Úvod > stavba > Když dům respektuje ducha parcely

Když dům respektuje ducha parcely

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 3
Autor:    foto Lubomír Fuxa
Když dům respektuje ducha parcely

Kdo si utvořil vztah ke zdejší prvorepublikové chatové čtvrti Vrané nad Vltavou, asi se neubrání smutku. Svoji podobu nezměnila pouze řeka, ale v  i tamější zástavba. Staré rekreační objekty v mnohých případech nahradily rodinné domy, které ignorují charakter tamní lokality. Naštěstí ne všechny. Přestože zub času staré Vrané poznamenal, do dnešních dnů si uchovalo značnou  dávku  půvabu  především v podobě členitého terénu se vzrostlou zelení a krásným výhledem z horních partií. To byly i přednosti rozlehlého pozemku, který si zde zakoupili investoři domu, jenž vám tentokrát představujeme. S žádostí o vypracování projektu se obrátili na firmu Atelier Kvadrant.

POZEMEK NABÍZEL INSPIRACI
Investoři, v tomto případě manželé s odrostlými dětmi, si pochopitelně přáli dům, který by maximálně vyhovoval jejich potřebám a životnímu rytmu. Na architektonické řešení domu však neměli zvláštní požadavky. To zcela nechali na autorovi projektu - ing. arch. Václavu Mudrovi. Ten se snažil co nejvíce využít potenciálu, který nabízel samotný pozemek. Pro vaši představu: parcela se nachází na samém okraji svažující se planiny přecházející zde již v příkrou skálu, pod kterou vedou koleje, za nimiž teče Vltava. Na obzoru se zelenají vrchy Brd, z nichž jako sirka vyčnívá televizní vysílač Cukrák. O tento cenný kapitál nechtěl architekt investory v žádném případě připravit. Podle jeho projektu vyrostl na svažitém terénu přízemní dům, který tak trochu připomíná přeživší chaty ve svém sousedství, dům, který si rozumí s modříny, borovicemi a navíc svým obyvatelům nabízí dokonalý výhled na popsané panorama.

Z ČEHO A JAK SE STAVĚLO
Základním stavebním materiálem je pálená cihla, ze tří stran obložená opukou, na zbývající pak dřevem, což má jak estetické, tak izolační poslání. Mírně zešikmenou pultovou střechu pokrývá plech s průmyslovou úpravou, která zabraňuje jeho korozi. Důvodem volby této střešní krytiny nebyla snaha ušetřit, ale skutečnost, že vycházela vstříc charakteru objektu. Střecha je nejen z tepelných, ale i akustických důvodů důkladně odizolována, neboť na plechu dokáže i běžný déšť působit značný hluk. Dominantním prvkem domu je terasa. Taje vysunuta do prostoru -je nesena konzolami z mohutných dřevěných profilů lepených z prken. Tak vzniká dojem, podtržený tvarem terénu, že vlastně stojíte na dřevěné vyhlídce do kraje. Okna vedoucí na terasu jsou opatřena dřevěnými okenicemi se žaluzií, což je opět citát ze starých rekreačních staveb.

POJĎTE DÁL
Půdorys domu má podobu písmene „L". V delší části, naproti vchodovým dveřím, se nachází obytná část, v kratším rameni klidová. Venkovními dveřmi vstoupíte do zádveří, po jehož pravé straně je kotelna. Dům je vytápěn elektrickým proudem. Z důvodu „sledování" svažitého terénu jsou podlahy v domě v několika různých výškových úrovních, což zároveň zdůrazňuje různé poslání jednotlivých částí objektu. Z haly se vstupuje do hlavního obytného prostoru, kde je příčkou vymezen kuchyňský kout. Kuchyně je tím otevřená celému obytnému prostoru, přičemž vyvýšenou jídelní část od obývacího pokoje odděluje několik schodů. Dominantu místnosti představuje krb osazený v prosklené stěně, obložený pískovcem a s prodlouženou kamennou odkládací plochou. Krb má společný komín s venkovním krbem. V druhé části domu se nacházejí dvě koupelny. Menší, pracovní, umožňuje rychlé omývání venkovní nečistoty, ale může sloužit i hostům. Je vybavena sprchovým koutem, který sousedí s wc pro hosty s umyvadlem. Druhá, rovněž spojená s toaletou, je součástí již zcela soukromého triumvirátu ložnice, šatna, koupelna a má ve výbavě kromě sprchového koutu a vany i bidet. Dalšími místnostmi v tomto křídle jsou pracovna, do níž je přístup jak z chodby, tak z obývacího pokoje, dále pokoj pro hosty a ložnice, která je přes šatnu propojená s koupelnou. Poslední místnost nacházející se v této části domu je určena domácím pracem - praní a žehlení. Na chodbě je dlouhá řada vestavěných skříní. Co se týče zařízení, většinu místností investoři sami vybavili nábytkem a doplňky ze svého předchozího domova a to, co chybělo, dle svého uvážení dokoupili.
Velkou předností tohoto rodinného domu, který se zároveň nevzdává rekreačního poslání, je to, že umožňuje těsný kontakt s přírodou, a to ze všech obytných místností. Stačí zdolat dva schůdky a jeho obyvatelé se ocitají pod širým nebem, v přírodě. Idylu doplňuje za hezkých letních dnů venkovní bazén.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama