Úvod > stavba > Řežeme a vrtáme obkládačky

Řežeme a vrtáme obkládačky

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Autor:    FOTO LASSELSBERGER, KAREL ŠTECH, ZI A ARCHIV
Řežeme a vrtáme obkládačky

Pustíme-li se do práce s obkládačkami nebo dlaždicemi, můžeme si být téměř jisti, že obkládaná plocha bude mít takové rozměry, že budeme muset velikost obkladového materiálu upravovat. Jak na to? Velikost obkládaček a dlaždic můžeme upravit řezáním nebo broušením. Zkušení obkladači  někdy používají kleště,   kterými   obkládačku   postupně odštípávají. Takový způsob ovšem není vhodný pro laika, který by tak mohl zničit víc obkládaček, než si může dovolit. Jaké tedy máme možnosti?

Ruční řezák nebo řezačky
Nejjednodušším nástrojem je ruční řezák, který připomíná nůž na sklo a podobně se s ním také pracuje: po celou dobu řezání musí být vyvíjen stejný tlak, do řezu je nepřípustné nástrojem se vracet, na konci řezu je třeba snížit přítlak, aby se obkládačka nenaštípla. Vhodnější je některá z ručních řezaček obkládaček. Je to konstrukce s vodícími tyčkami, na kterých se pohybuje jezdec s ostrým kotoučkem nebo hrotem ze slinutého karbidu. Nástroj se do řezu zatlačuje ručně (někde je vybaven i pružinou), po dokončení řezu se u některých typů obkládačka vyjme a pomocí podloženého drátu nebo jiné slabé tyčky se přelomí, „lepší" řezačky umožňují rozlomení obkládačky bez vyjmutí, pouhým zatlačením na rukojeť.
Ruční řezačka se dá za přijatelnou částku vypůjčit i v půjčovnách; bohužel se dá použít jen pro dělení „obyčejných" obkládaček z póroviny. Pro dělení slinutých podlahových dlaždic, které jsou o mnoho tvrdší,  používají profesionální obkladači strojní řezačky na elektrický pohon (připomínají kapovací pily na dřevo, mají však rozbrušovací kotouč z umělého diamantu). Některé se dají rovněž vypůjčit, počítejte však se zaplacením poměrně vysoké zálohy (asi 5000 Kč) a nutností předložit dva osobní doklady (OP a řidičský průkaz nebo pas). Tam, kde budou položeny takovéto dlažby, se zapůjčení „diamantové" pily nedá obejít. Rozhodně varujeme před jejím nahrazením bruskou flexo, kterou někteří obkladači také používají. Ta rozhodně není vhodná pro práci v interiéru - nejen že produkuje velké množství prachu, ale zejména může způsobit úraz: velkou rychlostí vymrštěný úlomek obkládačky se může odrazit od zdi a někoho zranit. Podle toho, kolik obkládaček nebo dlaždic budeme potřebovat upravit, je nutné si jich připravit o určité množství víc - tím víc, čím máme s řezáním menší praxi.

Jak vyříznout větší otvor
Jestliže obkládanou plochou procházejí vodovodní trubky, je nutné vytvořit v příslušné obkládačce odpovídající otvor. Nejvhodnější je zhotovit si nejprve jakousi šablonu - vzít si kus papíru o rozměrech obkládačky, vystřihnout v něm otvor a ten postupně upravovat tak, aby jím mohla trubka těsně projít. Umístění a průměr potřebného otvoru pak přeneseme na obkládačku a uděláme v ní otvor. To provedeme buď probrušováním (kónickým stopkovým brusným tělískem zvětšujeme otvor vyvrtaný ostrým vidio-vým vrtákem), vrtáním tzv. vrtací korunkou (na okraj ocelové trubky jsou přitme-leny kousky umělého diamantu nebo karbidu wolframu; korunka se upíná do stojanové vrtačky) nebo vykružovačem.
Vykružovač připomíná kružítko; otvorem v ose, která se zasune do sklíčidla vrtačky, prochází zpravidla dvojice ocelových tyček, na nichž je upevněn řezací hrot. Jak osa, pro kterou je nutné v dlaždici vytvořit důlek, tak řezací břit jsou vyrobeny z tvrdokovu (karbid wolframu). Vykružovač se upíná do stolní vrtačky (lze i do ruční elektrické, ovšem upevněné ve stabilním stojanu) a malými otáčkami a s citlivým přítlakem se obkládačka prořezává. Takovýto adaptér, který patří do příslušenství některých řezaček, umožňuje vytvořit v obkládačkách a dlaždicích otvor až do průměru 80 mm (je to vhodné například pro osazení instalačních krabic pro elektrický rozvod).
Pro obložení stěny, kterou procházejí trubky, například pro směšovací baterii, je nutné tuto baterii (samozřejmě po uzavření hlavního uzávěru vody) sejmout. Mírně „okousané" okraje otvoru v obkládačce nevadí, protože součástí baterie jsou i krytky, jejichž průměr je 4 až 6 cm.
Jiným řešením je začít obkládat u těchto vývodů a snažit se obkládačky vyměřit tak, aby je nebylo nutné vrtat, ale aby trubky „vyšly" do jejich rohů (obkládačky mívají mj. rozměr 15x15 cm, což je shodné s roztečí trubek směšovacích baterií). Velké otvory je možné také vyříznout lupenkovou pilkou s tzv. diamantovým drátem nebo elektrickou přímočarou pilkou s plátkem pro řezání obkládaček. Jde to ovšem jen u měkkých pórovinových obkládaček.

Vrtání malého otvoru
V případě, že je potřeba v obkládačce vytvořit otvor malého průměru (zejména pro hmoždinku, pomocí které má být upevněn těžší předmět), je nejvhodnější a nejšetrnější jej vyvrtat. Vrtačka musí mít dostatečnou sílu (rozhodně nelze použít malé akumulátorové šroubováky) a nízké, nejlépe regulovatelné otáčky. U vrtačky nesmí být zapnut přiklep !
Vrták používáme tzv. vidiový (s připájenou destičkou slinutého karbidu), pokud možno přímo určený pro bezpří-klepové vrtání (je u hrotu označen žlutou barvou) a dostatečně ostrý. Aby se na hladké obkládačce nesmekal a při vrtání nevyjížděl z vyznačeného místa, musí se v ní předem vytvořit malý důlek. Je vhodné použít tzv. nastřelovacího hřebu, který je dostatečně ostrý, použít se dá ale například i zaostřený hrot pilníku.
Jinou alternativou je na obkládačku přilepit kousek kobercové pásky nebo jakékoli lepicí pásky (samolepicí tapety, leukoplasti, lakýrnické maskovací pásky),   která   zabrání   nežádoucímu posuvu hrotu po ploše i odštípnutí okraje glazury. Při vrtání je nutné postupovat pomalu, vrtat raději přerušovaně a z otvoru průběžně odstraňovat vyvrtaný materiál. Obkládačka se nesmí nadměrně zahřát, aby nepraskla. Pro vytvoření otvorů ve slinutých dlaždicích není vidiový vrták dostatečně tvrdý - je nutné použít buď vrták na sklo (stojí 250 až 400 Kč podle průměru -6,8,10 mm), ale zaručené výsledky přinese jen diamantový vrták, určený pro extrémně tvrdou kamennou dlažbu i keramické výrobky (stojí nejméně 1000 Kč). Nejlevnějším řešením je proto takovou dlaždici s označením otvoru odnést do některé ze sklenářských provozoven a domluvit se, zda budou ochotni do ní otvor probrousit.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama