup renovace dřevěných oken záleží na jejich stavu, i v případě většího poškození původního nátěru to u obvyklého rodinného domu netrvá déle než 3-5 dní.  Rámy oken se přebrousí a natřou konzervačním nátěrem, které bude původní dřevo chránit. Na ošetřené rámy se namontují klipsy, které slouží k uchycení hliníkových profilů. Tento postup výrazně zlepšuje tepelně izolační vlastnosti oken, protože dochází k přerušení tepelných mostů. Postup je rychlý a není potřeba se bát ani nepořádku.
 
Renovace má samé výhody
 
Kromě již zmíněných výrazně lepších tepelně izolačních vlastností se jednou provždy zbavíte natírání oken, protože nová, teď již dřevohliníková, okna jsou prakticky bezúdržbová. Zároveň daleko lépe odolávají povětrnostní vlivům - a v neposlední řadě i lépe vypadají. Hliník nejen že nenaruší původní vzhled ani funkčnost, ale naopak je zlepší. Stejně jako na eurookna, lze i na dřevohliníková okna namontovat různé doplňky, jako jsou například sítě proti hmyzu nebo žaluzie.
 
Barevné provedení oken nemusí být jen v tradiční škále RAL, k dispozici jsou i speciální strukturované nátěry včetně imitací dřeva a lazur. Nová okna tak mohou vypadat podobně jako ta bůvodní, což se hodí v případě, že renovaci provádíte postupně, nebo chcete některá okna nechat původní.
 
Není snad nutné ani zmiňovat, že stejný postup renovace lze použít i v případě dřevěných vchodových dveří.

 

 

Opravdu jsou okna bezúdržbová?
 
Pravidelnou kontrolu a údržbu potřebuje každý výrobek a okna nebo dveře nejsou vyjímkou. U renovovaných oken a dveří  si ale vystačíte s kontrolou funkčnosti těsnění a kování, které je potřeba minimálně jednou ročně promazat a seřídit, u těsnění zkontrolovat případné poškození. Nutné údržby vás nová okna nezbaví, ale výrazně vám ji usnadní.
 
Ušetřit se dá i víc
 
ALU opláštěním možnosti úspor nekončí, zapřemýšlejte i nad výměnou okenních skel, které zlepší jak zvukové, tak i tepelně izolační vlastnosti. Starší okna byla standarně zaklena tabulemi s tehdy dostačujícím koeficientem prostupu tepla (kolem Uw 2.0 (W/m2K) ), dnešní normy už ale vyžadují Uw max. 1,2 (W/m2K). Při zvyšujících se cenách energií tak výměna okenních skel představuje další krůček, kde ušetřit za vytápění domu.
 
Přispět mohou dotace
 
Nově otevřený dotační program Nová zelená úsporám umožňuje čerpat příspěvky mimo jiné i na nová okna, certifikovaná firma vám pradí jak na to a pomůže se získáním dotace.reklama