Úvod > stavba > Kde chutná káva

Kde chutná káva

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 5
Autor:    foto Jaroslav Hejzlar, archiv firem
Kde chutná káva

Bezprostřední kontakt interiéru s přírodou a prodloužení pobytu na čerstvém vzduchu zajišťují terasy. Málokde se tak příjemně odpočívá, málokde tak chutná káva... Pokud je terasa řešena již v projektu, nebývají s ní většinou problémy. Jestliže při její stavbě nepřekročíte maximální velikost zastavěné plochy, která je stanovena územním plánem, vybudování terasy nestojí v cestě žádná legislativní bariéra. Složitější, ani ne tak, co se týče samotné stavby, ale především legislativy, bývá většinou dodatečná realizace terasy.

JAK SE STAVÍ TERASA
Stavba terasy není nikterak technicky obtížná: v rovném terénu se používá zhutněný štěrkopískový zásyp, ve svahu pak podobně jako u základů domu základové pasy do nezamrza-jící hloubky a drenáž pro odtok vody. Důležité je, aby terasa byla nezávisle založena a nepostrádala tzv. dilatační spáru. Důvodem je, aby v důsledku rozdílného sedání nedošlo k jejímu odtržení od domu. Dalším důležitým předpokladem úspěšně fungující terasy je její alespoň dvouprocentní spád směrem od domu, který umožňuje odtok srážkové vody.

NENÍ DŘEVO JAKO DŘEVO
Přestože terasy se staví z různých materiálů, největší oblibě se těší dřevo, které je příjemné na dotek a rozumí si jak s většinou objektů, tak i zelení. Pokud chcete dřevěnou terasu, která vám dlouho vydrží a její nároky na údržbu budou minimální, volte coby stavební materiál tropické dřevo. V tom případě ale musíte počítat s tím, že se vám stavba terasy značně prodraží.
Jestliže naopak chcete snížit náklady, coby stavební materiál použijete běžné domácí dřeviny. Počítejte však s tím, že nemají nižší pouze cenu, ale i životnost a vyžadují náročnější údržbu. Životnost tohoto dřeva lze výrazně prodloužit především prostřednictvím tzv. tlakové impregnace, při které dochází k hlubokému průniku impregnačního přípravku do dřeva. Samotný povrch lze vytvořit buď jednoduše z ohoblovaných prken nebo z již hotových, čtvercových nebo obdélných kazetových dílců z palubek.

JAK BUDETE STAVĚT
Pokud jste se rozhodli, že si postavíte terasu ze dřeva a patříte do kategorie domácích kutilů, můžete se do díla pustit sami, ale za předpokladu, že budete respektovat základní pravidla: Terasa musí být zvednuta alespoň patnáct centimetrů nad terénem, aby mohla větrat a nepřicházela do přímého kontaktu se zemní vlhkostí. Z toho důvodu dřevěné terasy nese trámová konstrukce, uložená na pevných podpěrách - pilotech, vyzděných sloupcích z cihel, betonových patkách apod. Stavíte-li však terasu ve svahu,je třeba vybudovat stabilní základy. K vysušování podkladu pod terasou však můžete použít také štěrkopísek nebo drobné kaménky vyplňující prostor mezi povrchem země a terasou. Nezapomeňte, že u terasy je třeba dodržet mírný spád směrem od domu a malé mezery mezi jednotlivými prkny či panely, aby byl umožněn odtok vody.

NEZAPOMEŇTE NA BEZPEČNOST
V případě, že máte terasu založenou ve svahu, musíte dodržovat bezpečnostní normy. Pro pochozí plochy s výškovým rozdílem 500 mm, případně 300 mm tam, kde se pohybují děti, stanovuje norma instalaci zábradlí nebo jiné spolehlivé bariéry.
Již ve fázi projektu nesmíte zapomenout na přívod elektrického proudu. Jestliže hodláte terasu využívat i coby letní kuchyni, nezapomeňte na přívod vody a vyústění kanalizace.

NEJVHODNĚJŠÍ UMÍSTĚNÍ
Terasy jsou nejčastěji situovány na osluněných stranách od jihovýchodu po západ. Nejlepší podmínky nabízejí širší pozemky, u nichž může terasa lemovat celou boční stranu domu a je tedy přístupná jak z obývacího pokoje, tak z ostatních obytných místností v přízemí. Aby terasa v co největší míře splňovala svou funkci, neměla by být užší než 180 cm, aby se na její plochu vešel kulatý stůl se sezením pro čtyři osoby.

STAVEBNÍ POVOLENÍ
Pokud přistupujete k dodatečné realizaci terasy, mohou se vyskytnout určité problémy. Z hlediska stavebního zákona bude stavební záměr posuzován buď jako přístavba - v případě běžné terasy navazující na dům, nebo jako drobná stavba - v případě, že terasa či paluba bude od domu oddělena. Pokud bude zamýšlená terasa dosahovat výměry nad 16 m2 nebo jestliže bude realizována ve spojení s opěrnou zdí, bude stavebním zákonem hodnocena jako stavba jednoduchá, jenž ovšem vyžaduje samostatné stavební povolení. Jestliže stavíte terasu ve svahu, musíte se postarat o dobré základy, aby se po čase stavba nesesula jako domek z karet.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama