Úvod > stavba > Je to jen fasáda?

Je to jen fasáda?

Rubrika: Šetřit se nevyplácí    Vyšlo:
Autor:    foto KNAUF Insulation
Je to jen fasáda?

Říká se to o výrazu tváře, nebo vnějším postoji určitého člověka za kterým se skrývá to podstatné,  co je potřeba zjistit. Fasády domů totiž odjakživa vypovídaly především o vnější módě doby a aktuálních přístupech k estetice  a formě konečného pojetí. Platí to i dnes ?

Fasády nejsou jen pastvou pro oči
Fasáda domu významnou mírou ovlivňuje životní prostředí člověka a je prvním signálem pro jeho touhu po příjemném bydlení. Méně viditelná, ale o to důležitější je role fasády jako garanta uživatelské pohody obyvatel domu. S ideálním komfortem se nám všem vybaví ustálená rčení jako „teplo domova“ nebo naopak „příjemný chládek“ zkratka pohodové klíma vašeho obydlí. Nebudeme daleko od pravdy, že to je bezesporu tou nejdůležitější vlastností a nepříjemné odchylky budou spokojenost s Vašim bydlením neustále zpochybňovat.
 
V době rostoucího tlaku na snížení energetické náročnosti staveb a nutnosti vyhovět stále  přísnějším požadavkům na hospodárnost objektů se kvalita fasád stává ve stavebnictví klíčovým prvkem. A to nejen pro šetrný provoz s ohledem na životní prostředí. Nejpádnějším argumentem hovořícím pro volbu kvalitního zateplovacího systému jsou nepochybně zjištění, že mohou přinést v průměru až 40% úspory v nákladech na energie. Při dnešních cenách, které bohužel nejsou konečné, to znamená návratnost vložené investice během několika málo (zpravidla do tří) let.

Nároky na fasády neustále narůstají
Samozřejmě fasády jsou i nadále poutavou podívanou, dotvářející architektonický výraz budovy. Současně se ale očekává, že budou výtečně tepelně i zvukově izolovat a chránit tak uživatele budov před vlivy vnějšího prostředí. S ohledem na stoupající ceny údržby vystupují do popředí také další neméně závažné otázky:  materiálová náročnost, montážní vstřícnost  a systémová variabilita. Investory dnes více zajímá životnost a funkčnost vlastní fasády, její odolnosti proti vlhkosti, plísním ale také  proti ohni, případně dalším, velmi specifickým nežádoucím vlivům.
 
Promyšlená fasáda (dnes už se mluví o systémech) samozřejmě zvyšuje hodnotu nemovitosti a je zárukou její atraktivity zejména v budoucnosti, kdy, dnes „luxusní vlastnosti“ budou nepochybně standardem.  Zkušení a znalí investoři tedy musí kvalitu dnešní fasády hodnotit komplexním pohledem zahrnujícím celou řadu nejen viditelných, ale také měřitelných a v praxi ověřených vlastností. Existují-li dnes „inteligentní fasády“ existují samozřejmě také chytří stavebníci, kteří kvalitě fasády věnují opravdu stěžejní pozornost. Výraz „je to jen fasáda“ tak patří historii a v moderním stavebnictví zcela ztratil smysl.

Nová očekávání vyžadují nové produkty
K zateplení obydlí dnes můžete volit z celé řady materiálů. Ne každý je všude nejvhodnější a ne vždy nejlepším ukazatelem výhodnosti je cena. Při rozhodování o vhodném sytému je dobré mít na paměti, že vlastní investice do izolací, tvoří pouze určitá procenta investice, zatímco náklady spojené s montáži a konečnou úpravou tvoří její podstatnou část. Hospodárnost našeho rozhodnutí tak ověří až celkový výsledek a jeho přínos. Levnější materiály, s ohledem vlastnosti zdiva (například na prodyšnost cihlových rodinných domků) nejsou vhodné a určitě neuděláte chybu pokud sáhnete po systému z minerální vlny. Ostatně výrobce a dodavatel, který nabízí široké spektrum materiálů Vám může poradit nejlépe.  
 
Za pečlivou úvahu nepochybně stojí nová řada izolací z minerální vlny, kterou přináší na stavební trh renomovaný výrobce KNAUF INSULATION. Bezesporu zahrnuje všechny žádané výhody v jednom řešení. Nejde zde o to vypočítávat všechny výhody obecně ceněného materiálu minerální vlny a jeho vynikajících vlastností  ve všech zmíněných ohledech. NOBASIL je samozřejmě, díky základnímu materiálu vysoce efektivní tepelný i zvukový izolant, tvarově stálý, prodyšný, trvanlivý a nehořlavý.

Knauf Insulation je zkušený partner
Produkce Knauf Insulation ale od prvopočátku u hospodárných investrorů vítězila především univerzálností a flexibilitou každého z nabízených systému umožňující snadné a široké použití různých druhů a tvarů izolačních materiálů. Samozřejmě již zmíněnou šíří a hloubkou produktových  řad.  Izolace NOBASIL jsou také už tradičně montážně a uživatelsky vstřícné, vynikají snadnou opracovatelností a variabilitou. Pohodlně můžete s NOBASILEM izolovat šikmé střechy, ploché střechy, obvodové zdivo (zejména panelové domy), podlahy a technická zařízení. NOBASIL v jakémkoli prostředí samozřejmě odolává vlhkosti, plísním  a útokům hlodavců. Naopak také platí že izolace NOBASIL se chovají neutrálně vůči používaným stavebním materiálům a dobře se přizpůsobují.
 
Pokud se tedy rozhodujete o budoucím komfortu Vašeho domova navštivte naši prezentaci na adrese www.knaufinsulation.cz . Nepochybně pro Vás bude inspirací a výborným průvodcem  na cestě k pohodovému a komfortnímu bydlení.reklama