Úvod > stavba > Šetřit se nevyplácí! Podlahy - část 2

Šetřit se nevyplácí! Podlahy - část 2

Rubrika: Šetřit se nevyplácí    Vyšlo:
Autor:    foto www.podlahyschubert.cz, www.decospan.cz
Šetřit se nevyplácí! Podlahy - část 2

Minule jsme si řekli pár slov o přípravě podkladu pod Vaši novou podlahu. Po poradě s nezávislým odborníkem jste se rozhodli a podlahu již máte čerstvě hotovou. Teď je velmi důležité si uvědomit, že nemůžete hned hrrr  pokračovat dál, ale musíte nechat podlahu správně vyzrát a vyschnout. Za normálních podmínek se mohou nejčastěji používané dřevěné podlahy pokládat asi za 3-6 měsíců. Tento údaj je samozřejmě značně nepřesný a hlavně individuální. Závisí na mnoha okolnostech, jako je např. složení a tloušťka použitého materiálu, počasí, vlhkost okolí /stěn/, větrání a další. Tady se přímo nabízí prostor k dalšímu „utrácení“: investujte pár stovek navíc a nechte si udělat zkoušku vlhkosti, než začnete s dalšími pracemi, můžete se tím vyhnout opravdu velkým komplikacím a ztrátám v budoucnu. 

Teď si tedy můžete vybrat, jakou finální vrstvu na pečlivě připravený podklad /nezapomeňte na penetrační nátěr/ položíte. Možností je opravdu celá řada, asi nejrozšířenější jsou laminátové podlahy, třívrstvé dřevěné podlahy a parkety /tento název u laické veřejnosti zdomácněl, proto jej budu používat, i když se ve skutečnosti jedná o vlysy/. Jednotlivé varianty mají samozřejmě pro každého různé výhody i nevýhody co se týče např. účelnosti, montáže, oprav, možnosti pokládky na podlahové topení apod., proto volte po pečlivé úvaze a poradě s odborníky.

Cenově nejdostupnější je laminátová podlaha. Dnes existuje opravdu široká škála výběru rěchto podlah v dost odlišných cenových relacích. Tady chci opravdu varovat před nákupem těch nejlevnějších, protože cena většinou nedokáže vyvážit nedostatečnou kvalitu těchto podlah. V praxi pak zjistíte, že levné podlahy mají menší menší odolnost na otěr, žár od cigarety, nohy či kolečka od nábytku, bývajív nich větší spáry, kterými proniká vlhkost a tím páden více bobtnají, štípou se rožky, lámou perka atd. Stručně řečeno mají podstatně kratší životnost a jednoduchými kupeckými počty dojdeme k výsledku, že úspornější je koupit si sice dražší, ale zato kvalitní podlahu, kterou vyměníte až za 10 a více let, než onu levnou, kterou vyhodíte třeba už za 5 let se všemi nepříjemnostmi s tím spojenými / stěhování nábytku apodhttp://www.zivotnistyl.cz/admin/.
Jako základní kritérium výběru doporučuji nikoli cenu, nýbrž zátěžovou třídu. T a je rozdělena do 3 skupin jak u domácností /označení 21, 22, 23/, tak u komerčních prostor /označení31, 32, 33/. Osobně bych si pořídil i do domácnosti podlahu v komerční třídě zátěže. 

A teď k samotné pokládce. Vím, že jsme národ kutilů, ale přesto – svěřte se odborné firmě, na tomhle se rozhodně šetřit nevyplatí. Pokud se ovšem rozhodnete „šetřit“ a dokázat si svou zručnost, alespoň si obstarejte dostatek informací,potřebné nářadí a dodržujte určité zásady při práci. Laminátové podlahy se pokládají jako plovoucí, tzn. že se nelepí k podkladu a o to je důležitější, jak je podklad připraven. Pokud je hrbolatý a nerovný, je nutno jej srovnat samonivelizační stěrkou, jinak by podlaha mohla nepříjemně vrzat a houpat, může se tak např. poškodit zámkový spoj a zkrátit životmost podlahy. Velkým problémem pro laminátovou podlahu je vlhkost, takže pokud si především u starších prostor nejste zcela jistí dostatečnou kvalitou izolace, doporučuji vám pro klid vaší duše a úsporu vaší peněženky použít zábranu proti vlhkosti, např. PE folii. Nepříjemná u laminátových podlah je také hlučnost a nemáte-li zrovna příliš tolerantní sousedy, položte pod lamino kročejovou izolaci /např. hobrovou/, neboť klasicky používaný mirelon rozhodně nestačí.. Dávejte si pozor a dodržujte dostatečnou mezeru mezi koncem podlahy a stěnou zhruba 1-1.5 cm. Pokud byste podlahu natlačili až na stěnu, mohla by se v případě nabobtnání vzdout a nenávratně poškodit. Zaříznuté konce z jedné strany použijte na začátek dalšího pole, jestliže jsou alespoň 30 cm dlouhé. Na závěr pak mezery kolem stěn zakryjete lištou, kterých je na trhu dostatečný výběr. A ještě jednu investici bych doporučil: minimálně v rozích použijte na lišty spojovací prvky, jsou dnes k dostání velmi pěkné a těch pár korun navíc se vám vyplatí.reklama