Úvod > stavba > Panely lisované ze slámy...

Panely lisované ze slámy...

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Publikováno v titulu Chatař a chalupář | Ročník 2006 Číslo 2
Autor:    foto archiv
Panely lisované ze slámy...

Surovina k jejich výrobě je přírodní, snadno recyklovatelná a jednoduše zpracovatelná. EKOPANELY lze aplikovat na svislé i vodorovné konstrukce, jako obklad, izolaci i stavební materiál.

Vláknité desky se lisují z vybraných vláken obilní slámy (především pšeničné) za tepla a bez použití pojidel na výstředníkovém lisu. Slaměná vlákna při tom uvolňují zbytek přírodních sloučenin a spojují se v poměrně lehkou, ale pevnou desku. Jedinou přísadou, která doplňuje její přírodní jádro,  je  Boronit - impregnační prostředek proti  plísním a hlodavcům. Jádro desek se pro zlepšení povrchové úpravy hned polepuje recyklovaným tří-vrstvým papírem a z výrobní linky je vytlačován nekonečný pás o tloušťce 60 mm. Ten se formátuje kotoučovou pilou na požadované rozměry.
Ekopanely jsou pevné a trvanlivé. Bez deformace snesou zatížení 981,3 MPa. Mohou tedy být použity nejen při obkladech a zhotovování podhledů (lze s nimi překlenout vzdálenost až 1,2 m mezi nosnými prvky), ale také jako samonos-né příčky, které na rozdíl od sádrokartonu nepotřebují konstrukci, a zdi až do výšky 3 m. Při stavbě altánků, zahradních domků, ale i rodinných domů oceníte také jejich dobré zvukově, tepelně izolační a akumulační vlastnosti.
Stavba a montáž je s ekopanely ze slámy velmi rychlá a jednoduchá. Lze je řezat, vrtat, lepit či spojovat vruty. Pro jejich spojování s dalšími stavebními materiály se používají univerzální kotvící spony a vruty. Povrchová úprava je rovněž snadná. Spoje mezi ekopanely se vyplňují PUR pěnou a po přitažení spon bandážují stejným způsobem jako sádrokarton. Pak je nutný penetrační nátěr (dle výrobce povrchových úprav) a na něj už další vrstvy, např. štuk, omítka, obklady apod.
Ekopanely patří mezi těžce hořlavé materiály a požární odolnost příčky je 30 minut, podhledu 45 minut.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama