Úvod > stavba > Šetřit se nevyplácí! Podlahy - část 3

Šetřit se nevyplácí! Podlahy - část 3

Rubrika: Šetřit se nevyplácí    Vyšlo:
Autor:    foto www.osmo.cz
Šetřit se nevyplácí! Podlahy - část 3

 Laminátová podlaha je poměrně náročná na údržbu. U kvalitnějších podlah bývá sice nosná vrstva podlahy /HDF/ impregnována, ovšem přesto je na vlhkost citlivá a může  nabobtnat. Zásadně proto vytírejte podlahu pouze vlhkým , nikdy ne mokrým, hadrem, jinak voda vnikne spárou dovnitř a podlaha se vzduje. Nepoužívejte k čištění běžné saponáty, ale jen speciální čistící prostředky doporučené výrobcem.

Řada lidí ovšem dává před umělými laminátovými či jinými povrchy přednost povrchům přírodním. Dřevěné podlahy jsou velmi oblíbené pro svůj jedinečný vzhled, výbornou tepelnou i zvukovou izolaci a dlouhou životnost. Vytváří příjemnou hřejivou atmosféru, jako bychom si kus přírody přinesli domů, a jsou také velmi praktické. Mají schopnost pohlcovat nebo naopak uvolňovat vzdušnou vlhkost a tím pomáhají udržovat v místnostech stabilní klima.

Třívrstvá dřevěná podlaha se stává v poslední době stále populárnější, spojuje v sobě výhody přírodního dřevěného materiálu a laminátové podlahy. Pokládá se i jako plovoucí, což nám kromě jednodušší pokládky dává možnost ji poměrně snadno demontovat a znovu ji použít. Pro pokládku třívrstvé podlahy platí v podstatě stejné zásady jako u laminátové podlahy. Bývá také již povrchově upravena, takže ji není nutné po položení znovu brousit a lakovat, ale může se hned  používat. Díky své specální konstrukci potlačuje některé přirozené vlastnosti dřeva jako bobtnání a sesychání, proto třívrsvá dřevěná podlaha „pracuje“ daleko méně než např. parkety. Je také vhodná na podlahové vytápění, i když ne tak jako laminátová a ne všechny druhy.
Cenově jsou třívrstvé dřevěné podlahy podstatně náročnější než laminátové, ale stejně jako u laminátů i zde existuje široký sortiment těchto podlah, které se liší jak kvalitou a přesností, tak složením materiálu a tloušťkou horní nášlapné vrstvy /dýhy/. Podlahy s tenkou povrchovou dýhou /do 1 mm/ jsou samozřejmě cenově daleko přístupnější, ale ne vždy výhodnější. Nezapomeňte , že silnější povrchová dýha /cca 4 mm/ je odolnější a navíc se dá i několikrát renovovat /přebrousit a přelakovat/, takže životnost takové podlahy může být i 40-50 let. U nově položených třívrstvých podlah se doporučuje ošetřit je přípravkem na impregnaci spár. Jinak se údržba provádí podobně jako u laminátových podlah maximálně vlhkým /nikoli mokrým/ hadrem, vhodné čistící prostředky vybereme na základě zvolené povrchové úpravy podlahy.

Parkety jsou na podlahy používány dá se říct již po staletí a jejich obliba přes veškerou konkurenci moderních materiálů a technologií příliš neklesá. Je to prostě klasika.  Ale i u parket najdeme značné rozdíly, které je řadí do 4 tříd jednak podle jejich charakteristických znaků /suky, trhliny, barevné odlišnosti atdhttp://www.zivotnistyl.cz/admin/, jednak podle geometrických parametrů /rozměry, povolené odchylky…/. A věřte mi, pokud použijete horší jakost, konečný výsledek zdaleka nemusí odpovídat vašim představám a po čase budete možná litovat takto „ušetřených“ peněz.

Pokládka parket je podstatně pracnější a složitější než pokládka plovoucí podlahy, proto vůbec neuvažujte o nějakém „šetření“ a zadejte práci specializované firmě. Mluvím teď z vlastní zkušenosti, můj táta to kdysi neudělal, nechal si parkety položit od svého kamarída „odborníka“ a maminka má z výsledku jeho „práce“ dodnes trauma. Dříve se parkety přibíjely hřebíky, dnes se převážně lepí přímo na beton či jiný podklad, na jehož povrch nejsou kladeny až takové nároky jako v případě pokládky plovoucí podlahy. Pohlídejte si jednu důležitou věc- po uložení prvních 3-4 řad je dobré práci přerušit a nechat parkety zatvrdnout, aby při dalším napojování nedocházelo k posunu parket a vzniku nežádoucích spár. Spáry se kromě doklepávání parket snažíme minimalizovat stahováním pomocí speciálních stahovacích prvků. Mějte na paměti, že dřevo je „živý“ materiál a „pracuje“ vlastně neustále dlouhá léta, navíc má při rozedmutí obrovskou sílu, takže tady je ještě důležitější než u plovoucích podlah nechávat u stěny dostatečnou vůli.
Po položení je nutné parkety přebrousit, nejlépe celoplošně přetmelit, znovu zahladit a nakonec povrch ošetřit pomocí laku, příp. oleje či vosku. Velkou pozornost věnujte broušení, povrch parket musí být co nejhladší. Při aplikaci laku nebo oleje se totiž veškeré i minimální nerovnosti výrazně projeví, při použití laku v žádném případě před poslední vrstvou laku nevynechejte tzv. mezibrus. Co zvolit – lak nebo olej /příp. vosk/? To je těžká otázka. Více se asi používají laky, které se lépe udržují a působí jaksi vznešeněji. Na druhou stranu dřevo pod lakem nedýchá,  hůře se opravuje – při poškození se musí přelakovat celá plocha. Oleje jsou příjemnější na dotek, působí tepleji, dají se opravit v místě poškození, ale zase se hůře udržují. Rozhodně však při při výběru vhodného laku nebo oleje z funkčnich i estetických důvodů nešetřete.
 Celý tento proces od výběru a koupi parket až po položení a konečnou úpravu je finančně poměrně nákladný, ovšem uvědomte si, že životnost parket je prakticky neomezená a vynaložené prostředky se vám určitě vrátí. Správně položené a ošetřené parkety nejsou příliš náročné na údržbu. Nové parkety ošetřujte nějakou dobu jen nasucho /zamést, vysát/, potom jen vlhkou hadrou a patřičnými speciálními přípravky, jak bylo popsáno již dříve.

Tak a teď už zbývá jen celé moje povídaní shrnout do těchto 3 bodů:
1. Nechte si poradit od odborníků
2. Práci svěřte odborníkům /vy jen kontrolujte provedení/
3. Nešetřete teď, uspoříte v budoucnu
Doufám, že některé myšlenky a postřehy využijete k úspěšné realizaci svých záměrů a splnění vašich představ.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Interiérové dveře SAPELI
Interiérové dveře a zárubně SAPELI v Brně. Výprodeje dveří, akce a sezonní slevy

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama